Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

BMW i ładowanie dwukierunkowe

Ładowanie dwukierunkowe i technologie V2G to jeden ze sposobów równoważenia zapotrzebowania na moce w sieciach energetycznych
BMW pracuje nad ładowaniem dwukierunkowym (fot. BMW)

Technologie umożliwiające nie tylko naładowanie auta, ale też wykorzystanie elektrycznego samochodu jako źródła energii istnieją już w wybranych samochodach elektrycznych. Pomysł wdrażają kolejni producenci, BMW ogłosiło kluczową fazę testów. Ładowanie dwukierunkowe testowano w Monachium.

Jak działa V2G – wyniki testu w Niemczech

Cały program badawczy “Bidirectional Charging Management”, w którym oprócz BMW partycypuje również szereg instytutów naukowych, firm z branży energetycznej i motoryzacyjnej uruchomiony został w 2019 roku. Przekazanie 20 egzemplarzy specjalnie zmodernizowanych BMW i3 wybranej grupie klientów marki oznacza uruchomienie, kluczowej, pilotażowej fazy badania gotowych już (od strony technicznej) rozwiązań w zakresie ładowania dwukierunkowego.

Flota 20 specjalnie zmodernizowanych i wyposażonych BMW i3 przekazana została testerom (fot. BMW)

Ładowanie dwukierunkowe zmienia każde, oczywiście odpowiednio wyposażone, auto elektryczne w jeżdżącą baterię, która nie tylko pobiera energię, czy to z domu, z gniazdka lub wallboksa, czy to z ładowarek publicznych, ale może też oddać prąd do sieci energetycznej. Uruchomiona faza testów to nie tylko auta. Klienci otrzymają też inteligentnego wallboksa (firmy Kostal Industrie Elektrik GmbH), a sieci energetyczne w ich domach (wybór klientów nie był przypadkowy, do testów wybrano prosumentów, czyli posiadaczy instalacji fotowoltaicznych) zostały ucyfrowione (łączność, wymiana danych etc.) w celu komunikacji i wymiany informacji pomiędzy autem, instalacją elektryczną w domu, a siecią energetyczną konkretnego operatora (w testach biorą też udział Bayernwerk, KEO i TenneT).

Ładowanie dwukierunkowe i wykorzystanie aut jako jeżdżących akumulatorów to sposób na stabilizację energii w sieciach energetycznych (fot. BMW)

O ile w kontekście indywidualnego odbiorcy, ładowanie dwukierunkowe jawi się jako sposób na maksymalizację wykorzystania posiadanego, niestabilnego (fotowoltaika, turbiny wiatrowe etc.) źródła energii odnawialnej, to znacznie szersze zastosowanie ładowania dwukierunkowego BMW widzi w przyszłości, gdy aut elektrycznych na drogach będzie znacznie więcej. Flota elektrycznych samochodów obsługujących technologię V2G (Vehicle 2 Grid – czyli możliwość oddania przez auto energii do sieci energetycznej) będzie zdaniem BMW i współpracujących z firmą podmiotów istotnym elementem stabilizacji całej sieci energetycznej, która w przyszłości w znacznym stopniu musi być oparta na źródłach odnawialnych, z których większość to źródła niestabilne (słońce nie zawsze świeci, wiatr nie zawsze wieje, etc.).

Oczywiście oddawanie energii do sieci nie oznacza, że właściciel nie będzie mógł korzystać z auta, priorytetem wciąż jest zasięg i możliwość jazdy (fot. BMW)

Generalnie badania sposobu wykorzystania aut jako takich pokazują, że większość samochodów (szczególnie osobowych aut prywatnych) przez większość czasu po prostu stoi. W przypadku auta spalinowego czy elektryka bez dwukierunkowego ładowania to marnotrawstwo. Dzięki V2G w okresach szczególnego zapotrzebowania na energię elektryczną samochody elektryczne z dwukierunkowym ładowaniem będą mogły dostarczyć do sieci dodatkową moc, a ich akumulatory mogą być ładowane, gdy ogólne zapotrzebowanie na moc jest mniejsze. Wszystko fajnie, tylko aby to zadziałało (np. w Polsce) potrzebny jest nie tylko zapas mocy generowanych (bo miliony aut elektrycznych to duże wyzwanie dla sektora energetycznego), ale też uczynienie sieci energetycznych, sieciami inteligentnymi.

Elektromobilność, a globalne zużycie energii – damy radę?

Total
0
Shares