Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Toyota Corolla 2023 pierwsza jazda i trzy generacje hybrydy

Robią to od 1996 roku, bo to właśnie wtedy Toyota pokazała trzy zelektryfikowane rodzaje napędów: elektryczny na baterie, elektryczny na wodór i hybrydowy. Najłatwiej było zacząć z hybrydą, więc Prius pierwszej generacji z tym napędem wystartował w 1997 roku, a dziś Toyota Corolla 2023 otrzymuje napęd hybrydowy 5. generacji. Miałem okazję przejechać kilkadziesiąt kilometrów przedpremierową Corollą 2023 z nadwoziem sedan i kombi oraz porównać najnowsze rozwiązanie z dwoma poprzednimi generacjami hybryd japońskiego producenta – w Aurisie z 2016 roku oraz Corolli z 2019 roku. Czy zmiany są zauważalne?

Nowa Toyota Corolla 2023. Co się zmieniło?

Toyota Corolla 2023
Zmiany we wnętrzu zauważalne są przede wszystkim, kiedy spojrzymy na multimedia (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

Toyota Corolla to królowa sprzedaży w Europie. Od stycznia do września 2022 roku sprzedano ponad 143 tysiące egzemplarzy tego samochodu. Nowa Toyota Corolla z zewnątrz nie zmieniła się diametralnie. To raczej kosmetyka, a największe modyfikacje mają miejsce w układzie napędowym i elektronice. We wnętrzu zauważymy przede wszystkim nowe multimedia z dużym ekranem na środku konsoli i nowe zegary. Multimedia mają zupełnie nowy hardware, a aktualizacje systemu Toyota może wprowadzać zdalnie, bez włączonego zapłonu. Do tego nawigacja w chmurze, sterowanie głosowe i usługi zdalne. Na wielu tych zmianach skupimy się podczas dłuższego testu, bo teraz interesował mnie przede wszystkim nowy układ hybrydowy 5. generacji. Co się zmieniło?

Jak zbudowana jest hybryda Toyoty?

Podstawowe zasady układu napędu hybrydowego Toyoty są niemal identyczne od samego początku. Układ hybrydowy łączy silnik benzynowy oraz elektryczny, generator oraz akumulatora trakcyjny. Całość sterowana jest przez komputer za pośrednictwem składającej się z kilku kół zębatych kompaktowej i lekkiej przekładni planetarnej. Ciekawostką jest, że układ zębatek został przez Toyotę opatentowany.

Napęd hybrydowy 5. generacji. Zmiany

Zmiany w hybrydzie 5. generacji wpłynęły na to, że teraz więcej kilometrów w mieście pokonamy na samym prądzie (fot. Toyota press)

Nowy układ hybrydowy 5. Generacji przeszedł szereg zmian:

  • nowy silnik elektryczny z usprawnionym uzwojeniem, większą mocą i większym momentem obrotowym
  • zwiększona prędkość obrotowa nowego silnika elektrycznego, dzięki czemu auto może pojechać szybciej na samej energii elektrycznej
  • mniejsza, lżejsza i zawierająca mniej elementów mechanicznych przekładnia z olejem o niższej lepkości redukującym straty mechaniczne
  • zwiększona sprawność cieplna silnika benzynowego do 41 proc. i zwiększona moc. 1.8 ma teraz 140 KM, a 2.0 196 KM
  • zmieniona jednostka sterująca
  • mocniejsza bateria litowo-jonowa

Poprawione odczucia z jazdy

Podczas mocnego przyspieszania w nowej Corolli jest zauważalnie ciszej (fot. Toyota press)

Jednak najważniejszą zmianą, która jest efektem próśb klientów, są zmienione odczucia z jazdy. Hybrydy Toyoty „słynęły” ze specyficznych wrażeń podczas mocnego przyspieszania. Silnik benzynowy wskakiwał na wysokie obroty i je utrzymywał, a sam dźwięk, który temu towarzyszył, był irytujący. W 5. generacji układu hybrydowego zredukowano obroty silnika benzynowego, którego w większym stopniu wspiera bateria, a samo przyspieszanie ma dawać teraz wrażenia bliższe samochodom czysto elektrycznym. Rzeczywiście mocne przyspieszanie jest teraz cichsze (Toyota twierdzi, że o 2,5 dB.) i bardziej naturalne, przez co autem jeździ się po prostu przyjemniej.

Hybryda 5. generacji. Ile na prądzie przejedziemy w mieście?

Trzy generacje hybryd Toyoty
Próby symulujące jazdę miejską trzema generacjami hybryd (fot. Toyota press)

Na torze Modlin miałem też okazję przejechać trzema generacjami napędów hybrydowych Toyoty kilkukilometrową trasę testową, która miała symulować warunki miejskie oraz sprawdzić elastyczność i przyspieszenie w najczęściej używanych zakresach prędkości.

Najnowsza Corolla potrafi w takich warunkach przejechać nawet 80 proc. trasy na samym prądzie, 4. generacja osiągnęła średnią 74 proc., a trzecia 68 proc. Zauważalne są też zmierzone przy pomocy urządzenia Racelogic polepszone względem 3 i 4 generacji osiągi:

  • 5. generacja 1.8 HSD. 0-80 km/h w 7,4 sek., a 40-80 km/h w 4,5 sek.
  • 4. generacja 1.8 HSD. 0-80 km/h w 8 sek., a 40-80 km/h w 5,1 sek.
  • 3. generacja 1.8 HSD. 0-80 km/h w 7,7 sek., a 40-80 km/h w 5 sek.

Toyota Corolla 2023 pierwsze jazdy i podsumowanie

Toyota Corolla 2023 sedan 1.8 HSD
Toyota Corolla 2023 sedan 1.8 HSD ma teraz 140 KM (fot. Toyota press)

Zauważalny progres między kolejnymi generacjami widać przede wszystkim w tym, jak zwiększa się średnia trasy przejechana na prądzie, co przy dzisiejszych wzrostach cen paliw ma kluczowe znaczenie. W najnowszej hybrydowej Corolli jest teraz też ciszej, a skrzynia pracuje w bardziej przyjazny sposób. Ciekawi jesteśmy testów w prawdziwych, drogowych warunkach. Auto trafi do salonów pierwszym kwartale 2023 roku.

Total
0
Shares