Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Najbezpieczniejsze auta 2021 roku wg Euro NCAP – 100 km/h i… wychodzisz z tego cało!

Najbezpieczniejsze auta przetestowane przez Euro NCAP w 2021 roku – zobaczie pięć wyróżnionych modeli, ale bezpiecznych aut jest więcej.
Mercedes EQS najbezpieczniejszą limuzyną i najbezpieczniejszym autem elektrycznym 2021 roku (fot. Euro NCAP)

Organizacja Euro NCAP w dość szczegółowy sposób udzieliła odpowiedzi na bardzo interesujące wielu kierowców pytanie: które auta przebadane przez Euro NCAP w 2021 roku okazały się najbardziej bezpieczne? Oto najbezpieczniejsze auta 2021 roku. Myślicie: Volvo? Nie tym razem, choć Polestar – bliski krewny Volvo – był naprawdę bliski sukcesu. Inna sprawa, że mowa o wynikach z 2021 roku, w którym Euro NCAP nie przebadało ani jednego modelu marki Volvo.

Organizacja Euro NCAP w ubiegłym, 2021 roku przebadała 33 modele nowych aut. To co szczególnie cieszy to fakt, że 2/3 tej puli to samochody, które uzyskały najwyższą ocenę ogólną: 5 gwiazdek. Jednak nawet wśród najlepszych w każdym segmencie aut badanych przez laboratoria testowe Euro NCAP część aut okazała się lepsza od pozostałych “pięciogwiazdkowych” modeli. Oto najlepsi z najlepszych. Pamiętajmy jednak, każdy, nawet najbardziej bezpieczny pojazd podlega prawom fizyki.

Zanim przejdziemy do wyników jedna uwaga. Warto pamiętać, że kategorie wg których Euro NCAP klasyfikuje auta nie do końca pokrywają się z powszechnie uznanymi w branży segmentami. Do klasy Executive Euro NCAP zalicza zarówno luksusowego EQS, jak i… Kię Stinger, Toyotę Mirai czy Volkswagena Arteona.

Klasa Executive i najbezpieczniejszy elektryk – Mercedes EQS

Mercedes EQS
Mercedes EQS to nie tylko najbardziej opływowy, seryjnie produkowany pojazd świata, to również najbezpieczniejszy wóz luksusowy (fot. materiały prasowe producenta)

Luksusowy i pod wieloma innymi względami imponujący Mercedes EQS uznany został przez ekspertów za najbardziej bezpieczny pojazd klasy wyższej/luksusowej. Oto jakie wyniki uzyskał w poszczególnych testach:

Wyniki Mercedesa EQS (źr. Euro NCAP)

Auto uzyskało nie tylko najwyższe noty w zakresie bezpieczeństwa dorosłych podróżnych (wyniku 96% nie uzyskał żaden inny samochód z testowanych w 2021 roku). W przypadku ochrony dzieci 91% to rezultat, którym mógł poszczycić się tylko jeden model (również jest tu wymieniony w innej kategorii “wagowej”). Najsłabiej wypadła ochrona pieszych, ale to nie znaczy, że wynik 76% jest zły. Bardzo dobrze niemiecka, elektryczna limuzyna wypadała również w testach systemów asystujących mających wpływ na bezpieczeństwo. EQS jest wyposażony w każde tego typu rozwiązanie sprawdzane w testach: aktywna maska, wykrywanie i automatyczne hamowanie przed pieszymi i rowerzystami – także podczas cofania, wykrywanie i automatyczne hamowanie przed innymi pojazdami, adaptacyjny tempomat i aktywny asystent pasa ruchu. Jednak szczególnie imponują testy zderzeniowe. Zobaczcie na ich wyniki:

Doskonałe rezultaty testów zderzeniowych Mercedesa EQS (źr. Euro NCAP)

Podczas zderzenia czołowego (50 km/h auto vs 50 km/h deformowalna bariera poruszająca się na podwoziu) pasażerowie Mercedesa wychodzą z wypadku praktycznie bez szwanku (zielone pola). Równie dobre wyniki auto uzyskuje podczas zderzenia bocznego. Także odcinek szyjny kręgosłupa nie jest uszkodzony w razie, gdy ktoś wjedzie w tył Mercedesa EQS. Doskonały rezultat. Pełny raport z testu tego modelu znajdziecie na witrynie Euro NCAP (format PDF; j. angielski). Zobaczcie też wideo z testu:

Przeczytajcie też nasz materiał z premiery Mercedesa EQS

Klasa małych SUV-ów (Small Off-Road) – Nissan Qashqai

Nissan Qashqai (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)
Nissan Qashqai (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Kategoria “small off-road” w Euro NCAP obejmuje m.in. takie modele jak Hyundai Bayon, ale też i Hyundai Tucson, Opel Mokka czy… VW ID.4. W tej kategorii zdaniem Euro NCAP znajduje się też Nissan Qashqai. W każdym razie Japoński SUV/crossover również okazał się bardzo dobrze zaprojektowanym autem pod względem bezpieczeństwa zwyciężając m.in. nad wymienionymi konkurentami z segmentu. Oto jego wyniki:

Wyniki Nissana Qashqai (źr. Euro NCAP)

Jak widać wszystkie rezultaty są tu wysokie, a w kwestii działania systemów asystujących w kontekście bezpieczeństwa nowy Qashqai deklasuje konkurencję. Zacznijmy jednak od wyników testów zderzeniowych:

Wyniki testów zderzeniowych Nissana Qashqai (źr. Euro NCAP)

Jak widać “obrażenia” odniesione przez manekiny testowe w trakcie zderzeń są relatywnie niewielkie i przy warunkach w jakich przeprowadzono testy pasażerowie wyszli by z analogicznych zdarzeń cało. Szczególnie imponująco działa aktywna asysta kierowcy. Na przykład Qashqai poprawnie zahamował automatycznie podczas skrętu w prawo, przed pieszym pokonującym drogę poprzeczną. Tego nie potrafił nawet Mercedes EQS – stąd wyższy rezultat. Z drugiej strony japoński SUV nie zatrzyma się automatycznie podczas cofania, gdy za pojazdem znajduje się pieszy. Pełny raport z testu tego modelu znajdziecie w serwisie Euro NCAP. Poniżej jeszcze wideo z testów:

Zobaczcie też nasz test najnowszego Nissana Qashqaia

Klasa rodzinnych SUV-ów (Large Off-Road) – Škoda Enyaq iV

Škoda Enyaq Sportline iV 80x (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)
Škoda Enyaq Sportline iV 80x (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Segment Large Off-road wg Euro NCAP obejmuje takie modele jak np. Genesis GV70, BMW iX czy… Škoda Enyaq iV. Co ciekawe, Enyaq jest zdaniem Euro NCAP plasowany w innej klasie niż oparty na tej samej platformie VW ID.4. W każdym razie w tej klasie najlepsza okazała się właśnie Škoda Enyaq iV – oto jej wyniki:

Wyniki testu Skody Enyaq iV (źr. Euro NCAP)

W każdym badanym aspekcie Enyaq się wyróżnia. Zobaczmy, jak wypadły rezultaty testów zderzeniowych:

Wyniki testów zderzeniowych Skody Enyaq iV (źr. Euro NCAP)

Jak widać, jedynie w teście uderzenia bocznego, pas bezpieczeństwa niedostatecznie utrzymuje ciało kierowcy w ryzach. Warto też odnotować, że Enyaq uzyskał maksymalną możliwą punktację w testach zderzeniowych z udziałem manekinów udających dzieci. Pod względem systemów aktywnych w tym modelu brakuje aktywnej maski oraz systemu automatycznie hamującego po wykryciu pieszego/rowerzysty z tyłu pojazdu podczas cofania. Pełne wyniki testów znajdziecie na witrynie Euro NCAP. Poniżej wideo z testu:

Zachęcamy was również do lektury naszego testu modelu Enyaq iV 80X Sportline

Klasa małych crossoverów (Small MPV) – Toyota Yaris Cross

Toyota Yaris Cross Hybrid AWD-i (fot. Łukasz Walkiewicz / Automotyw.com)
Toyota Yaris Cross Hybrid AWD-i (fot. Łukasz Walkiewicz / Automotyw.com)

Nieduży crossover Toyoty plasuje się w kategorii, w której Euro NCAP umieszcza także małe vany. W każdym razie w tej grupie pojazdów najlepszy rezultat uzyskał model Yaris Cross. Oto jego wyniki:

Wyniki Toyoty Yaris Cross (źr. Euro NCAP)

W tym przypadku ochrona dorosłych pasażerów jest już poniżej 90 proc. co jednak wynika nie tyle z niedostatków bezpieczeństwa, co z praw fizyki. Auto jest mniejsze od poprzedników i siłą rzeczy nie będzie tak samo skutecznie pochłaniać energii zderzeń jak auta większe. Niemniej i tak stan manekinów po testach zderzeniowych został uznany za dobry:

Wyniki testów zderzeniowych Toyoty Yaris Cross (źr. Euro NCAP)

Podczas zderzenia czołowego z deformowalną barierą przeciążenia działające na kierowcę mają wpływ na klatkę piersiową, ale ogólnie wynik jest bardzo dobry. Dzięki centralnej poduszce powietrznej auto zapewnia bardzo dobrą ochronę podczas zderzeń bocznych (co nie jest oczywistem w segmencie B, którego Yaris Cross jest przedstawicielem). Jeżeli chodzi o aktywne systemy wsparcia kierowcy, model ten nie ma aktywnej maski, a wykrywanie i awaryjne hamowanie przed pieszym czy rowerzystą podczas cofania nie jest wyposażeniem standardowym (ale jest dostępne opcjonalnie). Poza tym wszystko jest (aktywny asystent pasa ruchu, tempomat adaptacyjny, hamowanie przed pojazdem, pieszym, rowerzystami itp.). Pełny raport na stronie Euro NCAP. A poniżej wideo z testów:

Zobaczcie też nasz test Toyoty Yaris Cross.

Klasa małych samochodów rodzinnych (Small Family Car) – Škoda Fabia

Škoda Fabia Style 1.0 TSI (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)
Škoda Fabia Style 1.0 TSI (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Skoda Fabia została uznana przez Euro NCAP za najbezpieczniejszy mały samochód rodzinny. Cóż, można dyskutować czy hatchback segmentu B może być samochodem rodzinnym, choć w przypadku Fabii przestrzeni akurat nie brakuje tak w kabinie, jak i w bagażniku. Wyniki testów czeskiego szlagieru wyglądają następująco:

Wyniki testów Skody Fabia (źr. Euro NCAP)

Fabia jest fabrycznie bogato wyposażona w systemy bezpieczeństwa, o ile obecność poduszek czołowych dziś już nikogo nie zaskakuje, to już obecność kurtyn powietrznych chroniących głowy czy poduszki chroniące klatkę piersiową czy miednicę w zderzeniach bocznych już takie oczywiste nie są. Doinwestowanie bezpieczeństwa Fabii dało wymierne wyniki testów zderzeniowych:

Wyniki testów zderzeniowych Skody Fabii (źr. Euro NCAP)

Choć może to zabrzmi dziwnie, ale podczas zderzenia czołowego z sumaryczną prędkością 100 km/h (50 km/h samochód + 50 km/h deformowalna bariera na podwoziu o masie ok. 1,5 tony) manekiny nie odniosły żadnych poważniejszych obrażeń. Mówimy o Fabii. Znakomity wynik. Jeżeli chodzi o systemy asysty, Fabia teoretycznie nie ma tylko awaryjnego hamowania podczas cofania, gdy za autem znajduje się pieszy lub rowerzysta oraz aktywnej maski, testy jednak wykazały, że system nie zadziałał idealnie w sytuacji typu “dziecko wybiega zza zaparkowanych wzdłuż drogi pojazdów”. Pełny raport publikuje Euro NCAP. Poniżej wideo:

Zobaczcie też nasz test najnowszej Fabii

Te auta przegrały minimalnie

Polestar 2 był bliski zwycięstwa, ale ostatecznie przegrał z Mercedesem EQS (fot. Polestar)

Pamiętajmy: fakt wyróżnienia przez Euro NCAP powyższych modeli nie oznacza, że inne pojazdy są mniej bezpieczne. Wręcz przeciwnie. Przypominamy, że większość badanych w ubiegłym roku modeli uzyskało najwyższą notę ogólną (5 gwiazdek). Z Mercedesem EQS minimalnie przegrał Polestar 2, Nissan Qashqai okazał się minimalnie lepszy od VW ID.4, a BMW iX minimalnie przegrało ze Skodą Enyaq iV. Ciekawostką jest fakt, że zdaniem ekspertów Euro NCAP Toyota Yaris Cross o włos wyprzedziła… Volkswagena Caddy. Polestar i tak nie jest w Polsce oferowany, pozostałe modele są w Polsce dostępne.

Total
0
Shares