Volskwagen oficjalnie wprowadził do swojej oferty zapowiadanego już wielokrotnie wcześniej, swojego pierwszego w pełni elektrycznego SUV-a, model Volkswagen ID.4 1ST. Auto można już zamawiać w specjalnej limitowanej edycji. Właściwie to dostępne są dwie odmiany tej edycji – szczegóły poniżej.
ID.4 jest drugim – po kompaktowym ID.3 – samochodem marki, który zaprojektowano od podstaw pod kątem wykorzystania wyłącznie napędu elektrycznego. Nowy, elektryczny SUV z Miasta Wilków skonstruowany został na tej samej modułowej platformie konstrukcyjnej MEB co ID.3. Platforma ta jest pierwszą w historii koncernu konstrukcją od podstaw projektowaną pod kątem jej zastosowania w autach elektrycznych.
Volkswagen ID.4 – napęd
Do polskiego cennika marki z Wolfsburga trafił Volkskwagen ID.4 1ST oraz Volkswagen ID 1ST Max. Przy czym od razu zastrzegamy, że słowo “Max” nie odnosi się do większej mocy. Oba auta wyposażono w ten sam silnik elektryczny generujący moc 150 kW (204 KM) współpracujący z 1-biegową skrzynią automatyczną. Prędkość maksymalna to 160 km/h, a pierwszą setkę osiągniemy po 8,5 sekundy. Ponieważ mamy do czynienia z edycją limitowaną, liczba egzemplarzy nowego VW ID.4 1ST/1ST Max jest ograniczona. Volkswagen zamierza sprzedać 27 wyprodukować 27 tysięcy egzemplarzy debiutującej serii.
Volkswagen ID.4 – wyposażenie
Debiutujący na rynku ID.4 w wersji 1ST jest wyposażony w 20-calowe obręcze kół, wewnętrzny pakiet Style i przyciemniane tylne szyby. Przednie fotele oraz kierownica są podgrzewane, a o dodatkowy nastrój we wnętrzu dba oświetlenie Ambiente dostępne w 30 kolorach. Pedały z elementami ze stali nierdzewnej, wzorem pierwotnych wersji ID.3 mają naniesione wzory Play&Pause, a na kierownicy znajduje się logo „1ST”. Komfort podróżowania podnosi dwustrefowa klimatyzacja Climatronic oraz podgrzewana przednia szyba. Seryjne w wersji 1ST są także system nawigacyjny Discover Pro, cztery wejścia USB typu C oraz liczne systemy asystujące jak monitorujący przestrzeń przed pojazdem Front Assist, predykcyjny tempomat ACC, oraz asystent pasa ruchu Lane Assist. Standardowe wyposażenie uzupełnia pompa ciepła, a także system do montażu haka, dzięki któremu elektryczny SUV Volkswagena jest w stanie pociągnąć przyczepę o masie jednej tony.
Wyższa wersja Max w standardzie zawiera niemal wszystkie możliwe elementy wyposażenia. Są to m.in. matrycowe reflektory LED, tylne diodowe lampy w technologii 3D oraz 21-calowe obręcze kół. O jeszcze lepsze prowadzenie pojazdu dba progresywny układ kierowniczy o zmiennym przełożeniu i adaptacyjne zawieszenie DCC. Listwa pomiędzy reflektorami oraz zagłębienia klamek są podświetlane diodami LED. We wnętrzy standardowo znajdują się elektrycznie regulowane fotele, szklany panoramiczny dach, dźwiękochłonne szyby, 3-strefowa klimatyzacja automatyczna oraz elektrycznie podnoszona i opuszczana pokrywa bagażnika z systemem bezdotykowej obsługi „Easy Open&Close”. Wyposażenie z zakresu multimediów uzupełnia tu wyświetlacz head-up działający w technologii rozszerzonej rzeczywistości, 12-calowy ekran systemu infotainment i instalacja telefoniczna z funkcją bezprzewodowego ładowania. Wsparcie kierowcy zapewni rozszerzony w stosunku do edycji 1ST pakiet systemów asystujących obejmujący Travel Assist, Side Assist oraz Emergency Assist.
Volkswagen ID.4 – przestrzeń mimo że nie jest to monstrualny gabaryt
Choć ID.4 ma długość 4,58 metra, czyli jest krótszy od aut, które zwykło się określać mianem SUV, to brak napędu spalinowego i wymaganych przez taki motor podzespołów pozwolił zbudować auto o rozstawie osi wynoszącym aż 2,77 metra – w efekcie w środku nie powinno nikomu zabraknąć miejsca. Również pojemność bagażnika jest w zupełności wystarczająca i wynosi 543 litry. To nie jest “przerabiane” na elektryka auto spalinowe, tylko pojazd od pierwszej kreski projektowany jako elektryczny, więc choćby jedno ogniwo elektryczne wbudowanego w ID.4 akumulatora o pojemności 77 kWh nie ogranicza przestrzeni użytkowej pojazdu.
Volkswagen ID.4 – akumulator i ładowanie
Warto zaznaczyć, że pojemność akumulatora w edycji 1ST i 1ST Max to opcja maksymalna przewidziana dla tego modelu. W przyszłości Volkswagen wprowadzi do oferty VW ID.4 Pro i Pro Performance z tym samym 77-kilowatogodzinnym akumulatorem. Oprócz tego pojawią się w przyszłym roku wersje VW ID.4 Pure oraz VW ID.4 Pure Performance z akumulatorami o pojemności 52 kWh. Zasięg dostępnych już do zamawiania wersji Volkswagen ID.4 1ST to równe 500 km wg WLTP, w przypadku lepiej wyposażonej wersji 1ST Max wynosi 493 km. Deklarowane przez producenta zużycie energii w cyklu mieszanym WLTP to dla 1ST i 1ST Max odpowiednio: 18 i 18,3 kWh/100 km.
Maksymalna moc ładowania jaką jest w stanie przyjąć system elektryczny VW ID.4 to 125 kW. Jeżeli uda się podłączyć auto do tak mocnej ładowarki, akumulator od 5% do 80% naładuje się w czasie 38 minut. 100 km zasięgu “doładujemy” w 8 minut. W przypadku ładowania za pomocą prądu zmiennego i ładowarki 11 kW (np. z wallboksa w domu) czas ładowania od zera do pełna to 7 i pół godziny.
Oficjalne ceny
Volkswagen ID.4 1ST wyceniony jest przez producenta na kwotę 202 390 zł, a niemal “wszystkomająca” edycja Volkswagen ID.4 1ST Max kosztuje 243 990 zł. Auto można zamawiać za pośrednictwem salonu online marki z Wolfsburga.