Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Chińczycy nauczyli się robić bezpieczne auta – nowe wyniki w EuroNCAP

Euro NCAP sprawdziło kolejne modele aut dostępnych w Europie, wśród nich dwa modele chińskich marek – uzyskały bardzo dobre wyniki
Euro NCAP
Jedno z aut chińskiego producenta przebadane przez Euro NCAP (fot. kadr z nagrania z testu, źr. EuroNCAP)

Przez wiele lat Chińczycy próbowali sprzedawać swoje auta również i na innych kontynentach. W Europie zwykle jednak wystarczało przetestowanie danego modelu przez EuroNCAP by jednoznacznie obnażyć techniczną przepaść pomiędzy autami z Europy, a tymi z Państwa Środka. To już przeszłość, nowe rezultaty modeli Geely i NIO pokazują, że chińscy inżynierowie odrobili pracę domową. Jednak nie tylko chińskie auta przeszły nowe testy w EuroNCAP, poniżej wyniki 5 modeli – słabeuszy nie ma.

Zobacz najbezpieczniejsze auta wg EuroNCAP

W zasadzie to nie tylko chińscy inżynierowie, ale i chiński kapitał. Pierwsze auto, które wymienimy, a które przetestowali specjaliści z Euro NCAP to Lynk & Co 01. Nic wam to nie mówi, prawda? Ale właścicielem tej marki jest Geely, chiński potentat mający w swoim portfolio także markę Volvo. Lynk & Co 01 uzyskał bardzo wysoki wynik, bo auto korzysta z rozwiązań z Volvo XC40.

Lynk & Co 01 – 5 gwiazdek

Lynk & Co 01 – Wyniki testów (źr. EuroNCAP)

Pierwsze z chińskich aut przetestowanych przez EuroNCAP w tym roku spisało się rewelacyjnie. Ochrona dorosłych pasażerów to najwyższa liga, również w pozostałych testach dobre rezultaty, w efekcie zasłużone 5 gwiazdek. Poniżej wideo z testów zderzeniowych:

NIO ES8 – 5 gwiazdek

NIO ES8 – wyniki testów (źr. EuroNCAP)

Kolejny chiński model, w tym przypadku ocena ochrony dorosłych pasażerów, choć wysoka, była najsłabsza z opisywanej tu piątki, ale i tak wystarczyła na pięć gwiazdek. Interesująca jest bardzo wysoka nota za aktywne systemy bezpieczeństwa. Poniżej wideo z testu:

Subaru Outback – 5 gwiazdek

Subaru Outback – wyniki testów (źr. EuroNCAP)

Japończycy z Subaru bardzo popracowali nad cyfrową asystą poprawiającą bezpieczeństwo, bo w tej kategorii (Safety Assist) Subaru Outback uzyskał najwyższą ocenę z opisywanej tu piątki. Wszystkie oceny powyżej 80 proc. zatem zasłużone pięć gwiazdek dla podniesionego kombi z Japonii, poniżej wideo:

Toyota Mirai – 5 gwiazdek

Toyota Mirai – wyniki testów (źr. EuroNCAP)

Oceny wodorowej Toyoty dla nas w Polsce są póki co wyłącznie ciekawostką. Dobry wynik, ale samochód ten w naszym kraju na razie nie ma sensu. Przypominamy, to auto z ogniwami paliwowymi na wodór. Stacje wodorowe publicznie dostępne w Polsce są? Nie ma. Koniec tematu. Oczywiście jeszcze wideo pokazujące, że mimo zderzeń wodór nie wybucha:

Audi Q4 e-tron – 5 gwiazdek

Audi Q4 e-tron – wynik testów (źr. EuroNCAP)

Na koniec propozycja z Europy, zaskakuje stosunkowo niski poziom ochrony pieszych (najniższy w całej piątce). Ponadto po firmie mającej w swoim motto “przewagę dzięki technice” oczekiwalibyśmy też wyższego rezultatu w Safety Assist, czyli skuteczności systemów aktywnych wspomagających bezpieczeństwo. Nie zmienia to faktu, że poziom ochrony zapewniany przez elektrycznego SUV-a Audi jest wysoki. Pięć gwiazdek i bardzo wysoki poziom ochrony dorosłych pasażerów, a także jeden z najwyższych (wspólnie z Subaru Outback) poziom ochrony najmłodszych pasażerów. I jeszcze na koniec wideo:

Najgorsze auta wg EuroNCAP

Total
0
Shares