Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Cupra Formentor VZ5 – znamy szczegóły topowej wersji

Cupra Formentor VZ5 na rynku pojawi się pod koniec tego roku. Producent ujawnił więcej szczegółów na temat tej limitowanej edycji.
Cupra Formentor VZ5 (fot. Cupra)
Cupra Formentor VZ5 (fot. Cupra)

Hiszpanom udała się nie lada sztuka. To właśnie marka Cupra jest jedyną w Grupie VW, której udało się namówić inżynierów z Ingolstadt by ich silnik z Audi RS 3, czyli najmocniejsza na świecie pięciocylindrowa jednostka benzynowa trafiła pod maskę topowej odmiany – oto Cupra Formentor VZ5. Najmocniejsza seryjnie produkowana Cupra w historii.

Cupra Formentor VZ5 (fot. Cupra)
Cupra Formentor VZ5 – powstanie tylko 7000 egzemplarzy (fot. Cupra)

Cupra Formentor VZ5 to topowa, limitowana seria sportowego CUV-a hiszpańskiej. Powstanie łącznie 7000 egzemplarzy tego auta, z czego 999 sztuk zaplanowano w unikalnym kolorze Taiga Grey widocznym na wybranych zdjęciach.

Cupra Formentor VZ – test

Cupra Formentor VZ5 – prawdziwy Hot-CUV

Cupra Formentor VZ5 (fot. Cupra)
Cupra Formentor VZ5 oferuje kierowcy tryb ułatwiający drifting na torze (fot. Cupra)

Nabywcy topowej wersji Formentora nie powinni narzekać na brak emocji związanych z dynamiką. Nazwa serii – VZ5 – to nawiązanie do hiszpańskiego słowa Veloz, co oznacza “szybki” oraz obecności pięciu cylindrów w turbodoładowanej, znanej z Audi jednostki 2.5 TFSI o mocy maksymalnej aż 390 KM w zakresie od 5900 obr./min. oraz momencie obrotowym wynoszącym 480 Nm dostępnym już od 2250 rpm. Silnik ten łączony jest wyłącznie z siedmiobiegową, dwusprzęgłową przekładnią automatyczną DSG. Taki potencjał ma wyrywać Cuprę Formentor VZ5 do pierwszej setki w czasie 4,2 sekundy. Prędkość maksymalna jest elektronicznie ograniczona do 250 km/h.

Cupra Formentor VZ5 – układ jezdny

Cupra Formentor VZ5 (fot. Cupra)
Cupra Formentor VZ5 jest o 10 mm niżej zawieszona niż pozostałe wersje tego modelu (fot. Cupra)

W stosunku do “zwykłej” Cupry Formentor VZ o mocy 310 KM, topowa odmiana jest obniżona o 10 mm, seryjnie jest tu instalowane adaptacyjne zawieszenie DCC, progresywny układ kierowniczy i napęd na wszystkie koła. Auto jest też zawsze wyposażone w technikę aktywnego rozkładu momentu obrotowego nie tylko pomiędzy przednią, a tylną oś, ale także dla każdego koła. Producent zapewnia, że przyczyni się do to większej przyczepności i stabilności prowadzenia tego szybkiego auta.

Cupra Formentor VZ5 (fot. Cupra)
Moment obrotowy może być rozkładany na każde z kół niezależnie (fot. Cupra)

Kierowca topowego crossovera Cupry może skorzystać aż z sześciu (w zwykłym Formentorze jest pięć) trybów jazdy: Comfort, Sport, Cupra, Individual, Offroad oraz Drift. Ten ostatni ułatwi, podczas jazdy torowej, wprowadzanie auta w kontrolowany drifting.

Ostrzejszy wygląd wersji VZ5

Cupra Formentor VZ5 (fot. Cupra)
Charakterystyczny poczwórny wydech najmocniejszego Formentora (fot. Cupra)

Umówmy się, już bazowa Cupra Formentor wygląda agresywnie, ale w topowej, najmocniejszej odmianie styliści hiszpańskiej marki jeszcze bardziej podkreślili dynamiczny charakter auta. Wytłoczenia maski, detale z włókna węglowego, opcjonalny czarny grill w ramie w matowej czerni, przedni splitter z włókna węglowego (zapewnia on – oprócz estetyki – wydajniejsze chłodzenie silnika powietrzem). Karbonu nie zabrakło także na tylnym dyfuzorze wokół, którego rozmieszczono sportowy układ wydechowy z czterema końcówkami. Wszystko to ma sprawić, że już sam wygląd auta przyśpieszy bicie serca.

Cupra Formentor VZ5 – sportowe wnętrze

Cupra Formentor VZ5 (fot. Cupra)
Sportowe kubły zaprojektowano specjalnie dla tej wersji modelu (fot. Cupra)

Charakter auta rozpoznawalny jest również we wnętrzu wersji VZ5. Dla tej edycji przygotowano nowe, nisko osadzone kubełkowe fotele sportowe, kolorystyka obić skórzanych siedzisk ma pasować stylistycznie do lakieru nadwozia.

Cupra Formentor VZ5 (fot. Cupra)
Z tej perspektywy zmian nie widać – tak może wyglądać i zwykła Cupra Formentor (fot. Cupra)

Przed kierowcą sportowa kierownica Cupra i wirtualny kokpit, a w konsoli centralnej system multimedialny z dużym, 12-calowym ekranem dotykowym. Cyfrowy system obsługuje Apple CarPlay i Android Auto, a nad bezpieczeństwem kierowcy czuwa szeroki zakres systemów asysty, m.in. Side and Exit Assist, Travel Assist, Lane Assist, czy Emergency Assist. Ceny? Tej jeszcze nie ujawniono – premiera sprzedażowa tego modelu jest zaplanowana na 4. kwartał bieżącego roku.

Cupra Formentor VZ5 i Cupra Born – premiery

Total
0
Shares