Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Duży ruch na drogach w weekend – policja ostrzega i użyje dronów

Policja ostrzega kierowców – ten weekend będzie bardzo intensywny na drogach. Dojedźmy wszyscy bezpiecznie, to naprawdę możliwe
Policja
(fot. Shutterstock)

W ten weekend policjanci spodziewają się wzmożonego ruchu, tzw. wakacyjnego, czyli związanego z licznymi wyjazdami kolejnych osób na wakacje i powrotami tych, którzy swój urlop kończą wraz z końcem lipca.

Drogówka używa dronów – coraz częściej i skuteczniej

Zdaniem Policji dominującą przyczyną tragedii na drogach jest nadmierna i niedostosowana do warunków na drodze prędkość, ale policjanci zwracają również uwagę, że bardzo groźne w skutkach wypadki drogowe powstają też z innych przyczyn, np. na skutek nieprawidłowego wyprzedzania. Wyprzedzanie to najbardziej niebezpieczny, ale wciąż legalny manewr jaki może wykonać kierowca na drogach publicznych. Oczywiście należy go wykonywać wyłącznie w miejscach, gdzie przepisy tego nie zabraniają.

Pamiętajmy, że policjanci coraz częściej korzystają z dronów, które bezwzględnie wyłapują kierowców dokonujących niewłaściwego wyprzedzania. Miejsca patroli dronów nie są w żaden sposób oznaczone, to nie fotoradar. Nagrania z drona są jak najbardziej legalne i mogą stanowić dowód w sprawie o ukaranie kierowcy (gdy ten nie zgodzi się na mandat). Jak uniknąć “mandatu z drona”? To proste – jechać zgodnie z przepisami. Tylko tyle i aż tyle.

Policjanci przygotowali prostą infografikę – stosowanie się do widocznych na niej zaleceń bardzo ograniczy prawdopodobieństwo wypadku:

Zadbajmy o to, by nasz wyjazd czy powrót z wakacji nie był naszą ostatnią podróżą (graf. policja)

Policjanci zwracają też uwagę kierującym, by zachowywali zawsze bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu, co ma szczególne znaczenie przy dużym natężeniu ruchu. Jednym z najpoważniejszych naruszeń przepisów ruchu drogowego jest wyprzedzanie lub omijanie innego pojazdu na przejściu lub tuż przed przejściem dla pieszych. Nawet jeżeli wydaje ci się, że warunki są idealne, droga pusta, nie wyprzedzaj na przejściach! Rezygnując z manewru stracisz kilka sekund, wyprzedzisz prawidłowo już za przejściem. Ryzykując manewr możesz stracić wiele, a ktoś (pieszy) może stracić życie. Policyjna mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym – Wakacje 2021 to najsmutniejszy obrazek. Każdego dnia pojawiają się nowe punkty, poniżej stan na 30 lipca…

Każdy punkt na tej mapie to ludzka tragedia – może już wystarczy? (źr. Policja)

Łamiesz przepisy? Policyjny dron Cię wypatrzy

Total
0
Shares