Bugatti i samoloty
Lotnictwo rozwijało się równolegle z motoryzacją, a obie te dziedziny były rozwijane we Francji na początku XX wieku. Pierwszy samolot z silnikiem wystartował w 1906 roku, opracowany przez Brazylijczyka mieszkającego w Paryżu. Francuz Louis Charles Breguet opracował pierwszy helikopter w 1907 roku, a Francuz Louis Blériot został pierwszym człowiekiem, który przeleciał przez kanał La Manche w 1909 roku. Młody Ettore Bugatti zdecydował się osiedlić w Molsheim w Alzacji w tym samym roku…
Ettore Bugatti
Młody wynalazca kochał niezwykłą technologię. Ettore był zafascynowany lotnictwem i pilotami. Nic więc dziwnego, że Bugatti nie tylko ograniczył się do projektowania lekkich i potężnych samochodów oraz rasowych samochodów wyścigowych, ale także opracował łodzie motorowe, szybkie pociągi i samoloty. „Bugatti jest blisko związany ze sportami motorowymi i lotnictwem od ponad 110 lat. Wczesne modele wykazują wyraźne podobieństwa do tych dwóch obszarów technicznych. Obejmuje to otwarte układy mechaniczne, spójną lekką konstrukcję, dobry stosunek mocy do masy oraz wstępne próby poprawy aerodynamiki ”- mówi Stephan Winkelmann, obecny prezes Bugatti.
Pierwszy silnik lotniczy
Pierwszym silnikiem lotniczym zbudowanym przez Bugatti około 1915 roku był potężny ośmiocylindrowy silnik rzędowy o mocy 250 KM. Po nich pojawiły się 16-cylindrowe silniki z dwoma blokami po osiem cylindrów, każdy umieszczony pionowo obok siebie na wspólnej skrzyni korbowej. Rząd francuski nie był zainteresowany silnikami samolotów, ale Amerykanie tak. Udoskonalony 16-cylindrowy silnik lotniczy King Bugatti dostarczał 420 KM przy około 2000 obr./min. Planowano zbudować co najmniej 2000 takich silników, ale plan ten stał się przestarzały, gdy I Wojna Światowa dobiegła końca w listopadzie 1918 roku. Prawdopodobnie wyprodukowano tylko 40 takich silników. Bugatti poświęcił się coraz bardziej swoim pojazdom w następnych latach, ale w 1925 roku znów zbudował 16-cylindrowy silnik lotniczy, Typ 34, którego później używał w zmodyfikowanej formie w Type 41 Royale.
Bugatti Aircraft Type 100 P
Fascynacja szybkością Ettore Bugattiego pozostała niezmienna pomimo wielu przeciwności losu. W 1937 roku, dziesięć lat po podróży Charlesa Lindbergha z Nowego Jorku do Paryża i przekroczeniu Atlantyku, francuskie Ministerstwo Lotnictwa poprosiło go o zaprojektowanie nowoczesnego samolotu na wyścigi lotnicze. Przede wszystkim ta nowa maszyna musiała być lekka i zwinna. Wstępne próby z dwoma przeciwbieżnymi śmigłami napędzanymi przez dwa silniki połączone szeregowo były bardzo obiecujące. Bugatti zamierzał pobić rekord prędkości 709 km/h za pomocą Type 100 P. Armia francuska była entuzjastycznie nastawiona do pomysłu tego potężnego samolotu, a nawet zaoferowała premię za pobicie tego rekordu, ponieważ dałoby to francuskiemu lotnictwu lepszy samolot niż ten, jakim dysponowali Niemcy. Jednak wybuch drugiej wojny światowej uniemożliwił ukończenie samolotu Bugatti. Dopiero kilkadziesiąt lat później replika Type 100 P wystartowała.