Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Autonomiczna jazda jest nudna? Zobaczcie odpowiedź Toyoty

Toyota pokazuje, że jazda autonomiczna nie musi być wcale nudna. Oto nowy prototyp Supry, która samodzielnie driftuje.
toyota autonomiczna
Autonomiczny drifting to nowy sposób na testowanie bezpieczeństwa autopilotów? (fot. Toyota)

Kiedy słyszymy o kolejnych wypadkach, w których dość spory udział ma autopilot Tesli, Toyota nie tylko zadaje sobie pytanie “co zrobić, żeby było bezpieczniej”, ale też “jak autonomiczna jazda może zapobiec wypadkom”. W ten sposób powstał bardzo interesujący prototyp Supry, która… Samodzielnie driftuje. Oczywiście na zamkniętym torze. A wszystko zostało uwiecznione na filmie.

Kierowca jest… Niepotrzebny?

Modelem testowym była naszpikowana technologią Toyota Supra (fot. Toyota)

W zasadzie na filmie kierowca jedynie uruchamia zapłon. Cała późniejsza akcja dzieje się autonomicznie. Komputer w Toyocie odpowiada niemal za wszystko: sterowanie, sprzęgło, gaz i sekwencyjną skrzynię biegów. I chociaż wszystko wygląda szałowo, cel jest inny – bezpieczeństwo.

Głównym aspektem testów jest szukanie odpowiedzi na pytanie, czy autonomiczna jazda może zapobiegać wypadkom. Testowany system mógłby wspomagać kierowców w przypadku jazdy na przykład na gołoledzi.

Samochód powstał we współpracy z firmą GReddy i drifterem Kenem Gushim. Większość modyfikacji jest stworzona na wzór modeli jeżdżących w Formula Drift. Demonstracja odbyła się w Thunderhill Raceway w Kalifornii.

Autonomiczna jazda bokiem w wykonaniu Toyoty (fot. Toyota)

Autonomiczna jazda w trakcie ciągłego rozwoju

Zespół testowy badał prototyp na torze w Kalifornii

Autonomia w motoryzacji rozwija się od kilku lat, ale do tej pory ekstremalnie ciężkie wymagania homologacyjne przeszedł warunkowo tylko Mercedes-Benz. Daimler zdobył poziom 3, pozwalający na całkowite zdjęcie rąk z kierownicy, ale tylko na niektórych niemieckich autostradach i… tylko do 30 km/h (czyli de facto autonomia wyłącznie w korkach). W trakcie testowania jest też Seat i VW z nowym mikrobusem ID.Buzz. Bardzo możliwe, że w tym roku dowiemy się więcej w temacie samojeżdżących samochodów.

Total
0
Shares