Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Aston Martin Rapide. Dla Bonda z rodziną. Poradnik kupującego

Samochód Aston Martin Rapide pojawił się w epoce Ulricha Beza, niemieckiego prezesa firmy Aston Martin Lagonda, a stało się tak po to, aby rozciągnąć obszar rynku zajmowanego przez markę. Już raz wcześniej produkowano auto o nazwie Rapide, czterodrzwiową Lagondę. Później istniała jeszcze kanciasta jak origami Lagonda projektu Williama Townsa, a także nieliczne sztuki czterodrzwiowych Astonów, niezgrabnych i mało estetycznych. Dzięki temu producent mógł poszczycić się czterodrzwiową przeszłością.

Aston Martin Rapide
Aston Martin Rapide. Wygodniejsza wersja DB9 (fot. Graeme Franklin)

Samochód zbudowano na bazie modelu DB9, z powiększonym rozstawem osi. Miał stanowić praktyczną alternatywę dla par z dziećmi albo po prostu być wygodniejszym od DB9 wozem do pokonywania dalekich tras. Zaprojektowany pod kierunkiem Marka Reichmanna (jego ojciec był Polakiem) Aston Martin Rapide mógł także trafić w ręce Jamesa Bonda, gdyby agent Jej Królewskiej Mości kiedyś zapomniał o antykoncepcji podczas jednego ze swoich podbojów i potrzebował nagle służbowego auta z miejscem na foteliki dziecięce.

Aston Martin Rapide S
Czterodrzwiowe nadwozie zachowało doskonałe proporcje (fot. Aston Martin Lagonda)

Produkcja rozpoczęła się w zakładzie Magna Steyr w Austrii, jako że pan Bez spodziewał się ogromnego sukcesu i bał się, że Gaydon nie będzie w stanie wyprodukować dostatecznej liczby egzemplarzy. Niestety pomylił się sromotnie i docelowej produkcji 2000 sztuk rocznie nigdy nie osiągnięto. Gdy tylko stało się to technicznie możliwe, produkcję przeniesiono do Gaydon. W 2013 wprowadzono na rynek zmodernizowaną wersję Rapide S, z poprawionym zawieszeniem, podwyższoną mocą silnika oraz 8-biegową przekładnią.

Jak jeździ Aston Martin Rapide
Czterodrzwiowy Aston Martin Rapide świetnie się prowadzi dzięki doskonałemu rozłożeniu mas (fot. Aston Martin Lagonda)

Niewielu klientów kupowało 4-drzwiowe Astony, gdy były nowe. Model stał się niepopularny i dzięki temu można go dziś kupić za przyzwoitą cenę. Rapide jeździ znacznie lepiej niż wynikałoby to z internetowych “opinii” osób, które znają ten samochód ze zdjęć. Duży rozstaw osi i niemal doskonały rozkład mas (dzięki układowi przeniesienia napędu typu transaxle) czynią z Rapide znakomity sportowy wóz, idealnie nadający się do jazdy z bardzo wysokimi prędkościami. Nadal mało popularny, stanowi sprytny wybór dla znawców. Podstawowa zasada przy zakupie: ignorować auta, które nie mają pozbawionej luk, pełnej historii serwisowej.

Marzysz o Astonie Martinie DB5? Na te rzeczy zwróć uwagę.

Silnik

Aston V12
Magicznym sposobem V12 w modelu Rapide jest mniej kapryśna niż w innych Astonach (fot. Graeme Franklin – gfrankfotos.com)

Motor V12 Astona ma reputację jednostki, która cierpi na problemy z układem smarowania, jednakże z jakiegoś powodu zdarzają się one rzadziej, gdy silnik zamontowany jest właśnie w modelu Rapide. Spod pokryw zaworowych może wyciekać olej. Samochód musi być serwisowany co 15000 km lub co 12 miesięcy, a duży serwis musi się odbyć co 100 000 km. Odstępstwa od tych zasad i oszczędzanie na obsłudze to prosta droga do poważnych kłopotów.

Skrzynia biegów

Zmiana biegów łopatkami
Biegi można zmieniać rówież łopatkami (fot. Graeme Franklin – gfrankfotos.com)

Pierwszy model miał 6-stopniową automatyczną skrzynię biegów ZF ze specjalnie dla tego auta napisanym oprogramowaniem, zaś w modelu Rapide S w jej miejsce zastosowano podobną skrzynię 8-stopniową. Obydwie są dość solidnej konstrukcji, ale późniejsza cierpiała na problem z jednym przełącznikiem… Awaria tegoż sprawiała, że auto wybierało “Neutral” (położenie biegu jałowego) samoczynnie, bez uprzedzenia, ponadto zdarzało się, że auta z tą skrzynią zaczynały się toczyć mimo uruchomienia trybu “Park”. W dokumentacji dostarczonej przez sprzedającego trzeba koniecznie sprawdzić, czy usunięto te usterki w ramach akcji serwisowej producenta. Poza tymi problemami skrzynie są relatywnie niezawodne, a te same mechaniczne elementy wewnętrzne są używane także w rozwiązaniach dla innych producentów samochodów.

Nadwozie

platforma VH
Aston Martin został zbudowany na platformie VH, stosowanej także w innych modelach z epoki (fot. Graeme Franklin – gfrankfotos.com)

Jest to auto zbudowane, jak wszystkie modele AML z tej epoki, na platformie Astona zwanej VH, z aluminium oraz kompozytami jako głównymi materiałami. Należy absolutnie sprawdzić krawędzie aluminiowych blach poszycia, a także usterki lakieru – pod nim mogą znajdować się ślady ukrytych napraw powypadkowych. Trzeba też poszukać uszkodzeń pochodzących od progów zwalniających oraz od innych aut na parkingach.

Aston Martin Rapide – podwozie

felgi Aston Martin
Duża waga auta i jego osiągi sprawiają, że hamulce i opony będziecie często zmieniać (fot. Graeme Franklin – gfrankfotos.com)

Masa auta jest wysoka, więc w szybkim tempie pożera ono opony i hamulce. Przednie hamulce są inne niż w DB9, większe a ich wymiana jest droższa. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy prawidłowo działają wszystkie tryby pracy zawieszenia – jeśli specjalne amortyzatory są niesprawne lub ciekną, wymiana ich sporo kosztuje. Tuleje i łożyska w zawieszeniu muszą być wymieniane dość często – należy domagać się dowodów wykonania tych czynności.

Aston Martin Rapide – wnętrze

Aston Martin Rapide Wnętrze
Przed zakupem sprawdźcie, czy wszystko działa (fot. Graeme Franklin – gfrankfotos.com)

Sprawdzenie, czy każdy przełącznik w kabinie działa to rzecz fundamentalna. Sprzedający czasem opowiadają bajki o “jedynym zepsutym włączniku”, a tak naprawdę w aucie występuje poważna awaria. Dobrze jest się przyjrzeć uszkodzeniom mechanicznym progów i zużyciu tapicerki foteli. Obszar bagażnika łatwo ulega uszkodzeniom, jeśli naprawdę wozi się w nim bagaż. W starszej wersji występuje porażająco przestarzały ekran nawigacji, ale nie trzeba na niego patrzeć.

Historia

2006: prezentacja koncepcyjnego prototypu
2009: pokaz auta seryjnego we Frankfurcie
2010: rozpoczęcie produkcji w zakładzie Magna Steyr w Austrii
2012: przeniesienie produkcji do Anglii
2013: wprowadzenie do produkcji modelu Rapide S zamiast Rapide

Aston Martin Rapide – Werdykt

czterodrzwiowe auto sportowe
Czterodrzwiowy sportowiec z prawdziwego zdarzenia. Aston Martin Rapide potrafi dać dużo przyjemności z jazdy (fot. Graeme Franklin – gfrankfotos.com)

Aston Martin Rapide należy uważać nie tylko za czterodrzwiowego konkurenta Panamery czy Quattroporte, ale również za nieco bardziej stabilnego Astona DB9 z powiększoną objętością wnętrza. Układ kierowniczy to wzór precyzji, zaś pewność prowadzenia przy prędkościach w okolicy 200 km/h jest wyjątkowa. Jeśli dba się o auto i prawidłowo je serwisuje, ono wykazuje się niezawodnością. Utrzymanie w prawidłowym stanie nie jest tanie, trzeba się z tym liczyć przy zakupie. To auto o ogromnych możliwościach dynamicznych, które potrafi dać dużo przyjemności z jazdy. Wspaniale jeździ, więc jeżeli budżet na to pozwala i znajdzie się dobry egzemplarz – brać!

Aston Martin Rapide – dane techniczne

Aston Martin Rapide/Rapide S
Moc silnika 477/560 KM
Prędkość max. 303/306 km/h
0-100 km/h 5,2/4,4 s
Zużycie paliwa 12,4/11,9 l/100 km

Co wybrać? Prawdziwego klasyka, czy replikę?

Total
9
Shares