Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

DeLorean Alpha5 niezaakceptowany przez córkę Johna DeLoreana

Kat DeLorean, córka legendarnego Johna DeLoreana, założyciela DMC wyraziła swoje rozgoryczenie modelem Alpha5. Sprawa jest jednak głębsza
delorean
Nowy model Alpha5 (fot. materiały prasowe)

Niedawno przedstawialiśmy powrót marki DMC z modelem nawiązującym do legendarnego DMC-12, czyli elektrycznym Alpha5. Samochód został zaprojektowany przez firmę Italdesign i ma wkroczyć na rynek już w przyszłym roku. Więcej informacji przeczytacie poniżej:

Nie jest jednak tak kolorowo, jak mogłoby się zdawać. Swoją frustrację przedstawiła na Instagramie córka projektanta DMC-12, Kat DeLorean Seymour, która twierdzi, że nowopowstały samochód w żadnym stopniu nie jest dziedzictwem tej prawdziwej marki. Zobaczcie sami:

delorean
Źródło: Instagram

Tłumacząc na język polski, w poście napisane jest:

“@deloreanmotorcompany nie jest firmą Johna DeLoreana. DMC nie ma 40 lat i nie jest powiązana ani z rodziną DeLorean, ani z dziedzictwem mojego ojca. Proszę, przestańcie kłamać i rozmawiać na temat Johna. On by wami gardził”

DeLorean Motor Company: jaka jest właściwa historia marki?

delorean
DMC-12 to poszukiwany klasyk i legenda motoryzacji (fot. materiały prasowe)

Należy zacząć, że zamieszone na Instagramie Kat zdjęcie przedstawia wyrenderowane Coupe na wzór oryginalnego DMC-12, ze strony “DeLorean Legacy”. Model powstał dzięki Angel Guerry i Allanowi Portilho, “aby stworzyć hołd dla ponadczasowego i wspaniałego samochodu DMC-12 z tym, jak mógłby wyglądać, gdyby został zaprojektowany i zbudowany dzisiaj“. Kat jest powiązana z tym projektem, by szerzyć “potężny wpływ, jaki jej ojciec i jego samochody wywarli na tym świecie, co jej zdaniem jest prawdziwym dziedzictwem DeLorean”.

Obecna firma DMC nie jest “oficjalnym potomkiem” pierwotnego DMC, założonego właśnie przez Johna DeLoreana w latach 70. Marka zrodziła się ze sklepu DeLorean One, handlującego częściami i serwisującego klasyczne Coupe z “Powrotu do przyszłości”. Firmę założył Stephen Wynne w 1985 roku, 3 lata po oficjalnie ogłoszonej upadłości “pierwszego” DMC. Nazwa została zmieniona 10 lat później, w 1995, właśnie na “DeLorean Motor Company”. Więcej informacji można znaleźć na stronie “Classic DMC”, będącego częścią obecnego DMC. Oto jeden z wycinków:

“W 1997 roku Wynne i jego firma DMC nabyli to, co pozostało z zapasów części Columbus w stanie Ohio DeLorean i wyłączne prawa do dystrybucji, a także oprzyrządowanie, rysunki techniczne i dokumentację firmy.”

Najprawdopodobniej istnieje spór między “tą prawdziwą” rodziną DeLorean, a “wyłącznym dystrybutorem” samochodów, który prawa do marki sobie po prostu wykupił. Jedno jest jednak pewne – obecna firma nie jest w prostej linii “potomkiem”, czy “spadkobiercą”, a jedynie swojego rodzaju sztuczną “kontynuacją” legendy. Czy to źle? Prawdopodobnie nie. Być może jednak szykuje się z tego znacznie większa afera, mogąca poskutkować przekazaniem sprawy na drogę sądową.

Ciekawostka: Fani marki DMC? Oto zestaw LEGO dla Was:

Total
1
Shares