Sprzedaż samochodu jak każda czynność cywilnoprawna wymaga zachowania odpowiedniej formy. Samochody to – najczęściej – przedmioty o znacznej wartości, dlatego nikt nie sprzedaje i kupuje samochodów “na gębę”. Do zawarcia transakcji potrzebna jest umowa sprzedaży pojazdu.
Specjalnie dla Was – naszych Czytelników – przygotowaliśmy wzór takiej umowy, by każdy, kto w najbliższym czasie zamierza sprzedać lub kupić własne auto od osoby prywatnej miał pod ręką stosowny druk.
To co jest szczególnie istotne, to fakt, by umowa oprócz danych stron transakcji, a także danych samochodu czy innego typu pojazdu stanowiącego przedmiot obrotu zawierała również przebieg. Nie wszystkie wzory umów mają pole na wpisanie przebiegu, warto zatem posiadać stosowny dokument – i tak właśnie udostępniamy.
Oczywiście w danej transakcji nie musicie posiłkować się naszym wzorem – tych jest wiele. Pilnujcie jednak, by umowa, którą podsuwa wam sprzedawca nie zawierała klauzul niedozwolonych, w stylu: “Strony wyłączają zastosowanie art. 556 k.c.”, albo “Kupujący nie będzie wnosił roszczeń zgodnie z art. 558 § 1 k.c.”, albo “Sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności za stan prawny i techniczny pojazdu.”, czy “Kupujący oświadcza, że stan auta jest mu znany i NIE BĘDZIE wnosił roszczeń teraz i w przyszłości”. Wszystkie tego typu zapisy to tzw. klauzule abuzywne, zakazane. Nasz wzór umowy jest od takich zapisów wolny.
Zachęcamy do korzystania, udanych transakcji i szerokiej drogi!