Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Alpine A110 “E-Ternite”: sportowe coupe z napędem elektrycznym

Alpine przedstawia nowy model A110… W wersji elektrycznej. Model “E-Ternite” to najnowszy prototyp, który pomoże w elektryfikacji.
Alpine A110 ev
Alpine A110 w wersji zeroemisyjnej (fot. materiały prasowe)

Półtora roku temu marka Alpine ogłosiła, że do końca dekady chce stać się producentem samochodów wyłącznie zeroemisyjnych. Idzie za tym też rozszerzenie gamy modelowej o crossovera i hatchbacka. Na ten moment nic o nich nie wiemy. Wiemy natomiast, że francuzi wzięli się za swój flagowy samochód sportowy, czyli A110. Samochód przekonwerstowano na elektryka i… Zapowiada się całkiem ciekawie.

Alpine A110 EV: elektryczny prototyp z otwieranym dachem

alpine a110 ev
W coupe zmieszczono układ napędowy z najnowszego Megane E-Tech (fot. materiały prasowe)

Prototyp A110 w wersji zeroemisyjnej nazwano “E-Ternite”. Napęd modelu jest nam dość dobrze znany, ponieważ został zapożyczony z najnowszego Megane E-Tech. Dzięki temu, A110 E-Ternite dysponuje mocą 238 KM i 300 Nm, więc rozpędzi się do pierwszych 100 km/h w 4,5 sekundy. “Upchnięcie” do samochodu zestawu akumulatorów i silników tak, by oszczędzić możliwie dużo wagi, nie było łatwe. Moduły akumulatorowe podzielono na dwie części – cztery z nich trafiły do przodu modelu, a osiem pozostałych do tyłu. Finalnie model jest cięższy o 258 KG od spalinowego, dając masę całkowitą 1378 kg.

alpine a110 ev

Elektryczne Alpine A110 to nie tylko napęd. Marka zdecydowała się na możliwy do całkowitego usunięcia dach, który nie zabiera sztywności w samochodach. Budowa elementu składa się głównie z węgla pochodzacego z recyklingu.

Premiera modelu zapowiadana jest na Grand Prix Francji Formuły 1. Wtedy najprawdopodobniej będziemy znali więcej szczegółów i ceny.

Total
1
Shares