Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Bentley ponownie zbudował kultowy model Blower sprzed 90 lat

Blower Car Zero

Po ponad 40.000 godzin prac firma Bentley Mulliner ukończyła dziś pierwszy od 90 lat egzemplarz samochodu Bentley Blower – Car Zero. To prototypowy samochód z serii Blower Continuation.

Blower Continuation

Ta bardzo ekskluzywna seria 12 samochodów, które wszystkie zostały sprzedane w przedsprzedaży. Auta zostaną wykonane na podstawie rysunków projektowych i przyrządów narzędziowych używanych w oryginalnych Blower’ach. Jako wzór posłużył samochód firmy Bentley – numer nadwowia HB 3403, numer silnika SM 3902, rejestracja UU 5872 

Blower Car Zero
Jeden z nich ma prawie 100 lat, drugi jest zupełnie nowy (fot. Bentley)

Laserowe skanowanie 3D

Każdy pojedynczy komponent został zeskanowany laserowo. Na podstawie tych danych 1846 pojedynczych części zostało zaprojektowanych i ręcznie wykonanych. 230 z tych części to w rzeczywistości zespoły – z których jednym jest silnik – co daje łączną liczbę kilku tysięcy elementów, gdy uwzględnione zostaną mocowania i elementy wykończenia wnętrza. Każda z tych częśc została stworzona przez zespół projektowy złożony z inżynierów, rzemieślników i techników firmy Bentley Mulliner, współpracujących z wieloma brytyjskimi specjalistami i dostawcami.

Car Zero

Blower Car Zero to prototyp testowo-rozwojowy, który będzie poddawany serii testów wytrzymałości i wydajności. Samochód został polakierowany na czarno, z wnętrzem pokrytym czerwoną skórą Oxblood z Bridge of Weir. Seria Blower Continuation to pierwszy projekt skierowany do klientów, realizowany przez nowe portfolio Bentley Mulliner Classic. To jeden z trzech nowych oddziałów Mulliner obok Coachbuilt (obecnie rozwijający równie ekskluzywny Bacalar) i Collections (odpowiedzialny za Continental GT Mulliner).

Blower Car Zero
Car Zero, czyli pierwszy egzemplarz zbudowany po latach (fot. Bentley)

Blower to projekt kreślarzy i rzemieślników

Pierwszym krokiem w tworzeniu Car Zero była obszerna analiza oryginalnych rysunków projektowych i szkiców wraz z archiwalnymi zdjęciami samochodów z tamtego okresu. Po demontażu kawałek po kawałku oryginalnego samochodu (prawdopodobnie najcenniejszego Bentleya na świecie) i wyjątkowo precyzyjnym skanowaniu laserowym ramy oraz jej komponentów, powstał kompletny cyfrowy model CAD Blowera. Następnie zwerbowano zespół rzemieślników, którzy rozpoczęli produkcję komponentów, które firma Bentley Mulliner miała ze sobą połączyć.

Każda część to dzieło sztuki (fot. Bentley)

Budowa Blowera

Podwozie zostało wykonane z grubej stali, ręcznie formowane i nitowane na gorąco przez specjalistów z Israel Newton & Sons Ltd. Ta 200-letnia firma z siedzibą w pobliżu Derby tradycyjnie produkuje kotły do ​​lokomotyw parowych i silników trakcyjnych. Firma Vintage Car Radiator Company, z siedzibą w Bicester Heritage, wykonała dokładne kopie niektórych kluczowych elementów Blowera – w tym polerowanej obudowy chłodnicy z litego srebra niklowo-srebrnego oraz ręcznie bitego zbiornika paliwa uformowanego ze stali i miedzi. Sprężyny piórowe zostały wykonane zgodnie z oryginalnymi specyfikacjami przez Jones Springs Ltd, specjalistę z West Midlands z prawie 75-letnim doświadczeniem i historią, która rozpoczęła się w kuźni kowalskiej. Kultowe lampy czołowe Blower zostały odbudowane przez firmę Vintage Headlamp Restoration International Ltd w Sheffield. Ten mały zespół jest znany na całym świecie ze swojego złotnictwa i umiejętności tworzenia reflektorów w stylu vintage na podstawie oryginalnych specyfikacji. W międzyczasie, w specjalnie zaprojektowanym Mulliner Trim Shop w Crewe, nowa jesionowa rama stworzona przez Lomax Coachbuilders (z siedzibą w Ludlow) przeszła ostatnie etapy stolarki z zespołem ekspertów Mulliner.

Sterowanie przepustnicą oraz zapłonem w kierownicy (fot. Bentley)

Kultowy silnik Blowera

Zupełnie nowy 4½-litrowy silnik Car Zero, pierwotnie zaprojektowany przez samego W.O Bentleya, został stworzony przy wsparciu ekspertów z NDR Ltd z Watford. Motor ma aluminiowe tłoki, górny wałek rozrządu i cztery zawory na cylinder. 4½-litrowy silnik został połączony z kompresorem Amherst Villiers typu roots. Podczas montażu pierwszego silnika trwały również prace nad konwersją stanowiska testowego silników w siedzibie firmy Bentley w Crewe, aby zaakceptować prawie 100-letni projekt.

Ten silnik wyprzedzał swoje czasy (fot. Bentley)

Następny krok

Po ukończeniu budowy Car Zero rozpocznie się program testów. Sesje o stopniowo zwiększającym się czasie trwania i szybkości sprawdzą funkcjonalność i wytrzymałość auta w coraz trudniejszych warunkach. Program testowy ma na celu osiągnięcie odpowiednika 35 000 kilometrów rzeczywistej jazdy po 8 000 kilometrów jazdy po torze i symuluje przejazd słynnych rajdów, takich jak Pekin – Paryż i Mille Miglia.

Po zakończeniu testów powstanie 12 egzemplarzy dla klientów (fot. Bentley)

Total
0
Shares