Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Akumulator, czyli zimowy koszmar kierowcy. Jak uniknąć kłopotów?

akumulator

W całej Polsce trwa prawdziwa śnieżna zima, dlatego warto sprawdzić samochód pod kątem tych elementów, które mają największe znaczenie podczas mrozu – akumulatora. Szczególnie jeśli ze względu na ograniczone możliwości spędzania czasu poza domem auto jest rzadko używane. Oto krótki przewodnik o serwisowaniu akumulatora z punktu widzenia bezpieczeństwa jazdy zimą.

Objawy słabego akumulatora

Warto wykonać test akumulatora, jeśli eksploatujemy go przez kilka lat, podczas jazdy zapalają się lampki na desce rozdzielczej, po włączeniu klimatyzacji lub ogrzewania przygasają światła lub też rozruch silnika trwa dłużej niż zwykle. Warto także skontrolować akumulator, jeśli funkcja Start & Stop aktywuje się rzadziej niż dawniej.

Jak doraźnie odpalić?

W razie kłopotów z uruchomieniem silnika istnieją dwie metody doraźnego poprawienia kondycji akumulatora. Wykorzystując przewody rozruchowe (ok. 30 zł na większości stacji benzynowych) możemy przekazać prąd z innego pojazdu. Pamiętajmy, żeby podłączać + do + oraz – do -. Po podłączeniu przewodów należy poczekać około minuty (w zależności od tego jak głęboko jest rozładowany) i spróbować ponownie uruchomić pojazd. Firmy taksówkarskie często oferują taką usługę. Druga metoda to prostownik – takie urządzenie kosztuje około 80 zł i jest to nic innego, jak domowa ładowarka do akumulatora. Za ok. 200 zł można też kupić jump starter, czyli “power bank”, który podpina się do baterii w samochodzie. Dzięki niemu szybko uruchomimy pojazd, bez konieczności angażowania drugiego auta.

Test akumulatora

Komputerowy test akumulatora pozwoli szybko upewnić się, że akumulator się nie rozładuje z powodu mrozu. Sprawdzian ten kosztuje teraz w serwisach kilkadziesiąt złotych, a jeśli wymiana okaże się konieczna, to często można nabyć akumulator na miejscu i poprosić o wymianę. Ceny akumulatorów zaczynają się od ok. 200 złotych w zależności od pojemności. Warto też zaopatrzyć się w miernik wpinany w gniazdo samochodowej zapalniczki. Takie urządzenie pokaże nam napięcie w instalacji i pozwoli lepiej zrozumieć stan akumulatora i alternatora.

Jaki akumulator wybrać?

Wybierając akumulator warto zwrócić uwagę na takie produty, które charakteryzują się wysoką żywotnością. Istotne jest na ile cykli uruchomienia silnika bateria pozwoli oraz czy utrzyma wysoką wydajność energetyczną podczas zatrzymania silnika, tj. kiedy nie są doładowywane przez alternator. Należy pamiętać, że zbyt duży lub zbyt mały akumulator jest groźny dla prawidłowego funkcjonowania instalacji elektrycznej. Decydując się na samodzielny zakup akumulatora radzimy skorzystać z wyszukiwarek hurtowni z częściami lub producentów akumulatorów. Takie bazy danych pozwolą nam wybrać odpowiedni model pojazdu i tym samym uniknąć pomyłek

Co zrobić ze zużytym akumulatorem?

Pod żadnym pozorem nie wolno akumulatora wyrzucać z innymi odpadami komunalnymi. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zwrócenie go sprzedawcy, w miejscu gdzie nabywamy nowy. Jeśli przy zakupie nowego akumulatora stary nie zostanie zwrócony, to sprzedawca do ceny doliczy kaucję w wysokości 30 zł, która zostanie zwrócona po oddaniu starej baterii. Starą baterię można również zwrócić w najbliższym Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Stare akumulatory można też przekazać do specjalistycznych punktów zbiórki odpadów. Na rynku są też firmy, które je skupują, a nawet odbierają od klientów.

Total
0
Shares