Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Audi RS Q e-tron E2 – elektryczne monstrum gotowe na Dakar

Audi RS Q e-tron E2 to najnowsze dzieło inżynierów Audi Sport. Wyczynowy pojazd elektryczny ma sprostać wyzwaniom rajdu Dakar 2023.
Audi RS Q e-tron E2 (fot. Audi)

Audi ostatnio szaleje w motorsporcie. Zresztą, ta marka nigdy nie była specjalnie cicha w tej kwestii. Ale niedawne ogłoszenie wejścia do Formuły 1, a teraz prezentacja lżejszego, bardziej aerodynamicznego, wytrzymałego i jeszcze bardziej wydajnego Audi RS Q e-tron E2.

Zobacz nasz test Audi RS3 Sportback quattro

Poprzednia generacja opisywanego tu prototypu to pojazd, który również okazał się nad wyraz kompetentnym pojazdem. Wystarczy przypomnieć, że wcześniejszej Audi RS Q e-tron w marcu 2022 roku wygrało swój pierwszy pustynny rajd w Abu-Zabi. Jednak inżynierowie z Audi Sport nie próżnują i doszlifowali auto tworząc zmodernizowany prototyp: Audi RS Q e-tron E2. Pojazd ten ma pokazać rywalom na trasach Rajdu Maroka 2022 i Rajdu Dakar 2023, że będzie ciężkim przeciwnikiem do pokonania.

Podczas prac nad Audi RS Q e-tron E2 inżynierowie przepracowali wyniki uzyskane za pomocą poprzedniego prototypu (fot. Audi)

Właściwie nazywanie nowego elektrycznego potwora na najtrudniejsze rajdy świata modernizacją jest trochę na wyrost. Zgodnie ze słowami Alexa Löfflera, głównego projektanta rajdowego elektryka, wersja E2 nie ma ani jednej części nadwozia pochodzącej z poprzedniego modelu. Poszerzono kokpit, przeprojektowano także przednią i tylną maskę. Zmianie uległy też materiały. Szersze zastosowanie lekkich materiałów kompozytowych pozwoliło zmniejszyć masę do ok. 2 ton. Trudno mówić o lekkości, ale to w końcu elektryk.

Audi RS Q e-tron E2 (po lewej) i starszy Audi RS Q e-tron – na pozór auta te wydają się niemal identyczne. W rzeczywistości w nowszym prototypie nie uchował się ani jeden element nadwozia poprzednika (fot. Audi)

Inżynierowie całkowicie przeprojektowali też aerodynamikę wozu, na pierwszy rzut oka obie generacje auta wyglądają podobnie, ale wystarczy spojrzeć na szkic z rzutem z góry na oba modele:

Audi RS Q e-tron E2 po lewej – po prawej starszy model – taki rzut ujawnia spore różnice w aerodynamice i projekcie nadwozia (graf. Audi)

Elektryczny układ napędowy elektrycznego, rajdowego e-tron E2 składa się z konwertera energii składającego się z silnika spalinowego i generatora, a także akumulatora wysokiego napięcia i dwóch silników elektrycznych na przedniej i tylnej osi. Od 1 do 6 października nowa technologia będzie musiała sprawdzić się w rywalizacji o pierwszy raz na Rally du Maroc. Wszystkie trzy pary kierowców Audi wezmą udział w rajdzie pustynnym, który rozpoczyna się i kończy w Agadirze, w południowo-zachodniej części Afryki Północnej. Na koniec jeszcze proponuję rzut oka na dane techniczne rajdowego elektryka Audi:

Dane techniczne Audi RS Q e-tron E2 w specyfikacji przygotowanej pod kątem rajdu Dakar 2023 (źr. Audi)

Audi e-tron S Sportback – te rzeczy musisz o nim wiedzieć

Total
0
Shares