Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Dakar w aucie z elektrycznym napędem? Zobacz, kto zrobi to pierwszy

Dakar
fot. Dakar

Audi zadebiutuje w Rajdzie Dakar. Prototyp budowany specjalnie z przeznaczeniem na najtrudniejszy na świecie rajd typu cross-country, jest już niemal skończony. Pierwsze testy planowane są na połowę tego roku.

„W naszej rajdowej historii był to na przykład układ napędowy quattro, a teraz, w Rajdzie Dakar, przetestujemy w ekstremalnych warunkach podzespoły przyszłych elektrycznych układów napędowych. Jednocześnie mamy zamiar dostarczyć klientom i kibicom Audi wielu ekscytujących wrażeń.”

Samochód

Logo Road To Dakar (fot. Audi)

Prototyp wykorzystuje zespół generatora-silnika (motor-generator unit – MGU), który Audi opracowało od podstaw z myślą o wyścigach Formuły E w sezonie 2021. Wykorzystane zostaną trzy silniki: “Będziemy mieli jeden MGU na przedniej osi i jeden na osi tylnej. Trzeci MGU służyć będzie jako generator do ładowania akumulatora wysokiego napięcia podczas jazdy” – mówi Roos. „Oczywiście musimy wprowadzić modyfikacje, ponieważ pustynia dostarcza zupełnie innych wyzwań niż wyścigi Formuły E, w których w tym sezonie uczestniczymy. Będziemy się mierzyć z piaskiem, bardzo długimi etapami, tzw. hopkami, ale w zasadzie możemy bazować na doświadczeniu z Formuły E i z naszych prototypów Le Mans z e-tron quattro na czele.”

Akumulatory i… silnik spalinowy

Audi Dakar 2022 (fot. Audi)
Audi Dakar 2022 (fot. Audi)

Akumulator wysokiego napięcia, który zostanie użyty w samochodzie przygotowywanym na Rajd Dakar, będzie opracowany przez Audi we własnym zakresie. W Formule E jest inaczej: to element dostarczany przez jednego dostawcę dla wszystkich zespołów biorących udział w tej serii wyścigów. Energię do ładowania akumulatora dostarczy natomiast czterocylindrowy silnik TFSI rodem z DTM. „Ten silnik jest niewiarygodnie wydajny i najnowocześniejszy pod względem masy i zużycia paliwa” – mówi Andreas Roos. „Ważne jest to, że nasz układ napędowy jest w pełni elektryczny. Silnik TFSI jest wykorzystywany tylko do ładowania akumulatorów na odcinkach specjalnych. Akumulatory muszą być ładowane podczas jazdy, ponieważ na pustyni nie ma obecnie innych możliwości, by to zrobić.” Audi planuje, że na wszystkich odcinkach dojazdowych samochód będzie jeździł wyłącznie na napędzie elektrycznym.

Kiedy start?

Pierwszy prototyp Audi na Rajd Dakar powstaje w Audi Sport w Neuburgu nad Dunajem. Ukończenie prac planowane jest na koniec czerwca, a w lipcu odbędzie się jego światowa premiera. Następnie, jeszcze przez Rajdem Dakar, który startuje w styczniu 2022 roku, planowana jest faza intensywnych testów.

Total
0
Shares