Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

BMW Alpina B8 Gran Coupe. V8 jeszcze nie umiera

Alpina B8 wjeżdża na rynek z ogromną V8 pod maską. Co zaoferuje usportowione Coupe z Bawarii? Ile będzie kosztować?
BMW Alpina B8
Nowa Alpina B8 Gran Coupe z potężnym V8 pod maską (fot. BMW)

Kiedy świat jest pogrążony w wyścigu o elektromobilność, Alpina ma do powiedzenia coś zupełnie odwrotnego. Nowy model z pewnością będzie szybki, agresywny i luksusowy. Zobaczcie “Radość z jazdy” w tradycyjnym wydaniu. Oto odświeżona Alpina B8 Gran Coupe.

Alpina B8 i duże V8 pod maską

Alpina B8
Dla Alpiny elektromobilność nie jest motywem przewodnim. Pod maską B8 zawarczy 4.4 V8 (fot. BMW)

BMW nie trzeba prosić o moc, gdy tematem rozmowy jest Alpina. Gran Coupe wyposażone będzie w podwójnie doładowane V8 o pojemności 4,4 litra. Moc co najmniej imponująca: 621 koni i 800 Nm momentu obrotowego. Samochód pierwszą setkę osiągnie w 3,4 sekundy, a sprint od 0 do 200 km/h zajmie mu niecałe 12 sekund. Prędkość maksymalna wyniesie 324 km/h.

Silnik połączony zostanie z ośmiobiegowym automatem Sport-Automatic, zmodyfikowanym przez inżynierów marki Alpina. Spalanie w cyklu miejskim według producenta wyniesie 15,8 litrów na 100 kilometrów, natomiast w cyklu mieszanym 11 litrów na 100 kilometrów. Według WLTP wynik to średnio 11,9 litra na 100 kilometrów.

Idealnie policzone zawieszenie

BMW Alpina B8 Gran Coupe
BMW Alpina B8 Gran Coupe (fot. BMW)

Marka szczególnie wychwala wykalkulowanie zawieszenia względem karoserii. Jak możemy wyczytać z notatki prasowej, “ustawienie zawieszenia jest harmonijnie wyważone, łącząc najwyższy komfort podróży w długich trasach z precyzyjną charakterystyką prowadzenia”. Zawieszenie będzie uzależnione od trybu jazdy. Dostępne będą opcje od Sport+ do Comfort+.

Podróż Gran Coupe ma umilić dźwięk silnika. Samo brzmienie V8 to nie wszystko. Alpina B8 będzie wyposażona w sportowy układ wydechowy, który jest opisany jako “cud ze stali nierdzewnej”. Oczywiście kierowca będzie mógł wpływać na nadmierny hałas przełączając między trybami Comfort i Sport, które odpowiadają za aktywne klapy w tłumikach.

Zobacz nasz test BMW 840d:

Ile będzie kosztować Alpina B8?

Alpina B8 Gran Coupe już od lipca 2022 (fot. BMW)

Cena na razie widnieje tylko w Euro i wynosi 162 100 EUR, co w przeliczeniu na polską walutę daje kwotę wyższą niż 740 tysięcy złotych. Samochód na rynku niemieckim można będzie zamówić od lipca 2022 roku.

Total
0
Shares