Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Beyond Zero – elektryfikacja według Toyoty

fot. Toyota

Toyota wyznaczyła sobie nowy cel – aby motoryzacja miała nie tylko neutralny, ale wręcz pozytywny wpływ na środowisko. Poznaj koncepcję Beyond Zero.

Toyota liderem elektromobilności

Toyota Yaris Cross Hybrid to doskonały przykład połączenia wyjątkowego stylu i tak bardzo dziś pożądanej elektryfikacji (fot. Toyota)

Toyota jest znana na całym świecie jako pionier elektromobilności i największy producent zelektryfikowanych samochodów. Wszystko zaczęło się w 1997 roku, kiedy na rynku zadebiutował Prius, pierwsza masowo produkowana hybryda. Toyota bardzo szybko zaczęła wprowadzać napęd hybrydowy do innych modeli, jednocześnie pracując nad jego kolejnymi generacjami – jego piąta generacja zadebiutuje jeszcze w tym roku razem z Corollą Cross. Dziś na rynkach całego świata oferuje kilkadziesiąt samochodów hybrydowych i kilkanaście modeli z innymi rodzajami zelektryfikowanych napędów, a ich łączna sprzedaż przekroczyła 20 milionów. Zelektryfikowane samochody, które Toyota sprzedała w ciągu 25 lat, pozwoliły zaoszczędzić 65 miliardów litrów benzyny i uniknąć emisji 160 milionów ton CO2.

Beyond Zero – nowy etap elektryfikacji

Po sukcesie hybryd Toyota rozpoczęła kolejny etap elektryfikacji, którego charakter najlepiej oddaje hasło Beyond Zero, które oznacza „więcej niż zeroemisyjność”. Zakłada ona, że do 2050 roku Toyota osiągnie w dziedzinie zrównoważonego rozwoju znacznie więcej niż tylko zerową emisję CO2. W strategii tej chodzi o to, by nie tylko wyeliminować z działalności firmy emisje gazów cieplarnianych i szkodliwych substancji, ale by bilans wpływu Toyoty na środowisko i klimat wychodził na plus. Firma zwraca uwagę na oszczędzanie wody, recycling materiałów w obiegu zamkniętym oraz rozwój zrównoważonego społeczeństwa i wspieranie bioróżnorodności.

Więcej o idei Beyond Zero można przeczytać tutaj.

Elektryfikacja dostosowana do lokalnych warunków

W ochronie klimatu chodzi nie tylko o to, by osiągnąć bezemisyjność do 2050 roku, ale także by każdego roku w każdym regionie świata ograniczać emisje najszybciej jak to możliwe w danych warunkach. Właśnie dlatego Toyota cały czas rozwija wszystkie rodzaje zelektryfikowanych napędów, aby uniknąć sytuacji, w której mieszkańcy terenów z ograniczoną infrastrukturą ładowania samochodów elektrycznych są skazani na silnie zanieczyszczające środowisko zwykłe auta spalinowe. W najbliższych latach marka będzie poszerzać ofertę bezemisyjnych samochodów elektrycznych na baterie i na wodór, ale jednocześnie będzie wprowadzać coraz nowocześniejsze i bardziej wydajne pełne hybrydy i hybrydy plug-in. Po to, aby mieszkańcy każdego regionu mogli sięgnąć po więcej.

Według planów producenta, do 2030 roku gama samochodów elektrycznych Toyoty i jej luksusowej marki Lexus będzie liczyła 30 modeli, a roczna sprzedaż osiągnie poziom 3,5 miliona samochodów. W grudniu ubiegłego roku na specjalnym pokazie Toyota zaprezentowała prototypy 16 elektrycznych samochodów na baterie, które w najbliższych latach trafią do sprzedaży. Znalazły się wśród nich SUV-y i crossovery, sedany, auta sportowe, samochody dostawcze, a także pickup i terenowy SUV. Toyota opracuje także uniwersalną platformę E3, łączącą cechy architektury TNGA i e-TNGA, na której będzie można sprawnie opracowywać hybrydy, hybrydy plug-in i auta elektryczne ze wszystkich kluczowych segmentów.

Więcej informacji o Dniach Elektryfikacji jest dostępnych tutaj.

Co charakteryzuje samochody elektryczne od Toyoty?

Każdy samochód elektryczny Toyoty ma to, z czego najbardziej znana jest ta marka, czyli perfekcyjnie dopracowaną technologię i bezawaryjność. Każdy napęd elektryczny, niezależnie od tego, czy to hybryda, plug-in czy 100% elektryk, jest sprawdzony w najmniejszym szczególe. A to wszystko po to, aby kierowca był bezpieczny, a auto wysoce niezawodne i przyjazne środowisku.

Toyota Mirai – samochód minusemisyjny

Toyota Mirai nie tylko nie emituje szkodliwych związków do atmosfery, ale w praktyce też ją oczyszcza (fot. Toyota)

Najbardziej oczywistym przykładem realizacji zasady Beyond Zero w praktyce są samochody elektryczne zasilane wodorowymi ogniwami paliwowymi. Sedan Mirai z napędem wodorowym nie tylko nie emituje spalin, ale oczyszcza powietrze podczas jazdy. Filtry katalityczne, które zatrzymują toksyczne substancje, takie jak tlenki azotu czy cząstki stałe, to bynajmniej nie jakaś dodatkowa funkcja dostępna w wyższych wersjach wyposażenia, lecz niezbędny składnik napędu wodorowego. Do ogniw paliwowych, w których prąd powstaje w wyniku reakcji wodoru z tlenem, musi być dostarczane powietrze o bardzo wysokiej czystości, stąd całe powietrze zasysane do układu napędowego, jest gruntownie oczyszczane. Można więc powiedzieć, że Toyota Mirai to samochód minusemisyjny.

Toyota bZ4X – elektryczny SUV o wielu atutach

Toyota bZ4X – duża moc dzięki dwóm silnikom elektrycznym i spore możliwości terenowe (fot. Toyota)

Toyota bZ4X to więcej niż samochód z silnikiem elektrycznym. Ten model nie powstał przez dołożenie napędu elektrycznego do już istniejącego auta spalinowego, lecz został zaprojektowany zupełnie od początku. Dzięki temu można było osiągnąć jednocześnie kilka celów i uzyskać więcej niż zwykle mają do zaoferowania samochody dostępne na rynku.

Choć Toyota bZ4X jest sporym SUV-em, nie tylko nie emituje spalin, ale też bardzo oszczędnie zużywa energię. Jest samochodem elektrycznym na baterie, ale ma przestronne wnętrze i bagażnik na poziomie SUV-ów z wyższego segmentu dzięki umieszczeniu akumulatorów pod podłogą. To samochód z samonośnym nadwoziem, ale jego dopracowany napęd na cztery koła i konstrukcja podwozia zapewniają mu możliwości rasowej terenówki.

Bardzo dobre możliwości terenowe Toyoty bZ4X udało się osiągnąć zarówno dzięki samej konstrukcji napędu AWD, opartej na współpracy dwóch silników elektrycznych o dużej mocy i maksymalnym momencie obrotowym dostępnym w pełnym zakresie prędkości, jak i dzięki wykorzystaniu ogromnego doświadczenia w budowie terenówek ekspertów Toyoty. Benchmarkiem dla elektrycznego SUV-a były takie off-roadowe legendy jak Land Cruiser i Hilux. 

Nowy bZ4X powstał na nowej platformie e-TNGA, integrującej baterie ze strukturą samochodu, co zwiększa sztywność nadwozia i obniża środek ciężkości. Płyta e-TNGA to konstrukcja modułowa, co pozwala łatwo dostosowywać ją do różnych wielkości samochodów i różnych typów nadwozia. Architektura ta stanowi fundament dla całej linii Beyond Zero, na którą w bliskiej przyszłości złożą się także kompaktowy SUV, średniej wielkości sedan i duży SUV z trzema rzędami siedzeń.

Dowiedz się więcej o Toyocie bZ4X na stronie: https://www.toyota.pl/nowe-samochody/bz4x.

Toyota RAV4 Plug-in Hybrid – hybryda bez ograniczeń

Toyota RAV4 Plug-in Hybrid jest bardzo dynamiczna i oferuje duży zasięg w trybie czysto elektrycznym (fot. Toyota)

RAV4 Plug-in Hybrid to więcej niż standardowa hybryda ładowana z gniazdka. Zwykle samochody tego typu są autami spalinowymi z dołożoną sekcją elektryczną. Mogą więc albo być napędzane silnikiem elektrycznym, albo spalinowym, który uruchamia się, gdy prąd zmagazynowany w baterii się wyczerpie. Konstrukcja napędu RAV4 Plug-in Hybrid jest zupełnie inna. Opiera się na układzie hybrydowym czwartej generacji z RAV4 Hybrid, w którym zastosowano mocniejszy silnik elektryczny i większą baterię. Dzięki temu samochód porusza się albo w trybie czysto elektrycznym, albo oszczędnym trybie hybrydowym, w którym silnik elektryczny jest cały czas intensywnie wykorzystywany.

Dlaczego warto zdecydować się na samochód hybrydowy?

Hybrydy i samochody elektryczne to naturalna ewolucja motoryzacji z etapu samochodów spalinowych. Hybrydy Toyoty są oparte na innowacyjnych, ale precyzyjnie dopracowanych i przetestowanych technologiach. 

Samochody hybrydowe, mimo że wymagają tradycyjnego tankowania, to zdecydowaną większość czasu pracują na silniku elektrycznym, którego nie trzeba ładować. A to oznacza duże oszczędności na paliwie i co najważniejsze – znaczne zmniejszenie emisji spalin. To ogromny krok na drodze do ograniczenia emisji dwutlenku węgla, a w ostatecznym rozrachunku do bezemisyjnej jazdy. 

Hybrydy to też ogromny komfort jazdy i ciche przemieszczanie się po drodze, nawet przy osiąganiu znacznej prędkości.

Pełne hybrydy Toyoty – elektryfikacja dla każdego

Samochód hybrydowy, taki jak Toyota C-HR Hybrid w mieście korzysta przede wszystkim z trybu elektrycznego (fot. Toyota)

Samochód z pełnym napędem hybrydowym to więcej niż auto spalinowe. Choć nie wymaga ładowania akumulatora i tankuje się go na stacji benzynowej, hybryda porusza się w bezemisyjnym trybie elektrycznym nawet przez 70-80 proc. czasu jazdy po mieście. Źródłem energii silnika elektrycznego jest bateria trakcyjna doładowywana przy okazji hamowania i zwalniania. Podczas dynamicznej jazdy silnik elektryczny wspiera jednostkę benzynową, zapobiegając jej przeciążeniu i nadmiernemu zużyciu, co nie tylko obniża spalanie, ale pozytywnie wpływa na niezawodność i trwałość napędu. Atutem hybryd Toyoty takich jak Corolla, Yaris, RAV4 czy Corolla Cross z napędem hybrydowym piątej generacji są także przystępne ceny na poziomie konwencjonalnych aut spalinowych.

Poznaj więcej samochodów hybrydowych od Toyoty: https://www.toyota.pl/nowe-samochody/hybrydowe.

O wydajności napędu hybrydowego świadczą twarde liczby. Miejski Yaris Hybrid zużywa średnio wg WLTP od 3,8 l/100 km, a średnia emisja CO2 wynosi od 87 g/km. Kompaktowa Corolla TS Kombi z przestronnym bagażnikiem i hybrydowym napędem potrzebuje od 4,4 l/100 km paliwa i emituje od 99 g/km CO2. Średniej wielkości SUV RAV4 Hybrid zadowala się od 5,5 l/100 km i oddaje do atmosfery od 125 g/km. Prawdziwym ewenementem jest także duży 7-osobowy SUV Toyota Highlander, którego zapotrzebowanie na paliwo wynosi od 6,6 l/100 km, a emisja CO2 od 149 g/km.

Z ideą Beyond Zero będzie można się lepiej zapoznać podczas Dni Elektryfikacji w Toyocie, organizowanych w salonach marki w całej Polsce. Między 23 lipca a 5 października Toyota zorganizuje niemal 60 spotkań, na których na przykładzie Corolli Cross, RAV4 Plug-in Hybrid, Toyoty Mirai i Toyoty bZ4X zaprezentuje cztery zelektryfikowane napędy – hybrydowy, hybrydowy typu plug-in, elektryczny na wodór i elektryczny na baterie. W mobilnym laboratorium technologicznym inżynierowie i eksperci odpowiedzą na wszelkie pytania o zelektryfikowane technologie Toyoty. Będzie można zapoznać się z ciekawostkami i historią każdego napędu, przeprowadzić własne eksperymenty oraz sprawdzić się w Quizie technologicznym.

Więcej informacji o Dniach Elektryfikacji jest dostępnych tutaj. [https://www.toyota.pl/elektryfikacja/dni-beyond-zero]

Więcej o idei Beyond Zero można przeczytać tutaj.

[https://www.toyota.pl/elektryfikacja]
Total
0
Shares