Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Aston Martin Valhalla, Valkyrie i Vanquish powstały dzięki Gran Turismo

Pamiętacie DP-100 z gry Gran Turismo? Ten wirtualny koncept został bazą dla prawdziwych supersamochodów Astona Martina.
Aston Martin Valkyrie
Aston Martin Valkyrie (fot. Aston Martin)

W wywiadzie dla CarGuide CEO brytyjskiej marki Marek Reichman przyznał, że niektóre modele AM mają swoje korzenie w grze Gran Turismo. Z początku było to ćwiczenie projektowe, które miało włączyć firmę Aston Martin w świat gry. Jak się okazało, zostało to wykorzystane do produkcji liniowej samochodów z centralnym silnikiem.

Vision Gran Turismo

Aston Martin Valhalla (fot. mat. prasowe)
Aston Martin Valhalla (fot. mat. prasowe)

W 2013 roku producenci gry wprowadzili opcję Vision, która pozwalała dodawać producentom samochodów cyfrowe projekty aut. Dzięki temu, gracze mogli cieszyć się niespotykanymi dotąd konceptami. Początki Astona Martina w tym projekcie sięgają 2014 roku, kiedy do gry dodał model DP-100 z centralnie umieszczonym, 800-konnym, V12.

Dodanie do gry samochodu wymaga od marki podania szczegółowych informacji projektowych. Potrzebne są potencjalne dane z hamowni, dane metryczne z CAD, projekty nadwozia i podwozia. Oznaczało to, że większość procesu inżynieryjnego marka wykonała zupełnie przy okazji. Fani Gran Turismo, bardzo podekscytowani konceptem, zaczęli podsyłać do Astona Martina pytania o początek produkcji. Wtedy właśnie Reichman podjął decyzję o stworzeniu modelu.

W ten sposób w 2016 roku powstał prawdziwy koncept pod nazwą Valkyrie, a w 2019 przeznaczony tylko do jazdy torowej Aston Martin Valhalla. Marka się nie zatrzymała, bowiem potem zaczęto projektować Vanquisha, który będzie miał centralnie umieszczony silnik V6 i rzuci wyzwanie Ferrari.

Total
0
Shares