Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Czy historia OC motocykla wpływa na cenę ubezpieczenia samochodu?

Do najważniejszych czynników, które ubezpieczyciele biorą pod uwagę przy wyliczeniu składki za OC danego kierowcy, zaliczyć można  historię jego ubezpieczenia. Wieloletnia bezszkodowa jazda będzie zatem tym kryterium, które w najwyższym stopniu determinuje zniżki za obowiązkową polisę komunikacyjną. Historia OC motocykla może także korelować z ceną ubezpieczenia samochodu. Sprawdź, czym różnią się obie polisy, jak na siebie wpływają i co zrobić, by uzyskać jak największe zniżki!

OC motocykla i samochodu – czym różnią się polisy? 

Zakres polisy OC dla samochodu i motocykla jest jednakowy. Ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej muszą obowiązywać od chwili zakupu aż po sprzedaż pojazdu i zgodnie z ustawą funkcjonują na takiej samej zasadzie. Oznacza to, że gdy kierujący pojazdem doprowadzi do wypadku i spowoduje szkody osobowe lub materialne, koszty napraw oraz odszkodowania zostaną pokryte przez ubezpieczyciela. 

Jedyne różnice pomiędzy ofertami mogą być zatem związane z cenami – te określane są według wewnętrznych zasad danego towarzystwa. Stawki wyliczane są indywidualnie dla każdego kierowcy, także na podstawie zniżek w bazie UFG. Jak przepisać OC po kupnie samochodu? Dowiedz się więcej, klikając w link: https://cuk.pl/porady/jak-przepisac-oc-po-kupnie

Jak uzyskać pełne zniżki w polisie OC? 

Zniżki w OC to procentowy lub kwotowy rabat udzielany właścicielowi pojazdu podczas zakupu polisy. Pełne zniżki OC są możliwe do uzyskania zazwyczaj po około 6 latach. Rok bezszkodowej jazdy to około 10% zniżki na koncie kierowcy. Każda szkoda powoduje natomiast ich stratę. Choć maksymalny poziom zniżek wynosi zwykle 60%, to niektóre towarzystwa są skłonne podnieść ten próg nawet do 80%! Zniżki są zaszyte w taryfie, więc jednoznaczne określenie ich wartości procentowej nie jest takie proste. Jeśli jednak dojdzie do wypadku lub kolizji z winy kierowcy ubezpieczonego samochodu, część zniżek przepada (naliczane są tzw. zwyżki). 

Czy zniżki z OC samochodu można przenieść na motocykl? 

Warto wiedzieć, że zniżki OC są przypisane do numeru PESEL właściciela, nie do pojazdu. Dlatego niezależnie czy posiadasz motocykl, czy auto, kupując OC zostaną Ci naliczone takie same zniżki. Nie ma zatem możliwości przeniesienia zniżek z OC samochodu na motocykl, ponieważ są one przypisane do danej osoby. Jednak historia ubezpieczeniowa, która jest przypisana właścicielowi auta, ma wpływ na cenę polisy OC, gdy nabędzie on motocykl. 

Od czego zależy cena OC motocykla i samochodu? 

Jak wspomnieliśmy, każde towarzystwo stosuje własne metody do obliczania wysokości składek za polisę OC zarówno w przypadku motocykli, jak i samochodów. Czynniki mające wpływ na cenę ubezpieczenia zawsze są jednak podobne. Należą do nich m.in. wiek kierowcy, rodzaj pojazdu, a także dotychczasowa historia szkodowości właściciela motocykla lub samochodu. Brane są pod uwagę również takie kryteria, jak: 

  • pojemność silnika,
  • wiek pojazdu,
  • przebieg pojazdu (wyższe ryzyko awarii),
  • model i marka pojazdu. 

Pomiędzy obiema polisami można jednak znaleźć pewne różnice. Wynikają one głównie ze specyfiki i budowy pojazdów. Motocykl posiada mniejszy gabaryt, zatem uznaje się, że obiektywnie generuje też mniejsze niebezpieczeństwo na drodze w starciu z innymi pojazdami. Ponadto używany jest zwykle jedynie sezonowo – od wiosny do jesieni. Obniża to ryzyko spowodowania szkód generujących wysokie koszty naprawy. Jest to najważniejszy powód, dla którego OC motocykla będzie tańsze od samochodowego. 

Jak oszczędzić na kupnie OC samochodu i motocykla?

 

Historia OC motocykla i samochodu zawsze ma duży wpływ na stawkę za ubezpieczenie. Kierowcy z długim stażem oraz udokumentowaną bezszkodową jazdą zapłacą za polisę znacznie mniej niż osoby młode i niedoświadczone. Towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczają bowiem składki w oparciu o określenie ryzyka wypadku. Dlatego jednym z częściej stosowanych sposobów na zakup tańszej polisy OC jest dopisanie do ubezpieczenia pojazdu współwłaściciela z większymi zniżkami. 

Inną sprawdzoną i skuteczną metodą jest regularne porównywanie propozycji wielu towarzystw ubezpieczeniowych! Warto korzystać zatem z internetowych porównywarek ubezpieczeń, które dysponują dostępem do ofert znanych towarzystw – po wprowadzeniu kilku danych do prostego w obsłudze kalkulatora online możemy szybko dowiedzieć się, które towarzystwo zaproponuje nam najniższą cenę za OC samochodu lub motocykla. Sprawdź kalkulatory na stronie CUK Ubezpieczenia, by otrzymać wyceny składek w kilka minut! 

Total
0
Shares