Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Droższe parkowanie w Warszawie już od 4 stycznia 2021

Droższe parkowanie w Warszawie i to nie tylko kwotowo. Wydłużono również czas obowiązywania opłat. Poznajcie szczegóły.
Parkowanie płatne w Warszawie - parkomat
Dziś parkowanie w SPPN jest bezpłatne, ale jeżeli twoje auto stoi na trasie marszu niepodległości, lepiej je przeparkuj (fot. Shutterstock)

Jeszcze tylko tydzień obowiązywać będą aktualne ceny za parkowanie w płatnych strefach w Warszawie. Od 4 stycznia 2021 roku w życie wchodzą przegłosowane wcześniej przez stołecznych radnych zmiany. Będzie nie tylko drożej, ale też za parkowanie trzeba będzie płacić dłużej. Podwyżki nie ominą również mieszkańców opłacających abonament za parkowanie w płatnej strefie, ale tylko w przypadku, gdy mają więcej niż jedno auto.

Zmiana cen

Nowe ceny będą obowiązywać od 4 stycznia 2021 roku (fot. Shutterstock)

Nowy cennik parkowania w warszawskich Strefach Płatnego Parkowania Niestrzeżonego będzie obowiązywać od 8 rano 4 stycznia 2021 roku. Kwoty wyglądają następująco:

  • Opłata minimalna: 0,50 zł co odpowiada 10 minutom postoju (w tym przypadku ani kwota, ani czas opłacanego postoju nie uległy zmianie).
  • Opłata za pierwszą godzinę parkowania: 3,90 zł (było 3 zł)
  • Opłata za drugą godzinę parkowania: 4,60 zł (było 3,60 zł)
  • Opłata za trzecią godzinę parkowania: 5,50 zł (było 4,20 zł)
  • Opłata za każdą kolejną godzinę parkowania: 3,90 zł (było 3 zł).
  • Opłata dodatkowa za każdorazowe nieuiszczenie opłaty za postój w SPPN już od pewnego czasu wynosi 250 zł (było 50 zł); W przypadku uiszczenia opłaty dodatkowej w terminie 7 dni od wystawienia dokumentu opłaty dodatkowej albo otrzymania wezwania do zapłaty (dotyczy: e-kontroli SPPN), jej wysokość ustala się na kwotę 170 zł.
  • Jednorazowo w parkomacie można wnieść opłatę w wysokości 100,80 zł, co odpowiada mniej więcej trzem dniom postoju, to informacja dla tych, którzy z jakichś względów planowaliby dłuższy postój. Jeżeli myślicie o porzuceniu auta, nie róbcie tego, to się nie opłaca – przeczytajcie nasz materiał.

Oczywiście posiadacze aut elektrycznych (wyłącznie elektrycznych) nie muszą ponosić opłat za parkowanie w SPPN.

Mimo podwyżki warto zauważyć, że ceny w SPPN w Warszawie i tak nie są najwyższe spośród dużych miast w Polsce. Na przykład mieszkańcy Poznania w niektórych miejscach za godzinę muszą zapłacić 7 zł. Podobnie od 2021 roku będzie we Wrocławiu (w wybranych strefach). Warszawski ZDM udostępnia online interaktywną mapę stref parkowania.

Zmiana godzin funkcjonowania SPPN

Opłaty za parkowanie w warszawskiej SPPN będą obowiązywać o 2 godziny dłużej w każdy dzień powszedni (fot. Shutterstock)

Większe opłaty za parkowanie w warszawskiej SPPN to nie jedyne zmiany. Jeszcze przez kilka najbliższych dni parkowanie w SPPN będzie płatne w godzinach od 8 do 18 (w dni powszednie – od poniedziałku do piątku). Jednak od 4 stycznia 2021 roku godziny obowiązywania opłat zostaną wydłużone. Trzeba będzie płacić za parkowanie w godzinach od 8 do 20 od poniedziałku do piątku. Był pomysł, by płatnościami obciążyć również soboty (tak jest np. w Poznaniu – jednym z najdroższych chyba miast w Polsce jeżeli chodzi o koszt parkowania), ale ostatecznie z niego zrezygnowano.

Mieszkańcy – jedno auto bez zmian, kolejne – znacznie drożej

Osoby, których miejsce zamieszkania znajduje się w warszawskiej SPPN mogą – jak dotychczas – wykupić abonament na parkowanie w SPPN (abonament nie daje miejsca, zwalnia jedynie mieszkańca z opłaty, a i to wyłącznie w określonym rejonie). Stawka abonamentu za jedno auto nie ulega zmianie i dalej wynosi 30 zł rocznie. Jednak, jeżeli mieszkaniec chciałby opłacić również abonament za drugie auto, to wtedy stawka została już drastycznie podniesiona do kwoty 1200 zł rocznie. Opłatę za drugie (i każde kolejne) auto można spłacić w dwóch ratach.

Total
2
Shares