Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Ekscentryczny i wyjątkowy: Morgan Plus 8 GTR

GTR
Morgan Plus 8 GTR szkic (fot. Morgan)
Morgan Plus 8 GTR to najnowszy projekt brytyjskiej manufaktury. Powstanie zaledwie dziewięć sztuk. Ten bolid jest pierwszym z serii specjalnych projektów Morgan, które mają się rozpocząć w 2021.

Budowa Plus 8 GTR jest możliwa tylko dzięki ponownemu nabyciu podwozi Plus 8, które zostały przejęte przez fabrykę po innym wstrzymanym projekcie. Wszystkie zostały zbudowane przez Morgana przed 2018 rokiem i nigdy nie były używane zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem. Teraz mają zostać ponownie uruchomione i otrzymają szereg modernizacji komponentów mechanicznych.

GTR
Morgan Plus 8 GTR szkic (fot. Morgan)

Tylko dziewięć sztuk GTR

Zostanie zbudowanych zaledwie dziewięć Morganów Plus 8, a produkcja rozpocznie się latem 2021. Projekt będzie dostępny na wybranych rynkach, z zastrzeżeniem lokalnych przepisów dotyczących importu pojazdów europejskich. W ramach programu klienci zostaną zaproszeni do budowy ich Plus 8 GTR wraz z zespołem projektowym Morgan.

Projekt GTR


Plus 8 GTR otrzyma inną sylwetkę nadwozia, a jego pięcioramienne koła z centralną śrubą przypominają samochody wyścigowe Morgan Plus 8 z lat 90. Kolejne elementy konstrukcyjne obejmują zmieniony tył, przednie błotniki i przedni splitter oraz montaż twardego dachu. Jedną z inspiracji był samochód wyścigowy Plus 8, który startował w serii GT pod koniec lat dziewięćdziesiątych, lepiej znany jako „Big Blue” . Samochód ten posłużył jako środowisko testowe dla pierwszego podwozia Morgana z aluminium, które miało stać się podwoziem modeli Aero 8 i „Aero-chassis” Plus 8.

GTR
Morgan “Big Blue” (fot. Morgan)

Co pod maską?

Wszystkie Morgany Plus 8 z podwoziem aero były napędzane 4,8-litrowym silnikiem BMW N62 i nowy model nie będzie wyjątkiem. W oryginalnej specyfikacji jednostka ta produkowała 362 KM, jednak dokładna moc GTR nie została jeszcze ustalona. Dostępna będzie sześciobiegowa manualna lub sześciobiegowa automatyczna skrzynia biegów ZF.

GTR
Morgan Plus 8 GTR podwozie (fot. Morgan)

Handmade GTR

W ramach transformacji, każdy GTR zostanie wykonany będzie ręcznie przy użyciu tradycyjnych technik budowy firmy Morgan. Wiele z tych prac nie zostanie ukończonych w słynnej fabryce przy Pickersleigh Road, ale w pobliskim Centrum Projektowo-Inżynieryjnym Morgan (M-DEC). Plus 8 będzie wykonywany równolegle z innymi autami i jest jednym z kilku specjalnych Morganów, które zostaną pokazane światu w tym roku.

Total
0
Shares