Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Poleasingowe i Polski Ład – tylko do końca roku bez podatku!

Polski Ład zmienia zasady opodatkowania sprzedaży aut wykupionych po leasingu. Do końca grudnia bez podatku sprzedasz już po pół roku.
Polski ład a wykup aut poleasingowych – zdjęcie ilustracyjne (fot. unsplash)

Przed wejściem w życie Polskiego Ładu, czyli do końca grudnia istnieje możliwość zachowania tzw. praw nabytych. Oznacza to możliwość odsprzedaży leasingowego samochodu bez podatku po upływie 6 miesięcy od dokonania tzw. wykupu prywatnego. Polski Ład wydłuża ten okres do 6 lat.

Dofinansowanie do budowy szybkich ładowarek

Prawie 75 proc. nowych aut w Polsce jest „na firmę” (z obecnych preferencji podatkowych korzystają szczególnie drobni przedsiębiorcy), a leasingiem finansowana jest ponad połowa nowych zakupionych firmowych samochodów osobowych. Tylko w trzech pierwszych kwartałach 2021r. firmy leasingowe sfinansowały zakup samochodów osobowych na kwotę ponad 25 mld zł.

Nadchodzi Polski Ład – spiesz się z wykupem!

Wykupując auto poleasingowe w tym roku będziesz mógł sprzedaż je bez podatku po pół roku, a nie po 6 latach (fot. unsplash)

W opinii doradcy podatkowego Piotra Juszczyka z inFakt, osoby, które nie zdążą z wykupem przed 1 stycznia, będą zobowiązane do zapłaty podatku PIT w momencie sprzedaży samochodu przed upływem 6 lat od wycofania pojazdu z działalności gospodarczej. To znacznie dłużej niż jeszcze do końca grudnia – w tym roku wykup będzie skutkować jedynie półrocznym okresem zobowiązania do zapłaty podatku w razie sprzedaży wykupionego auta.

Przynajmniej dwuletni leasing warunkiem odsprzedaży samochodu po pół roku bez podatku

Z wykupem nie ma się co spieszyć, jeżeli umowa leasingowa była zawarta na okres krótszy niż 2 lata (fot. Shutterstock)

Finalizacja wykupu samochodu do końca roku pozwoli zachować prawo do jego odsprzedaży, po upływie 6 miesięcy bez podatku oraz składki zdrowotnej, ale tylko pod warunkiem, że umowa leasingowa trwała przynajmniej dwa lata. W przeciwnym przypadku (krótszy okres umowy leasingowej) wykup nie ma sensu! Oczywiście problem przyśpieszonego wykupu dotyczy szczególnie tych przedsiębiorców, których umowy leasingowe niedługo się kończą.

O czym pamiętać? Warunki transakcji

Zwracajcie uwagę na datę sprzedaży samochodu ujętą na fakturze! (fot. Shutterstock)

Warto pamiętać, że taka transakcja niesie za sobą szereg formalności i zdarzeń.

  • Złożenie wniosku w firmie leasingowej,
  • Wycenę auta przez leasingodawcę,
  • Przelew środków,
  • Aneksowanie umowy,
  • Wystawienie faktury,
  • Przerejestrowywanie samochodu,

Na rynku jest wiele opinii odnośnie daty, która jest decydująca dla zachowania grudniowego terminu i na którą uwagę będzie zwracał urząd skarbowy. Piotr Juszczyk z InFakt ocenia, że o dacie wykupu decydujący jest moment przeniesienia prawa własności samochodu. „Powinien być on określony w aneksie do umowy leasingowej lub w porozumieniu z leasingobiorcą w sprawie wcześniejszego wykupu”- wyjaśnia.

Doradca zwraca dodatkowo uwagę, że przedsiębiorca nie otrzyma takiego dokumentu. „W takiej sytuacji, czy auto zostało wykupione pod rządami starych przepisów decydująca będzie data sprzedaży samochodu ujęta na fakturze. Dlatego trzeba upewnić się, że jest to data grudniowa. Nie musi być ona tożsama z datą wystawienia faktury”-podkreśla.

Polski Ład to program społeczno-gospodarczy, którego celem jest odbudowa polskiej gospodarki po pandemii. Plan opiera się na pięciu fundamentach: obniżenie podatków, więcej na zdrowie, własne cztery kąty, wyższa emerytura oraz 500 tyś nowych miejsc pracy. Czas pokaże ile z tych założeń faktycznie uda się w ramach tego programu zrealizować.

Co z VAT-em za paliwo? Kiedy i kto może go odliczyć?

Total
8
Shares