Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Bentley pracuje nad recyklingiem silników elektrycznych

Sama produkcja baterii i silników elektrycznych nie wystarczy, zrównoważona gospodarka wymaga też wydajnego i efektywnego recyklingu.
Zakład Bentleya w Crewe
Fabryka Bentley Motors w Crewe (fot. Bentley Motors)

Bentley Motors mimo, że z całą pewnością jest marką rozpoznawalną na całym świecie, raczej nie kojarzy się z ekologią, prędzej z luksusem i arystokracją. Tymczasem brytyjski producent superluksusowych samochodów ogłosił nowy, trzyletni program badawczy, którego celem jest rozwój zrównoważonej elektromobilności oraz recykling elektrycznych zespołów napędowych. Cel? Chodzi o pozyskiwanie pomocniczych magnesów z metali ziem rzadkich.

Cały program określany jako Inicjatywa RaRE (Rare-earth Recycling for E-machines – czyli recykling metali ziem rzadkich w e-pojazdach) opiera się na osiągnięciach zespołu naukowego Uniwersytetu Birmingham, który opracował metody odzyskiwania magnesów z wyeksploatowanej elektroniki.

Bentley już wcześniej ogłosił swoje plany w zakresie transformacji produkcji w kierunku elektromobilności. Do 2026 roku chcemy oferować wyłącznie pojazdy hybrydowe lub elektryczne, a od 2030 roku tylko samochody elektryczne – podkreśla dr Matthias Rabe, członek zarządu ds. Inżynierii, Bentley Motors. – Dlatego tak ważne dla nas jest skupienie się na każdym aspekcie zrównoważonego rozwoju pojazdów, w tym na metodach pozyskiwania materiałów i komponentów. Projekt RaRE to zapowiedź radykalnej zmiany w zakresie recyklingu elektrycznego, która pozwoli zapewnić źródło silników niskonapięciowych wykonywanych na zamówienie.

Fundatorem prac nad nowymi technikami recyklingu magnesów ziem rzadkich z silników elektrycznych jest m.in. brytyjski rząd (fot. Bentley Motors)

Termin 2026 jest również istotny z jeszcze innego powodu. Opisywana inicjatywa jest finansowana przez brytyjski urząd OZEV. Całość realizowana ma być we współpracy z organizacją pozarządową Innovate UK. W skład konsorcjum prowadzącego badania wchodzą Bentley Motors, Hypromag, Unipart Powertrain Applications Ltd, Advanced Electric Machines Research Ltd, Intelligent Lifecycle Solutions Ltd oraz Uniwersytet Birmingham. Wyniki prac tego zespołu mają być już wdrożone w postaci gotowych, w pełni funkcjonalnych rozwiązań właśnie w 2026 roku.

Warto jednak podkreślić, że Bentley Motors prowadzi także autorski program badawczy o nazwie Octopus, którego celem jest opracowanie technologii wytwarzania elektrycznych układów napędowych nie wymagających w ogóle użycia magnesów korzystających z metali ziem rzadkich.

Total
0
Shares