Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

1100 niutonometrów w SUV-ie. Oto 2023 BMW iX M60

BMW iX M60 imponuje osiągami (fot. BMW)
(fot. BMW)

BMW do serii iX stanęło na wysokości zadania już w podstawowym modelu, którym mieliśmy okazję pojeździć. Odważny i awangardowy SUV ma bardzo niebłahe osiągi: sprint do setki zajmuje mu 6,1 sekundy, co w przypadku samochodu tych rozmiarów jest wynikiem co najmniej dobrym.

To nie zatrzymało marki z Monachium przed rozwijaniem modelu. Na targach CES 2022 światło dzienne ujrzała usportowiona wersja M60.

BMW iX M60. SUV o przyspieszeniu superauta

Co oznacza literka “M” w iX? Piekielne osiągi (fot. BMW)

Podstawowe iX ma 326 KM i 630 Nm momentu obrotowego. W BMW iX otrzymujemy wynik niemal podwojony. W trybie Sport, nowe BMW iX M60 osiągnie 619 KM i 1015 Nm (1100 z włączonym Launch Control). Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmie tylko 3,8 sekundy. Dla porównania: podobny wynik osiągnął Mercedes SLS, czy Porsche Carrera 911 GTS 4.

Wyposażenie BMW iX M60

Awangardowa deska, w której dominuje czerń. Nie ma jednak nic, czego byśmy się nie spodziewali (fot. BMW)
Awangardowa deska, którą znamy ze słabszych wersji BMW iX(fot. BMW)

Główny projekt nie różni się od tego co już znamy. Zakrzywiony ekran, czy brak tunelu środkowego to elementy charakterystyczne dla BMW iX. Zapowiedziana jest natomiast jazda autonomiczna poziomu 3 w “średniej perspektywie czasowej“.

Ekologia nie tylko z zeroemisyjności

2023 BMW iX M60. Wygląd tego auta jest dyskusyjny, choć nie można odmówić mu nowoczesności (fot. BMW)

Jak podaje BMW, samochód na przejechanie 100 kilometrów będzie potrzebował od 21,7 do 24,7 kWh energii (WLTP). Założenie jest odważne, ale nie nierealne. Egzemplarz, który testowaliśmy osiągnął wynik 25 kWh/100 km w zimę. Poza stosunkowo niskim zużyciem energii, marka chwali się zastosowaniem w produkcji tego auta ekologicznych materiałów i produktów pochodzących z recyklingu. Przykładem są dywaniki i wykładziny, do których użyto nylony pochodzącego z sieci rybackich. Również użyte elementy aluminiowe produkowane są z pomocą energii pochodzącej z fotowoltaiki. Powodem jest oczywiście redukcja śladu węglowego przy produkcji samochodu.

Produkcji samochodu możemy się spodziewać w 2023 roku. Co więcej, BMW iX zdobyło niedawno 5 gwiazdek w teście Euro NCAP. Niestety nie znamy jeszcze cen. Podstawowy model startuje od 355 000 zł. Można się spodziewać, że cena BMW iX M60 będzie oscylowała wokół 800 000 zł.

Total
0
Shares