Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Connected car. Jaka aplikacja do jakiej marki?

Smartfon jest dziś narzędziem kontroli naszego otoczenia. Aplikacja dla samochodu Twojej marki pozwoli z niego pełniej korzystać.
connected car

Aplikacja do samochodu? Jak najbardziej. Cyfrowe systemy typu connected car na pokładzie współczesnych aut to już nie tylko domena aut klasy premium, tego typu rozwiązania spotkamy także w wielu nowych autach miejskich, choćby takich jak Škoda Fabia.

Oczywiście najczęściej wymaga to dokupienia stosownego pakietu technologicznego, niemniej zauważalnie wysokim poziomem cyfryzacji mogą dziś wyróżniać się nawet niewielkie auta, stale połączone z internetem i… ze swoim właścicielem wyposażonym w smartfon. Postanowiliśmy zebrać razem znane nam aplikacje do smartfonów oferowane przez różnych producentów aut i wymienić ich podstawowe funkcje. Okazuje się, że nawet po wyjściu z samochodu nie musimy tracić z nim kontaktu. Nie będziemy tym razem się zajmować tym, co możemy zrobić z systemem pokładowym wewnątrz auta, interesowało nas raczej to, jaki kontakt z naszym pojazdem zapewnią producenckie aplikacje mobilne. Oczywiście miejmy to na uwadze: z autem odpowiednio wyposażonym.

Kilka uwag technicznych – wszystkie wymienione niżej aplikacje mobilne są dostępne w oficjalnym sklepie Google Play w sytuacji gdy zalogowany jest użytkownik z Polski. Wspominamy o tym, bo np. niektóre użyteczne aplikacje wciąż nie są dostępne w “polskim” Google Play – np. Android Auto (jest możliwość używania Android Auto w Polsce, ale wymaga to instalacji odrębnego pakietu apk – o tym opowiemy innym razem), dodam – da się go używać, ale o tym innym razem). Nie oceniamy aplikacji, staraliśmy się po prostu odnaleźć co jest oferowane przez poszczególnych producentów aut. Wielu z nich oferuje wiele aplikacji, my skupiliśmy się tylko na tych, które pozwalają użytkownikowi cokolwiek zdalnie wykonać z posiadanym autem (o ile jest stosownie wyposażone w pakiet łączności ze światem). Podajemy też daty ostatnich aktualizacji – to również wskazówka, czy producent dba o rozwój danej aplikacji, czy też zrobił marketingową “wydmuszkę” i o rozwoju zapomniał…

Alfa Romeo – My Alfa Connect

Aplikacja My Alfa Connect (graf. Google Play)

Aplikacja dla nowych modeli Alfa Romeo dzieli wspólny cyfrowy ekosystem Uconnect charakterystyczny dla marek koncernu Stellantis (dawne marki FCA: Alfa Romeo, Fiat, Jeep, Chrysler, itp.). Funkcje to m.in. asysta w wezwaniu pomocy drogowej, raport dot. stanu pojazdu, lokalizacja auta, ocena jazdy, dziennik podróży, przesyłanie danych do nawigacji, zdalne zamykanie/otwieranie samochodu, włączenie świateł itp. Aplikacja jest dostępna w zasadzie dla najnowszych modeli Alfa Romeo (2020; modele Giulia i Stelvio).

Audi – aplikacja myAudi

Aplikacja myAudi – przykładowy ekran (graf. Google Play)

Aplikacja dla posiadaczy nowych Audi, zarówno spalinowych, jak i elektrycznych oferuje typowe funkcje: zdalne otwieranie/zamykanie pojazdu, sprawdzanie jego stanu (paliwo/energia/olej/przebieg itp.), zdalne uruchamianie klimatyzacji/ogrzewania, planowanie ładowania (w przypadku aut ładowanych oczywiście), przesyłanie tras do pokładowej nawigacji, synchronizację kontaktów, terminów w kalendarzu, cyfrową książkę serwisową, dziennik podróży. Ciekawą funkcją jest możliwość udzielania dostępu do auta zaufanym osobom na zasadzie czasowego transferu cyfrowego klucza z opcją blokady zmiany ustawień auta (odrębny profil gościa w systemie pokładowym).

 • Ocena użytkowników: 4,4
 • Liczba ocen: 40,1 tysiąca
 • Zaktualizowana: 8 sierpnia 2023
 • Link: pobierz myAudi

BMW – My BMW

Aplikacja My BMW (graf. Google Play)

Funkcjonalność aplikacji My BMW zależy od wyposażenia konkretnego modelu. Podstawowe funkcje są typowe dla tego typu aplikacji: zdalne zamykanie/otwieranie auta, włączanie klaksonu lub świateł, lokalizacja auta, zdalne uruchamianie ogrzewania/klimatyzacji, planowanie tras z uwzględnieniem sytuacji na drogach i ich przesyłanie do auta, udostępnianie znajomym planowanego czasu dotarcia do celu, stan auta, poziomu paliwa/energii/oleju/terminu przeglądu, przebiegu, zasięgu, lokalizacje stacji ładowania (w przypadku aut ładowanych z gniazdka, także hybryd plug-in). Pozwala też na zdalne monitorowanie otoczenia (wymaga systemu dookólnej obserwacji w aucie).

 • Ocena użytkowników: 4.8
 • Liczba ocen: 91,7 tys.
 • Zaktualizowana: 4 sierpnia 2023
 • Link: pobierz My BMW

Citroën – aplikacja MyCitroën

Aplikacja MyCitroën (graf. Google Play)

Aplikacja oferuje m.in.: możliwość lokalizowania zaparkowanego auta, poziom paliwa/energii, zasięg, przebieg, dziennik podróży, przypomnienia o najbliższych przeglądach, zapis zużycia paliwa, pomoc assistance, rady dotyczące utrzymania samochodu, możliwość umówienia się na wizytę na przegląd, dane kontaktowe punktów sprzedaży. W stosunku do wielu innych programów tej klasy ma bardziej charakter informacyjny.

 • Ocena użytkowników: 4,1
 • Liczba ocen: 65,8 tys.
 • Zaktualizowana: 1 sierpnia 2023 (wersja 1.25.2)
 • Link: pobierz My Citroen

Cupra – Cupra Connect

Aplikacja Cupra Connect (graf. Google Play)

Marka Cupra oferuje kierowcom aplikację mobilną. Zakres funkcji jest typowy dla aut z grupy VAG, czyli dość szeroki. Zdalnie możemy nie tylko otwierać i zamykać auto, czy monitorować jego stan i przebieg, ale także monitorować pojazd w sytuacji, gdy zostanie komuś użyczony. To o tyle przydatne, że możemy np. otrzymywać powiadomienia, gdy użyczający przekroczy ustawiony w aplikacji próg prędkości (w autach tej marki o to łatwo). Nie zabrakło też przekazywania celu trasy do pokładowej nawigacji. W przypadku hybrydy plug-in można zaplanować harmonogram ładowania, czy zdalnie doprowadzić temperaturę wnętrza do pożądanego stanu. Ciekawą funkcją jest to, że gdy wyznaczymy w aplikacji cyklicznie powtarzającą się godzinę wyjazdu z domu (np. do pracy) auto samodzielnie będzie ładować akumulator czy zmieniać temperaturę wnętrza, by w momencie wejścia do pojazdu wszystko było jak trzeba. Brzmi obiecująco, ale na opinie użytkowników musimy jeszcze poczekać, bo to jedna z najmłodszych i rzadko używanych aplikacji.

 • Ocena użytkowników: 3,5
 • Liczba ocen: 4,02 tys.
 • Zaktualizowana: 31 lipca 2023
 • Link: pobierz CupraConnect

Fiat – aplikacja FIAT

Aplikacja FIAT (graf. Google Play)

Fiat (Stellantis) oferuje właściwie kilka aplikacji o podobnej funkcjonalności, podobnie działa aplikacja Uconnect Live. Generalnym wymogiem jest moduł Uconnect Box zainstalowany w pojeździe i pokładowy system Uconnect. Funkcje to m.in. asysta w wezwaniu pomocy drogowej, raport dot. stanu pojazdu, lokalizacja auta, ocena jazdy, dziennik podróży, przesyłanie danych do nawigacji, zdalne zamykanie/otwieranie samochodu, włączenie świateł itp. Aplikacja ma tryb demo (można sprawdzić jej funkcje bez posiadania auta).

 • Ocena użytkowników: 3,6
 • Liczba ocen: 1,89 tys.
 • Zaktualizowana: 23 czerwca 2023
 • Link: pobierz FIAT

Ford – FordPass

Aplikacja FordPass (graf. Google Play)

Aplikacja będzie użyteczna dla posiadaczy nowych Fordów wyposażonych w moduł FordPass Connect. Funkcjonalność programu obejmuje zdalne otwieranie/zamykanie, monitorowanie poziomu paliwa/energii/oleju, zasięg itp.

 • Ocena użytkowników: 4.0
 • Liczba ocen: 38596
 • Zaktualizowana: 7 sierpnia 2023
 • Link: pobierz FordPass

Honda – aplikacja My Honda+

Aplikacja My Honda+ (graf. Google Play)

Aplikacja ta na pewno zadziała u posiadaczy nowych modeli Honda e (elektryczny) i Honda Jazz. Oferuje zdalne monitorowanie auta i sterowanie wybranymi jego funkcjami (drzwi, światła, klakson), dostępne jest lokalizowanie pojazdu, przesyłanie celu do pokładowej nawigacji, sterowanie klimatyzacją, tworzenie harmonogramów ładowania (w przypadku auta elektrycznego) itp.

 • Ocena użytkowników: 3.0
 • Liczba ocen: 1.47
 • Zaktualizowana: 19 lipca 2023
 • Link: pobierz My Honda+

Jaguar – Jaguar Remote

Aplikacja Jaguar Remote (graf. Google Play)

Najnowsze Jaguary to auta bogato ucyfrowione (najlepiej jak mają na pokładzie opcjonalny pakiet InControl Remote Premium), nic zatem dziwnego, że ich kierowcy mogą korzystać z aplikacji umożliwiającej zdalne skontrolowanie stanu pojazdu, zasięgu, paliwa, energii, ew. alarmów w zestawie wskaźników itp. Jest też funkcja lokalizacji auta i dziennik podróży. Niemniej naszym zdaniem trochę brakuje do tego, co oferują aplikacje Audi, Mercedesa czy BMW.

Jeep – aplikacja Jeep®

Aplikacja Jeep
Aplikacja Jeep (graf. Google Play)

Posiadacze aut marki Jeep z systemem Uconnect mają do dyspozycji opracowaną przez Stellantis aplikację o podobnym wyglądzie i funkcjonalności (dostosowanej oczywiście do aut marki Jeep) jak wspomniana wcześniej aplikacja FIAT, czy My Alfa Connect.

 • Ocena użytkowników: 3,2
 • Liczba ocen: 2,78 tys.
 • Zaktualizowana: 23 czerwca 2023
 • Link: pobierz Jeep

Kia – aplikacja Kia Connect

Aplikacja Kia Connect
Aplikacja KIA Connect (graf. Google Play)

Koreański producent posiadaczom aut wyposażonych w system UVO Connect oferuje aplikację pozwalającą zdalnie sprawdzać stan i lokalizację auta (praca silnika, otwieranie/zamykanie, sterowanie klimatyzacją/ogrzewanie), a także prowadzić dziennik podróży. Aplikacja jest przeznaczona dla najnowszych modeli koreańskiej marki. Ciekawostką jest możliwość wykonania kopii bezpieczeństwa ustawień systemu pokładowego (dla konkretnego profilu kierowcy). Dostępny jest też tryb udostępniania auta rodzinie czy przyjaciołom. Pozwala to monitorować użyczony pojazd i jego parametry, a także blokuje pokładowy system, by użyczający nie miał dostępu do naszych prywatnych danych i ustawień w naszym samochodzie.

 • Ocena użytkowników: 4.1
 • Liczba ocen: 3,96 tys.
 • Zaktualizowana: 31 marca 2023
 • Link: pobierz KIA Connect

Mercedes – Mercedes me

Aplikacja Mercedes Me
Aplikacja Mercedes me (graf. Google Play)

Najnowsze Mercedesy to auta bardzo bogato zdigitalizowane, zatem i po aplikacji łączonej z takim autem można spodziewać się wiele. Zdalnie możemy sprawdzić nie tylko stan drzwi, okien czy silnika, poziom baku/energii/oleju, ale także np. ciśnienie opon, czy stan hamulca pomocniczego. Zdalne chłodzenie/ogrzewanie z harmonogramem (dotyczy aut z napędem elektrycznym), oczywiście planowanie trasy i wiele więcej. Aplikacja ma bardzo wysoką notę wystawioną przez użytkowników.

 • Ocena użytkowników: 4.8
 • Liczba ocen: 174 tys.
 • Zaktualizowana: 2 sierpnia 2023
 • Link: pobierz Mercedes Me

Mini – aplikacja Mini

aplikacja Mini
Aplikacja Mini (graf. Google Play)

Kolejna aplikacja tym razem dla użytkowników Mini. Zestaw funkcji standardowy: zamykanie i otwieranie auta zdalnie, czy import celów nawigacji. Możemy importować np. z kalendarza Google (terminy spotkań z ich miejscami). Oprócz tego sprawdzanie paliwa/energii i zasięgu, lokalizacja auta itp. Aplikacja pozwala lokalizować nie tylko auto, ale też dowolne przedmioty, do których przyczepimy breloki Mini Find Mate (wymagają odrębnego zakupu).

 • Ocena użytkowników: 4,3
 • Liczba ocen: 7,95 tys.
 • Zaktualizowana: 4 sierpnia 2023
 • Link: pobierz Mini

Renault – aplikacja My Renault

Aplikacja My Renault
Aplikacja My Renault (graf. Google Play)

Aplikacja My Renault najlepiej współpracuje z elektrycznymi modelami francuskiej marki. W nich możemy za jej pomocą zrobić najwięcej), za jej pomocą możemy zaprogramować harmonogram ładowania, monitorować przebieg, dane jazdy, planować trasę i przesyłać do pokładowej nawigacji, czy umówić się w serwisie na przegląd.

 • Ocena użytkowników: 4,5
 • Liczba ocen: 38,1 tys.
 • Zaktualizowana: 11 lipca 2023
 • Link: pobierz My Renault

Seat – Seat Connect App

Aplikacja Seat Connect
Aplikacja Seat Connect (graf. Google Play)

Aplikacja marki Seat jest bliżniacza w stosunku do wcześniej opisanej aplikacji dla marki Cupra. Aplikacja współpracuje m.in. z modelami Leon, Ibiza, Arona, Ateca i Tarraco (od września 2020 r.).

 • Ocena użytkowników: 3,1
 • Liczba ocen: 6,55 tys.
 • Zaktualizowana: 31 lipca 2023
 • Link: pobierz Seat Connect

Škoda – aplikacja MyŠkoda Essentials

Aplikacja MySkoda Essentials
Aplikacja MySkoda Essentials (graf. Google Play)

Posiadacze nowych modeli tej popularnej w Polsce marki również mogą cieszyć się zdalnym kontaktem ze swoim pojazdem. Pod warunkiem, że auto jest wyposażone w stosowne usługi łączności cyfrowej. Monitorowanie stanu pojazdu, sprawdzanie zasięgu, ustawianie nawigacji, otwieranie/zamykanie drzwi. A także: dane dotyczące jazdy, przebieg, serwis, ostrzeganie o niskim poziomie AdBlue, czy przypominanie o wymianie oleju. W autach elektrycznych planowanie ładowania itp.

Volkswagen – We Connect

Aplikacja We Connect
Aplikacja We Connect Volkswagena (graf. Google Play)

Kolejna aplikacja z grupy VAG, tym razem dla posiadaczy aut macierzystej marki grupy – Volkswagen. Aplikacja zastępuje starszą Car-Net. Jej funkcje są podobne do wspomnianych już wcześniej aplikacji Skody, Seata czy Cupry.

 • Ocena użytkowników: 4,3
 • Liczba ocen: 52,3 tys.
 • Zaktualizowana: 28 czerwca 2023
 • Link: pobierz We Connect

Volvo – aplikacja Volvo Cars

Aplikacja Volvo Cars
Aplikacja Volvo Cars (graf. Google Play)

Aplikacja Volvo Cars oferowana jest właścicielom nowych Volvo. Oprócz standardowych funkcji (zdalne zamknięcie, otwarcie auta), pozwala zdalnie uruchomić ogrzewanie/klimatyzację. Możemy też lokalizować auto na mapie, zdalnie uruchomić klakson czy światła, przesłać trasę ze smartfonu do pokładowego systemu nawigacji. Ponadto można zdalnie sprawdzić stan otwarcia okien/szyberdachu, wezwać pomoc drogową, sprawdzić stan pojazdu. Aplikacja pozwala monitorować np. poziom paliwa/poziom baterii, przewidywany zasięg, dane podróży czy prowadzić dziennik podróży.

 • Ocena użytkowników: 4,0
 • Liczba ocen: 35,1 tys.
 • Zaktualizowana: 11 lipca 2023
 • Link: pobierz Volvo Cars

Dotarliśmy do końca naszego zestawienia. Mamy nadzieję, że uwolni to was z ręcznego szukania informacja o poszczególnych aplikacjach. Widząc wszystkie w jednym materiale można porównać ich możliwości względem własnych potrzeb i oczekiwań. Przypominamy też na koniec, że funkcjonalność poszczególnych aplikacji zależy od poziomu ucyfrowienia danego auta. Na pewno nie uzyskamy wszystkich funkcji (o ile w ogóle jakiekolwiek) korzystając z bazowego, najtańszego modelu w gamie.

Total
2
Shares