Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Blast from the past: Aston Martin DB2 zostanie odbudowany

Aston Martin DB2

Niedługo po tym, jak David Brown kupił firmę Aston Martin w 1947 roku, podjął jedną z najważniejszych dotychczasowych decyzji w biznesie motoryzacyjnym – decyzję, która zrodziła kultową serię modeli DB.

Brown przejmując Astona początkowo nie był zainteresowany drugą marką Lagonda z siedzibą w Middlesex. Zmienił zdanie po spotkaniu z WO Bentleyem. Powód to silnik R6. Dzięki sześciocylindrowemu motorowi Lagondy o pojemności 2,6 litra z podwójnymi wałkami rozrządu, Brown mógł odmienić losy marki Aston Martin. Kupił więc Lagondę i do 1949 roku przetestował tę rzędową szóstkę w Le Mans w zmodyfikowanym podwoziu AM. Model Sport (retrospektywnie nazywany DB1) nie był udany, ale położył podwaliny pod budowę DB2.

Aston Martin DB2
AM przedstawił jedynie niewiele mówiące, tajemnicze fotografie (fot. Aston Martin)

Aston Martin DB2

DB2 to niezwykły pojazd zdolny do osiągnięcia prędkości 120 mil na godzinę. Podczas jego produkcji od 1950 do 1953 roku zbudowano tylko 411 egzemplarzy. Jednak mniej niż jedna czwarta z nich to wariant Drophead Coupé. Nic więc dziwnego, że obecność modelu Drophead Coupé z 1952 roku, który jest obecnie poddawany renowacji w Aston Martin Works, budzi wiele emocji. Zespół jest w trakcie prac zaplanowanych na dwa lata. To projekt, który pochłonie ponad 4000 roboczogodzin. DB2 zasłynął w Le Mans w 1962 roku, gdzie zajął pierwsze, drugie i trzecie miejsce w klasie. Jego wyścigowy rodowód w połączeniu z inspirowaną Włochami elegancją nadwozia zaprojektowanego przez Franka Feeleya sprawił, że ten samochód to jeden z najbardziej kultowych modeli brytyjskiej marki.

Aston Martin Works

Za Aston Martin Works stoją takie wartości jak dbałość o szczegóły, skrupulatne wykonanie i niezrównana jakość. Z siedzibą w kultowej dawnej siedzibie Aston Martin w Newport Pagnell, Works jest w stanie odnawiać samochody w autentyczny sposób, przy użyciu wielu oryginalnych narzędzi i metod stosowanych w poprzednich epokach. Works Aston Martin ma spełniać najwyższe standardy wymagane przez klientów. Zespół Works do tej pory odbudowywał inne znane modele, takie jak DB4 GT Continuation, czy Goldfinger DB5 Continuation.

Aston Martin DB2
Firma zapewnia, że pracuje z materiałami wg. klasycznych metod, ale najnowszych standardów jakościowych (fot. Aston Martin)

Dbałość o szczegóły jest kluczem

Po dokładnej ocenie tego egzemplarza zadecydowano, że podwozie, silnik, skrzynia biegów i tylna oś omawianego DB2 pozostaną z oryginalnego pojazdu, a wiele innych elementów zostanie zregenerowanych. Odbudowywanie historycznych modeli dla klientów prywatnych często obejmuje ulepszenia, takie jak klimatyzacja, poprawione skrzynie biegów i wzmocnione hamulce, elementy układu kierowniczego i zawieszenia. Historyczne znaczenie tego konkretnego DB2 jest tak ważne, że zostanie skrupulatnie przywrócony do oryginalnej specyfikacji, zgodnie z życzeniem jego właściciela. W ten sposób zespół Works działa w partnerstwie z właścicielem.

źródło: Twitter

Total
0
Shares