Francja kojarzy się jednym z żabim udkiem, innym z rewolucją. Nieliczni znają pochodzenie gilotyny. Wymienia się Napoleona i Asterixa. Dziś będzie o DS Automobiles.
Francja to kraj koniaku, szampana, trufli i perfum. Szyk Pól Elizejskich, portierzy przed hotelem Ritz, strzeżone wystawy jubilerów na Placu Vandôme. Przepych Wersalu czy Opery Garniera. Bogate dziedzictwo światowej kultury. Na tym pełnym blichtru firmamencie pojawił się DS Automobiles.
DS Automobiles – samochody dla wybranych
Opera oraz Rivoli to nazwy „inspiracji” wnętrza, dostępne w samochodach marki DS. Paryska ulica Rivoli to antykwariaty, drogie sklepy i ekskluzywne hotele. Opera to dzieło kultury wysokiej, bogactwo strojów i inscenizacji. Wybór tych nazw w kontekście wnętrz aut DS nie jest przypadkowy.
Boski pierwiastek
Déesse to po francusku bogini. Tak też wymawia się po francusku litery DS. Kiedy w 1955 roku na paryskim salonie samochodowym zaprezentowano Citroëna DS 19, samochód wzbudził entuzjazm zwiedzających do tego stopnia, że w pierwszym dniu imprezy sprzedał się w 12 000 egzemplarzy. Opływową sylwetkę nadał Flaminio Bertoni, a inżynierowie wyposażyli w zawieszenie hydropneumatyczne. DS 19 wygrywał rajdy w Monte Carlo, a późniejsze modele woziły prezydentów. DS jest prezydenckim autem i dziś.
Reaktywacja – DS Automobiles
W 60 lat po debiucie Citroëna DS, reaktywowano markę pod odrębnym szyldem. Stało się to w Genewie, w 2015 roku, gdzie marka pokazała model DS 5 z charakterystycznym logo.
W 2015 roku design auta był nowoczesny. DS Automobiles postawiło na auta luksusowe i zaawansowane technologicznie. Ręcznie wyprawiane skóry, szlachetne gatunki drewna, aluminium, perłowe przeszycia tapicerek, giloszowane elementy konsoli, wysuwany zegar od B.R.M., czy hi-fi od firmy FOCAL. Gama DS ewoluowała i dziś oferuje dwa SUV-y DS3 Crossback i DS7 Crossback oraz limuzynę DS9. W tym roku pojawił się też DS4.
DS to także bolidy z elektrycznym napędem DS E-TENSE, startujące w wyścigach Formuły E. Na bazie doświadczeń z wyścigów powstały elektryczne DS 3 Crossback E-Tense i hybrydowe (plug-in), DS 7 Crossback E-Tense oraz DS 9 E-Tense.
DS Automobiles – przejażdżka z Moną Lisą
DS od początku swojego istnienia współpracuje z paryskim muzeum Luwru. W 2020 r powstała limitowana seria specjalna DS 7 Crossback Louvre. Oprócz elementów dekoracyjnych z motywem piramidy, daje możliwość obejrzenia na ekranie centralnym najsłynniejszych arcydzieł ze zbiorów muzeum i wysłuchania 4-minutowych nagrań o nich.
DS 7 Crossback – luksus po francusku
Haute couture na pokładzie
DS Automobiles współpracuje też z Paris Fashion Week. Marka w niekonwencjonalny sposób wzięła udział w pokazie mody domu COPERNI. Zademonstrowano wydajność matrycowych reflektorów projektorowych w DS 3 Crossback oraz DS 7 Crossback. Reflektory samochodów ustawionych w szpalerze oświetliły modelki i modeli.
Luksus popłaca?
DS Automobiles 6 lat jest aktywny na różnych płaszczyznach: kultury, sztuki, mody, wyczynowego sportu motorowego, ekologii i elektrycznej mobilności. Odciął pępowinę Citroëna tak skutecznie, że nie sposób na stronach marki znaleźć informacji o jej protoplaście. Czy to wystarczy, aby piąć się w rankingach sprzedażowych?