Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Debiutuje nowa Kia Sportage. SUV ma napęd hybrydowy, hybrydowy z gniazdka i tradycyjne: benzynowy i dieslowski

Debiutuje całkowicie nowa Kia Sportage. Koreański SUV piątej generacji po raz pierwszy zaprojektowany został wyłącznie na rynki europejskie.

Kia Europe zaprezentowała Sportage’a w wersji na rynki europejskie. Możliwości europejskiej wersji Sportage zwiększają najnowocześniejsze hybrydowe układy napędowe. Odmiana hybrydowa typu plug-in (PHEV), to kolejna nowość w europejskiej gamie najpopularniejszego SUV-a marki Kia. Nowy Sportage PHEV może poruszać się bezemisyjnie, wyłącznie z wykorzystaniem napędu elektrycznego, a jego zasięg na energii elektrycznej wystarcza do zaspokojenia większości codziennych podróży z domu do pracy lub na codzienne zakupy. Najnowsze silniki benzynowe i wysokoprężne również są oferowane i dostępne w różnych wariantach mocy.

Design. Nowa filozofia designu

Nowy Sportage ma charakterystyczne linie nadwozia, które sprawiają, że na drodze auto prezentuje się dynamicznie. Nowa filozofia designu marki Kia to „Przeciwieństwa, które się uzupełniają”. Jest podstawą stylu nowego Sportage’a oraz ma wpływ na każdy aspekt jego wyglądu i charakteru.

Z przodu nowego Sportage’a uwagę zwraca stylizowana przednia część z czarną osłoną chodnicy, która rozciąga się na całą szerokość auta. Wlot powietrza do chłodnicy w kształcie tygrysiego nosa, od lat wyróżniający modele marki Kia, zinterpretowano na nowo. Łączy się on teraz z charakterystycznymi światłami do jazdy dziennej w kształcie bumerangu i z matrycowymi reflektorami w technologii LED.

Nowy Sportage oglądany z profilu to charakterystyczne linie nadwozia przecinają gładkie powierzchnie blach płynnie łącząc się z nimi i tworząc kontrastujące ze sobą bryły.

Czarny dach – kolejna nowość w europejskiej wersji Sportage’a – podkreśla sportowy profil i dynamicznie stylizowany słupek C. Chromowana linia boczna wznosi się ku tyłowi auta, tworząc jedną linię z tylnym spojlerem.

W zależności od wersji wyposażenia, nowy Sportage jest dostępny z 17-, 18- lub 19-calowymi obręczami kół z lekkich stopów. Do wyboru jest 5 wzorów i kolorów obręczy kół.

Nowa Kia Sportage. Nowoczesna kabina

Wnętrze nowego Sportage jest wykonane z miękkich w dotyku materiałów i ma innowacyjne technologie. Kabina jest zorientowana na kierowcę i zapewnia intuicyjną obsługę.

W kabinie nowego Sportage uwagę zwracają zakrzywiony wyświetlacz z panelem dotykowym oraz otwory wentylacyjne. Zakrzywiony wyświetlacz sprawia, że deska rozdzielcza nowego Sportage wydaje się szersza i głębsza niż jest w rzeczywistości.

12,3-calowy ekran dotykowy to centrum dowodzenia wszystkimi funkcjami, z łącznością na czele. Systemy zostały zaprojektowane tak, aby były łatwe w użyciu, intuicyjne w obsłudze i przyjemne w dotyku. Zestaw wskaźników o przekątnej 12,3 cala jest wyposażony w ciekłokrystaliczny wyświetlacz, który zapewnia wyraźną grafikę. Dzięki zaawansowanej łączności ze światem zewnętrznym, oprogramowanie nowego Sportage i mapy nawigacji są aktualizowane bezprzewodowo. 

Wymiary nadwozia nowego Sportage w wersji europejskiej wynoszą – 4515 mm x 1865 mm x 1645 mm (długość x szerokość x wysokość), a rozstaw osi – 2680 mm. Dzięki nim zewnętrznym kabina europejskiego Sportage’a najnowszej generacji oferuje dużo miejsca na nogi i nad głową. Pasażerowie tylnej kanapy mają 996 mm miejsca na nogi, odległość od siedziska do sufitu wynosi 998 mm. Bagażnik ma pojemność 591 litrów. Oparcie tylnej kanapy jest dzielone w proporcji 40:20:40. Po jego złożeniu pojemność przedziału bagażowego wzrasta do 1780 litrów.

Za przestrzenny dźwięk w nowym Sportage odpowiada system audio klasy premium marki Harman Kardon. Nowy Sportage w wersji europejskiej jest dostępny również w sportowej odmianie, która podkreśla jego dynamiczny charakter. Model GT-Line jest oferowany w kontrastowych kolorach nadwozia. We wnętrzu zastosowano mocny kontrast między czernią a bielą.

Sportage. Układy napędowe

Nowy Sportage będzie docelowo dostępny z szeroką gamą układów napędowych, w tym z najnowocześniejszymi układami hybrydowymi, a także z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi najnowszej generacji.

Rozmieszczenie podzespołów układu napędowego w wersjach HEV (klasyczna hybryda) i PHEV (hybryda ładowana z gniazdka) zostało tak przemyślane, aby nie wpływały one negatywnie ani na wielkość przedziału pasażerskiego, ani na pojemność bagażnika. W wersji HEV akumulator znajduje się pod tylną kanapą, dzięki czemu przestrzeń na nogi dla pasażerów drugiego rzędu jest taka sama, jak w Sportage z silnikiem spalinowym. W nowym najpopularniejszym SUV-ie marki Kia w wersji PHEV akumulator jest umieszczony centralnie między osiami pod podłogą auta, co zapewnia równomierny rozkład masy oraz nie ogranicza przestronności wnętrza.

Sportage PHEV jest wyposażony w 1,6-litrową jednostkę napędową T-GDI, silnik elektryczny o mocy 66,9 kW oraz w akumulator litowo-jonowy zdolny zmagazynować 13,8 kWh energii. Układ napędowy generuje łączną moc systemową 265 KM, przy czym silnik spalinowy osiąga moc 180 KM.

Sportage HEV również wykorzystuje silnik 1.6 T-GDI o mocy 180 KM i jest wyposażony w silnik elektryczny o mocy 44,2 kW oraz w akumulator litowo-jonowy o pojemności energetycznej 1,49 kWh. Moc systemowa w Sportage HEV wynosi 230 KM.

Nowy silnik 1.6 T-GDI jest również oferowany pod maską Sportage z układem napędowym typu mild hybrid (MHEV), który opracowano w celu zmniejszenia emisji i optymalizacji zużycia paliwa. Sportage MHEV generuje moc 150 lub 180 KM. Czterocylindrowa jednostka napędowa odznacza się zwiększoną wydajnością dzięki zastosowaniu nowego i zoptymalizowanego procesu spalania, nowego układu chłodzenia oraz ograniczeniu tarcia kluczowych elementów silnika poprzez zastosowanie łożysk kulkowych o niskim tarciu, jak również dzięki zaawansowanemu systemowi zarządzania temperaturą pracy silnika.

Silniki tradycyjne wciąż dostępne

W chwili rozpoczęcia sprzedaży nowego Sportage w wersji europejskiej gama silników będzie obejmować również wysokoprężną jednostkę napędową o pojemności 1,6 litra, dostępną w dwóch wariantach mocy – 115 KM lub 136 KM. Silnik ten jest wyposażony w technologie aktywnej kontroli emisji spalin SCR, która do minimum redukuje takie zanieczyszczenia, jak NOx i cząstki stałe. W wersji o mocy 136 KM nowy Sportage jest dostępny z technologią MHEV, która dodatkowo zmniejsza emisje i wpływa na poprawę osiągów samochodu.

Silnik 1.6 T-GDI współpracuje z 7-biegową przekładnią dwusprzęgłową (7DCT). Dostępna jest także 6-biegowa przekładnia mechaniczna (6MT). Wersje z silnikiem Diesla o pojemności 1,6 litra – z technologią MHEV lub bez – są łączone ze skrzynią biegów 7DCT.

Napęd nowej Kii Sportage

Po raz pierwszy Sportage oferuje nowy terenowy tryb jazdy, który automatycznie dostosowuje ustawienia kilku podzespołów, aby zapewnić optymalną trakcję w każdych warunkach drogowych, w tym na śniegu, błocie i piasku. Oprócz trybu terenowego do wyboru są również tryby Comfort, Eco lub Sport. Nazwa wybranego trybu jazdy jest wyświetlana na cyfrowym zestawie wskaźników.

Nowe elektronicznie sterowane zawieszenie (ECS) zapewnia komfort i najwyższy poziom bezpieczeństwa dzięki kontroli tłumienia amortyzatorów w czasie rzeczywistym. Elektronicznie sterowany układ napędu na cztery koła AWD gwarantuje optymalny rozdział momentu obrotowego między koła przedniej i tylnej osi w zależności od warunków drogowych. 

Sprzedaż nowej Kia Sportage rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Total
0
Shares