Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Bezpieczna podróż. Wyjeżdżasz na święta? O tym pamiętaj

Bezpieczna podroż to sprawdzony stan auta, właściwy odpoczynek, odpowiednie planowanie, brak pośpiechu, co jeszcze?
Kierowca święta święty mikołaj
(fot. Shutterstock)

Mimo ograniczeń związanych z pandemią i zaleceń by święta spędzać w małym gronie, nie powstrzyma to tysięcy Polaków przed odwiedzeniem bliskich. Bezpieczna podróż to podstawa. Jeżeli i wy zamierzanie udać się w dłuższą drogę, mamy dla was krótką listę, o czym warto pamiętać, by dotrzeć do celu bezpiecznie, a podróż minęła bezstresowo.

Nie namawiamy do łamania ograniczeń związanych z pandemią, jednak wielu z nas pracuje na co dzień z dala od najbliższych. Podróż na święta nie jest równoznaczna z łamaniem obostrzeń dotyczących dużych rodzinnych spotkań. Większe, przedświąteczne natężenie ruchu, pośpiech, stres, trudne warunki atmosferyczne – to wszystko nie sprzyja bezpieczeństwu na drogach. Co zrobić, żeby bez problemu dojechać do celu?

Sprawdź samochód i jego wyposażenie

Gdy już dotrzemy do celu, raczej nie będziemy podróżować przez kilka dni. Nie chcąc być niemile zaskoczonym po świętach, sprawdź stan akumulatora przed wyjazdem (fot. Shutterstock)

Mandat czy awaria samochodu w drodze na wigilijną kolację – tego każdy wolałby uniknąć, zwłaszcza że zły stan techniczny samochodu może stać się przyczyną wypadku drogowego. Z tego powodu przed podróżą powinniśmy sprawdzić działanie świateł, akumulatora, ciśnienie w oponach czy poziom płynów. Ważne jest również odpowiednie wyposażenie pojazdu, na które w zimie składają się skrobaczka do szyb czy szczotka do odśnieżania. O tej porze roku oczywistością powinny być również zimowe opony oraz stosowanie płynu do spryskiwaczy odpornego na niskie temperatury. Niby to wszystko wiemy, ale bezpieczna podróż wymaga nie tylko wiedzy, ale i weryfikacji faktycznego stanu auta. Przy okazji zachęcamy was do zapoznania się z naszym poradnikiem na temat użytkowania samochodu zimą.

Planowanie to podstawa

W dłuższej trasie pamiętaj o przerwach maks. co trzy godziny (fot. Shutterstock)

Pośpiech jest wrogiem bezpiecznej jazdy, dlatego wyjazd należy zaplanować, przyjmując realistyczne założenia. Do czasu podróży trzeba wliczyć postoje – absolutne minimum pozwalające kierowcy zachować koncentrację w czasie jazdy to kilkanaście minut odpoczynku raz na 2-3 godziny. Jeżeli czeka nas dłuższa droga, powinniśmy też uwzględnić przerwy na jedzenie, ponieważ spożywanie posiłków podczas prowadzenia auta powoduje niebezpieczne rozproszenie uwagi – mówi Adam Bernard, dyrektor ds. szkoleń Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Bezpieczna podróż to podróż odpowiednio zaplanowana, bez pośpiechu. Warto wziąć również pod uwagę, że w przypadku dużego natężenia ruchu albo pogorszenia pogody, np. śliskiej nawierzchni czy opadów śniegu, droga może się znacząco wydłużyć.

Wyśpij się!

Odpowiedni wypoczynek przed podróżą to podstawa (fot. Shutterstock)

Bezpieczna podróż wymaga odpowiedniego odpoczynku przed nią. W przedświątecznym zabieganiu często trudno o właściwy odpoczynek, ale jest on kluczowy do bezpiecznego prowadzenia samochodu. Dorosła osoba potrzebuje zwykle 7-9 godzin snu i należy o to zadbać przed podróżą. W przeciwnym razie grozi nam poirytowanie, problemy z koncentracją i spowolnienie czasu reakcji, a w skrajnym przypadku – zaśnięcie za kierownicą.

Bezpieczne pakowanie

Pakując się przed podróżą zadbaj nie tylko o to by prezenty się nie pogniotły, ale i o odpowiednie ich rozmieszczenie (fot. Shutterstock)

Pakując bagaże i prezenty, starajmy się równomiernie rozłożyć ciężar w bagażniku. Pamiętaj, żeby najcięższe i największe elementy układać jak najbliżej oparcia tylnej kanapy. Nie należy przewozić żadnych przedmiotów luzem w kabinie. W razie nagłego hamowania mogą one z dużą siłą uderzyć kierowcę czy pasażerów. Dodatkowe zagrożenie wiąże się z umieszczaniem rzeczy na półce za tylną kanapą. W ten sposób widoczność kierowcy staje się ograniczona. Bezpieczna podróż jest możliwa.

Total
0
Shares