Celnicy zatrzymali Rolls-Royce’a, bo miał tapicerkę ze skóry krokodyla

Tapicerka ze skóry krokodyla (fot. mat. prasowe)
Tapicerka ze skóry krokodyla (fot. mat. prasowe)

W przypadku luksusowych limuzyn możliwości personalizacji są praktycznie nieograniczone, ale skóra z krokodyla? Rolls-Royce dysponuje sztabem ludzi w dziale Bespoke i jest gotów zrobić dla klientów praktycznie wszystko, co jest zgodne z prawem. Jednak właściciel tego Phantoma zdecydował, że dla niego to za mało. Ten Rolls-Royce Phantom został skonfiskowany przez włoskie organy celne po tym, jak ujawniono, że część wnętrza była obita skórą zagrożonego wyginięciem krokodyla.

Z Rosji prosto do włoskiego urzędu celnego

Rolls-Royce Phantom Oribe (fot. mat. prasowe)
Rolls-Royce Phantom Oribe ma w kabinie skóre Hermès (fot. mat. prasowe)

Motor1 twierdzi, ze ten Phantom był importowany do Włoch z Rosji. Rolls miał być wystawiony w salonie z luksusowymi samochodami w Rzymie, ale z jakiegoś powodu przykuł uwagę celników. Ci po ustaleniu, z czego jest jego tapicerka, po prostu go skonfiskowali. Chociaż nie jest to pierwszy raz, kiedy widzimy Phantoma wyposażonego w bardzo drogie i rzadkie surowce, to nigdy nie widzieliśmy, żeby ktoś obił jego wnętrze skórą krokodyla. Ostatnio pisaliśmy o limuzynie, w której użyto skóry Hermès, ale to było całkowicie legalne…

Krokodyl to gatunek zagrożony

Tapicerka ze skóry krokodyla (fot. mat. prasowe)
Tapicerka ze skóry krokodyla (fot. mat. prasowe)

Motor1 twierdzi, że skórzane wnętrze zostało dodane przez zewnętrznego tapicera i nie ma żadnego certyfikatu firmy Rolls-Royce. Najważniejsze jest jednak to, że krokodyl jest wymieniony jako gatunek chroniony na mocy Konwencji Waszyngtońskiej o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami z gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES). Wbrew powszechnemu przekonaniu towary mogą być legalnie wytwarzane ze skóry krokodyla, czy aligatora. Aby to zrobić, wymagane jest zaświadczenie o zezwoleniu od CITES na surowiec, który ma być użyty. Dotyczy to 160 krajów podlegających tej jurysdykcji, również Włoch. Nie znamy jeszcze finału tej historii, ale najprawdopodobniej w tej sprawie będzie orzekał sąd. Spodziewamy się jednak, ze osoby stojące za importem tego Phantoma zostaną obciążone wysokimi grzywnami.

Total
0
Shares