Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Euro NCAP – nowe wyniki: VW ID.4, Škoda Enyaq iV, Dacia Sandero i Dacia Logan

Nowe testy Euro NCAP pokazują wysoki poziom nowych elektryków z grupy Volskwagena i punktują braki nowych modeli marki Dacia.
VW ID.4 w testach Euro NCAP
VW ID.4 w testach Euro NCAP (fot. Euro NCAP)

Euro NCAP opublikował najnowsze wyników testów zderzeniowych czterech nowych modeli dostępnych w Europie. O ile dwie elektryczne propozycje z grupy Volkswagena wypadły bardzo dobrze (5 gwiazdek) to modele oferowane przez markę Dacia uzyskały tylko dwie gwiazdki. Warto jednak zaznaczyć, że gorsza ocena w przypadku Dacii, wynika przede wszystkim z braku wymaganych w nowych testach Euro NCAP systemów aktywnej asysty kierowcy w samochodach. Przyjrzyjmy się wynikom dokładniej.

VW ID.4 – bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa – 5 gwiazdek

ID.4 (fot. VW)
ID.4 (fot. VW)

Omówienie nowych wyników zacznijmy od najlepszego z wymienionej czwórki. Najwyższą ocenę ogólną za bezpieczeństwo uzyskał nowy, elektryczny SUV Volkswagena, model VW ID.4. Oceny cząstkowe przedstawiają się następująco:

Oceny cząstkowe nowych testów Euro NCAP modelu VW ID.4 (źródło: Euro NCAP)

Elektryczny SUV z Wolfsburga zapewnia bardzo dobrą ochronę dorosłym pasażerom, a także dzieciom. Wysoko oceniono również aktywną asystę kierowcy (funkcje bezpieczeństwa), a wynik z zakresu ochrony pieszych (76%) jest drugim najlepszym tegorocznym rezultatem (lepszy okazał się tylko niedostępny w Polsce model Polestar 2 – więcej o testach tego auta na stronie Euro NCAP). W eksperckim komentarzu Euro NCAP na temat tego modelu możemy przeczytać, że w testach zderzeniowych kabina pasażerska ID.4 zachowuje stabilność, a analiza odczytów z czujników na manekinach wykazała dobrą lub przynajmniej wystarczającą ochronę wszystkich krytycznych obszarów ciała kierowcy i pasażera. Co ważne, dotyczy to osób o różnych rozmiarach i siedzących w różnych pozycjach. ID.4 jest standardowo wyposażony w centralnie umieszczoną poduszkę powietrzną, która chroni kierowcę i pasażera z przodu przed wzajemnym zderzeniem w razie uderzenia w bok auta. Dobrze oceniono również poduszki przednie (ochrona głowy), zagłówki (ochrona odcinka szyjnego kręgosłupa). Jak na razie na sześć tegorocznych wyników VW ID.4 pozostaje najbezpieczniejszym europejskim i dostępnym w Polsce autem (lepszy wynik ma tylko wspomniany Polestar 2, ale nie jest on u nas dostępny). Poniżej jeszcze wideo z testu. Szczegółowy arkusz z wynikami testów VW ID.4 znajdziecie na witrynie Euro NCAP (w jęz. angielskim).

Testy zderzeniowe Volskwagena ID.4 (źr. Euro NCAP)

Škoda Enyaq iV – prawie tak dobrze jak ID.4 – 5 gwiazdek

Škoda Enyaq iV
Škoda Enyaq iV (fot. Škoda)

Zacznijmy od przyjrzenia się na wyniki uzyskane przez dopiero co wprowadzony na polski rynek model Enyaq iV:

Oceny cząstkowe modelu Škoda Enyaq iV (źr. Euro NCAP)

Ciekawostką, że pod względem zapewnienia ochrony dorosłym pasażerom Enyaq iV uzyskał nawet minimalnie lepszy (o jeden punkt procentowy) rezultat niż wspomniany wcześniej VW ID.4. Ochrona najmłodszych pasażerów została oceniona równie wysoko, jedynie nieco niższe noty w zakresie ochrony pieszych oraz minimalnie uboższe systemy aktywnej asysty w zakresie bezpieczeństwa spowodowały, że ostatecznie Škoda Enyaq iV uplasowała się tuż za kuzynem z Wolfsburga. Jeżeli chodzi o szczegółowy komentarz w zakresie ochrony pasażerów, to brzmiał on podobnie jak w przypadku VW ID.4. Enyaq iV to bezpieczne auto. Zainteresowanych odsyłamy do szczegółowego raportu z testów (w jęz. angielskim), a poniżej jeszcze wideo z testów:

Testy modelu Škoda Enyaq iV (źr. Euro NCAP)

Dacia Sandero Stepway – niestety, tylko 2 gwiazdki

Dacia Sandero Stepway III
Dacia Sandero Stepway III TCe 90 (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Kolejne zbadane przez ekspertów Euro NCAP auto to nowa Dacia Sandero Stepway, model budżetowy, ale funkcjonalny (nową Dacię Sandero Stepway mieliśmy przyjemność testować, zachęcam do zapoznania się z tym materiałem) – niestety, jak wykazały testy Euro NCAP ma pewne braki jeżeli chodzi o bezpieczeństwo. Przyjrzyjmy się wynikom cząstkowym:

Cząstkowe wyniki testów Euro NCAP nowej Dacii Sandero Stepway (źr. Euro NCAP)

Warto zwrócić uwagę, że wyniki ochrony pieszych i dzieci wynoszą co najmniej 70 proc. Gdyby tylko to kwalifikowało do oceny ogólnej, Dacia uzyskałaby 4 gwiazdki. Jednak braki w wyposażeniu w zakresie aktywnych systemów wsparcia bezpieczeństwa skutkuje niższymi ocenami w pozostałych kategoriach. Jak wyniki skomentowali eksperci Euro NCAP? Przedział pasażerski pozostał stabilny w teście zderzeniowym. Kolana i uda były chronione co najmniej wystarczająco, jednak ryzyko obrażeń stwarzają struktury deski rozdzielczej w momencie zderzenia. W teście ze słupem bocznym ochrona również została oceniona dobrze, nieco gorzej było w trakcie zderzenia z barierą boczną (symulowanie uderzenia w bok przez inny pojazd). Odcinek szyjny kręgosłupa jest dobrze chroniony, pod warunkiem, że siedzimy z przodu auta – z tyłu oceny okazały się gorsze. Należy pamiętać, że na obniżenie oceny wpływa również brak takich funkcji jak np. automatyczne hamowanie przed pieszym czy rowerzystą (jest tylko aktywne hamowanie przed autem), brak również asystenta pasa ruchu. Szczegółowa ocena w jęz. angielskim na stronie Euro NCAP, a poniżej jeszcze wideo:

Testy modelu Dacia Sandero Stepway (źr. Euro NCAP)

Dacia Logan – wynik praktycznie identyczny jak w przypadku Sandero Stepway – 2 gwiazdki

Nowa Dacia Logan
Nowy Logan jest największą nową Dacią, z przodu charakterystyczne nowe kształty dziennych LED-ów znane już z Sandero i Sandero Stepway (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Cząstkowe wyniki Dacii Logan są praktycznie identyczne jak w przypadku modelu Dacia Sandero Stepway, spójrzmy tylko:

Wyniki testów nowej Dacii Logan (źr. Euro NCAP)

Wszystkie procentowe wartości – rezultaty testów cząstkowych – są identyczne jak w przypadku Sandero. Trudno się dziwić. Oba modele Dacii zbudowane są na tej samej platformie konstrukcyjnej, co ciekawe jest to identyczne rozwiązanie jak w przypadku nowego Renault Clio czy Renault Captur. Oba auta marki Renault były również testowane przez Euro NCAP i oba uzyskały 5 gwiazdek. Szczegółowe informacje na temat wyników uzyskanych przez Dacię Logan udostępnia Euro NCAP, natomiast poniżej jeszcze wideo:

Testy zderzeniowe nowej Dacii Logan (źr. Euro NCAP)

Na koniec dla porządku przypominamy, by nie porównywać ocen gwiazdkowych testów przeprowadzonych w 2021 roku z tymi przeprowadzanymi dawno temu. Np. Dacia Sandero z 2013 roku uzyskała 4 gwiazdki, choć jest mniej bezpiecznym autem od najnowszej generacji tego modelu. Jeżeli porównywać to tylko auta z testów danego rocznika – tu wyraźnie widać, że VW ID.4 i Škoda Enyaq iV są wyraźnie lepsze od Dacii Sandero i Dacii Logan, ale też… znacznie droższe.

Total
0
Shares