Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Elektryczny Rolls-Royce Spectre już w Polsce. Jaki jest? Ile kosztuje?

Rolls-Royce długo zwlekał z samochodem elektrycznym, twierdząc, że musi nadejść odpowiedni czas, a technologia osiągnąć odpowiedni poziom do tego, żeby powołać taki samochód do życia.

Oliwkowy Rolls-Royce Spectre podczas prezentacji
Sylwetka Spectre to połączenie klasyki z nowoczesnością. Potężne obręcze mają rozmiar 23 cali (fot. BMW Auto Fus)

Trzeba wam jednak wiedzieć, że Rolls-Royce z elektrycznością jest za pan brat od 120 lat. Jeden z założycieli marki, Charles Rolls był ogromnym fanem pojazdów elektrycznych. Kiedy spojrzymy w bliższe nam czasy, to w XXI wieku marka robiła już przymiarki do samochodu na prąd.

Błękitny Rolls-Royce Phantom 102EX
Elektryczny Rolls-Royce Phantom (102EX) miał niewielki zasięg (fot. Rolls-Royce)

W 2010 roku pokazano Phantoma EV (102EX), który miał jednak marny zasięg (200 km) i przeciętne osiągi. W 2016 roku natomiast świat zobaczył wspaniały koncept, czyli Rolls-Royce’a 103EX, który był zapowiedzią Spectre.

Najważniejszy model Rolls-Royce’a od 120 lat

Rolls-Royce jest niezwykle ważnym modelem dla firmy. Od niego zaczyna się prawdziwa elektryfikacja tej mocno związanej z tradycjami marki (fot. BMW Auto Fus)

Spectre już jest, a prezes Thomas Müller-Ötvös twierdzi, że to najważniejsze auto marki od 1906 roku, kiedy na drogi wyjechał model Silver Ghost . Po milionach testowych kilometrów zrobionych w arktycznym mrozie, po zapylonych drogach południowej Afryki, ale też po urokliwych trasach nad Lazurowym Wybrzeżem pojawił się w końcu prawdziwy samochód, a ja przyjrzałem mu się bliżej podczas pierwszej prezentacji w Warszawie.

Jakie wymiary ma Rolls-Royce Spectre? Ile waży?

tył Rolls-Royce'a Spectre
Mimo ogromnych rozmiarów Spectre jest bardzo zgrabnym samochodem (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

Rolls-Royce Spectre to ponad 5-metrowy, szeroki na 2 metry fastback, który waży około 3 ton. Inżynierom udało się jednak sprawić, że ten kolos ma współczynniki oporu powietrza 0,25, czyli najmniej w całej gamie Rollsa. Pamiętano o takich detalach jak odpowiednie ułożenie łopatek na grillu, czy lekkie pochylenie figurki Spirit of Extasy. Sylwetka zwęża się ku tyłowi, wzorem luksusowych łodzi.

Rozgwieżdżone niebo również na drzwiach

Starlight Doors
W Spectre gwiazdy są również na drzwiach (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

Otwierające się odwrotnie niż w przypadku większości samochodów drzwi kryją od wewnętrznej strony 4 796 delikatnie oświetlonych diod. Cóż, podświetlona wyjątkowo podsufitka zdążyła już rozsławić Rollsa na całym świecie, więc zdecydowano się pójść o krok dalej. Wewnętrzna strona drzwi może być też zabudowana arkuszem drewna, który ma oddawać ruch wewnątrz auta. Prawdopodobnie istnieje jeszcze X sposobów na to, żeby zindywidualizować ten samochód.

Konfiguracja

kremowo-oliwkowo-czerwone tylne siedzenia w Rolls-Royce Spectre
Takie niebanalne zastawienia kolorystyczne to tylko próbka tego, co można stworzyć we wnętrzu swojego Rolls-Royce’a (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

Konfiguracja swojego własnego Rolls-Royca to tak naprawdę tworzenie jedynego w swoim rodzaju, niepowtarzalnego samochodu, a wodze fantazji można popuścić daleko bardziej niż w przypadku jakiejkolwiek ultraluksusowej marki. Prezentowane auto było tylko przykładem, bo w którym innym seryjnym pojeździe zobaczycie połączenie oliwkowej, czerwonej i kremowej skóry? Do tego potrzeba zarówno smaku, jak i fantazji.

Rolls-Royce niewiele zmienił w swoim elektryku

Rolls-Royce Spectre wnętrze
Ekrany ograniczono do minimum. W tej klasie w cenie są tradycyjne rozwiązania (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

We wnętrzu każdy właściciel „tradycyjnego” Rolls-Royce’a poczuje się jak u siebie. Delikatnie zmienione są wirtualne „zegary”, jest też ekran dotykowy, którym można sterować za pomocą obrotowego kontrolera, ale są też prawdziwe, metalowe przyciski, a klimatyzację ustawia się eleganckimi, tradycyjnymi pokrętłami w kolorach czerwonym i niebieskim. Oczywiście, jeśli spojrzymy w górę, zobaczymy niemal 4800 diod, które mają imitować rozgwieżdżone niebo.

Napęd elektryczny z BMW i7, zawieszenie z Ghosta

Spectre ma napęd na wszystkie koła, skrętną tylną oś, zawieszenie Planar z Ghosta, a układ silników elektrycznych przywędrował z BMW i7, ale nie ma się co dziwić, bo marka z Goodwood znajduje się pod skrzydłami niemieckiego koncernu, dlaczego więc nie czerpać garściami ze sprawdzonych rozwiązań technologicznych? W środku prawdopodobnie będzie bardzo cicho, ale nie będzie to cisza absolutna, choć materiałów wygłuszających jest tu kilkaset kilogramów. Inżynierowie (słusznie według nas) twierdzą, że kierowca musi mieć dźwiękowe informacje zwrotne podczas prowadzenia samochodu. Zasięg i zużycie to według normy WLTP odpowiednio: 520 km i 21,5 kWh/100 km.

Ile kosztuje Rolls-Royce Spectre?

kierownica Rolls-Royce Spectre
Pierwsze samochody zamówione przez polskich klientów trafią do nich w czwartym kwartale 2023 roku (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

Pierwsze samochody trafią do polskich klientów w czwartym kwartale 2023 roku, a jeśli dziś zamówicie elektrycznego Rolls-Royce’a, to dostaniecie go dopiero w 2025 roku. Cena wyjściowa tego samochodu to 327 500 Euro bez podatków.

Total
0
Shares