Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj

Bolid Lewisa Hamiltona, w którym wygrał Grand Prix Turcji, do kupienia

Niektóre pojazdy najlepiej kupować na aukcjach. Ten bolid, należący do mistrza świata Lewisa Hamiltona, uzyska zapewne ogromną cenę.

Najnowsza aukcja domu Sotheby’s z pewnością będzie medialnym wydarzeniem. Dom aukcyjny sprzedaje samochód Formuły 1, chociaż nie jest to zwykły bolid. Siedmiokrotny mistrz świata F1 Lewis Hamilton kierował tym pojazdem podczas zwycięskiego Grand Prix Turcji w 2010 roku. Sotheby’s szacuje, że nabywca zapłaci od 5 do 7 milionów dolarów.

Bolidem można jeździć

Bolid to McLaren, a dokładniej MP4-25A, napędzany silnikiem V8 Mercedes-Benz FO 108X o pojemności 2,4 litra. Według Sotheby’s, silnik był dużym ulepszeniem w stosunku do poprzednika, ponieważ zawierał „kanał F” w projekcie, co pomogło zmniejszyć opór aerodynamiczny. Dało to samochodowi wyścigowemu dodatkowe 9,7 kilometra na godzinę na prostych. Na liście odnotowano, że samochód nadal może być używany i jest obsługiwany przez oryginalny zespół fabryczne „jako część poszczególnych działów dziedzictwa”.

Hamilton odniósł nim jedno z pierwszych zwycięstw

Hamilton rozpoczął karierę w F1 w 2007 roku w Melbourne. Od tego czasu wystartował w 270 Grand Prix i prowadził przez ponad 5170 okrążeń. Jego statystyki wyścigowe są imponujące. Wygrał 98 wyścigów, zdobył dodatkowe 71 miejsc na podium i osiągnął 100 pole position. Zdobył 7 tytułów mistrza świata F1, w tym ostatnie cztery tytuły.

Nie jest jasne, ile samochodów wyścigowych McLaren MP4-25A jest własnością prywatną, ale Sotheby’s uważa, że ​​wóz należy „do nielicznych”.