Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Audi – mimo kryzysu zysk po 3 kwartałach 2021

Audi pochwaliło się zyskiem osiągniętym po 9 miesiącach 2021 roku. Dobre wyniki to głównie zasługa dobrego I półrocza.
The legendary quattro: setting the pace in e-mobility as well

Po dziewięciu miesiącach bieżącego roku Audi podsumowało swoje wyniki biznesowe. Te wyglądają nadspodziewanie dobrze biorąc pod uwagę sytuację w branży motoryzacyjnej i globalny kryzys z półprzewodnikami. Po III kwartale 2021 Audi może pochwalić się dostarczeniem na rynek 1,3 miliona aut, przychodami na poziomie 40,4 mld euro, zyskiem operacyjnym w kwocie 3,9 mld euro i operacyjną marżą ze sprzedaży na poziomie 9,5 proc. Ogólnie przepływy pieniężne netto są wyższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Audi e-tron GT RS – jak jeździ elektryczne gran turismo?

Na podstawie uzyskanych rezultatów, Audi skorygowało swoją prognozę za cały rok 2021. Obecnie oczekuje się, że dostawy aut marki będą w przybliżeniu na tym samym poziomie, co rok wcześniej, a przychody nieco wyższe niż w ubiegłym roku. Ponadto zwiększono prognozy dotyczące zysku operacyjnego i przepływów pieniężnych netto.

„Jak już zapowiadaliśmy w pierwszym półroczu, niedobór półprzewodników dotknął nas szczególnie w trzecim kwartale. Konsekwencje odczuwamy w naszych danych liczbowych i finansowych. Dzięki aktywnym działaniom zaradczym i dobrym wynikom operacyjnym w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy znacząco ograniczyliśmy efekty finansowe. Dzięki wielkim wysiłkom i przedsiębiorczej elastyczności również w trzecim kwartale udało nam się pokazać nasze mocne strony i zabezpieczyć nasze wyniki. Dlatego patrzymy w przyszłość z większą pewnością”, mówi Jürgen Rittersberger, członek zarządu Audi ds. finansów i prawa.

Od 2026 roku nowe modele Audi będą mieć wyłącznie napęd elektryczny, na zdjęciu Audi e-tron GT RS (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

W ciągu pierwszych 9. miesięcy 2021 roku na rynek dostarczono 1 347 637 samochodów (dla porównania 1 187 190 egzemplarzy w analogicznym okresie 2020 roku), co stanowi wzrost o 13,5 proc. rok do roku. Co prawda ze względu na kryzys z dostawami komponentów elektronicznych, dostawy w trzecim kwartale spadły o 23,8 proc (w zestawieniu z III kwartałem 2020)., ale dobre wyniki z pierwszego półrocza skompensowały te straty.

Do końca września niemiecka marka dostarczyła klientom 52 774 egzemplarze aut całkowicie elektrycznych, co stanowi wzrost o 51,4 proc. z porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Przypomnijmy, że już w 2026 nowe modele wprowadzane na rynek będą wyłącznie elektryczne, a w 2033 wyprodukowane zostanie ostatnie spalinowe Audi. Główne dane finansowe w tabeli poniżej:

Kluczowe dane z trzech kwartałów 2021 i 2020 (źr. Audi)

Skąd się wzięła marka Audi?

Total
0
Shares