Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

BMW przejęło firmę Alpina – teraz to część grupy BMW

Marka Alpina to jeden z bardziej uznanych szyldów tunerskich w motoryzacyjnym świecie. Specjalizujący się w BMW tunerzy staną się częścią BMW

Bawarski producent uznał, że Mercedes wchłaniając niegdysiejszego tunera z Affalterbach, czyli AMG, zrobił dobrze i powtórzył ruch wewnętrznego konkurenta z niemieckiego rynku wprowadzając do własnych struktur tunerską markę Alpina.

Dla laika ta transakcja może wydać się o tyle dziwna, że przecież Alpina od ponad pół wieku specjalizowała się w cyzelowaniu najbardziej luksusowych i najmocniejszych modeli BMW. To prawda, zwłaszcza że modele tunerskiej marki i tak były wstępnie montowane na liniach produkcyjnych BMW i dopiero w tej formie były wysyłane do tunerskich warsztatów Buchloe Alpiny w celu przeprowadzenia modyfikacji podwozia, dopieszczeniu detali wnętrza czy podwozia.

Alpina B8 Gran Coupe (fot. Alpina)

Przejęcie marki Alpina przez BMW nie odbędzie się z dnia na dzień. Jak podaje Top Gear ten proces potrwa do końca 2025 roku, a do tego czasu cały czas obowiązuje obie marki umowa o współpracy podpisana pod koniec 2020 roku.

Zobacz najwspanialsze BMW z lat 90. XX wieku

Jak wyjaśnił Andreas Bovensiepen, jeden z dyrektorów Alpina: “Podjęliśmy świadomą decyzję, aby nie sprzedawać Alpiny żadnemu producentowi, ponieważ BMW i Alpina współpracują ze sobą i ufają sobie od dziesięcioleci. Dlatego strategicznie właściwą decyzją jest zarządzanie marką Alpina przez BMW Group w przyszłości”.

BMW ALPINA B12 5.7 Coupé (fot. mat. prasowe)
BMW ALPINA B12 5.7 Coupé – posiadacze starszych modeli Alpina nie muszą martwić się o serwis – będzie on stale dostępny w zakładach marki Alpina (fot. mat. prasowe)

Taki scenariusz jest też korzystny dla osób już posiadających wóz Alpina w swoich garażach. Zakłada Alpina w Buchloe również po wygaśnięciu wciąż ważnej umowy o współpracy będzie oferować usługi serwisowe, części i akcesoria do aktualnej gamy modelowej, jak i starszych modeli tej tunerskiej marki.

Efektem wchłonięcia marki Alpina przez grupę BMW będą prawdopodobnie redukcje w samej Alpinie, ale BMW już dziś deklaruje, że zaoferuje pracownikom warsztatów w Buchloe, którzy nie będą mogli kontynuować dalszej pracy nowe stanowiska w Grupie BMW lub pomoże w znalezieniu pracy u partnerów i dostawców niemieckiego producenta.

Tak Brabus zbudował z Mercedesa rakietę

Total
0
Shares