Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Elektryki są bezpieczne? Ford Mustang Mach-E, Hyundai Ioniq 5 – wyniki testów Euro NCAP

Euro NCAP opublikowała nowe wyniki przeprowadzonych testów bezpieczeństwa pięciu modeli aut oferowanych na rynku europejskim. Wyniki cieszą.
Hyundai Ioniq 5 testowany w Euro NCAP (fot. Euro NCAP)

Euro NCAP, organizacja zajmująca się testami bezpieczeństwa nowych aut, opublikowała dziś wyniki pięciu nowych modeli, w tym dwóch aut z napędem wyłącznie elektrycznym. Elektryki to najnowszy Ford Mustang Mach-E oraz Hyundai Ioniq 5, z pozostałe to: Hyundai Tucson, Toyota Yaris Cross oraz Hyundai Bayon.

Ford Mustang Mach-E – 5 gwiazdek

Wyniki testów Forda Mustanga Mach-E (źr. Euro NCAP)

Elektryczny Mustang, jakże dalece odmienny od spalinowego auta sportowego, z którym ma wspólną nazwę (i nic więcej) okazał się od swojego “protoplasty” znacznie bezpieczniejszy. O ile 5-litrowy muscle car w 2017 roku popisał się trzema gwiazdkami, to najnowsze elektryczne dzieło inżynierów Forda zdobyło uznanie ekspertów z Leuven, uzyskując maksymalną ocenę: 5 gwiazdek. Poniżej wideo z testów:

Hyundai Ioniq 5 – 5 gwiazdek

Wyniki testów modelu Hyundai Ioniq 5 (źr. Euro NCAP)

Elektryczny Hyundai o odważnym wzornictwie również okazał się pojazdem bezpiecznym, co prawda uzyskał nieco gorsze wyniki cząstkowe (np. w zakresie ochrony pieszych, czy ochrony dorosłych pasażerów) od Mustanga Mach-E, ale to rezultaty wciąż kwalifikujące ten model do maksymalnej oceny ogólnej. Poniżej wideo:

Hyundai Tucson – 5 gwiazdek

Wyniki testów modelu Hyundai Tucson (źr. Euro NCAP)

Także kolejny model koreańskiej marki nie zawiódł oczekiwań testerów z Euro NCAP, oferując dobry ogólny poziom bezpieczeństwa, choć testerzy zwracali uwagę na nieco niższy wynik w testach aktywnych systemów bezpieczeństwa (Safety Assist). Poniżej wideo:

Hyundai Bayon – 4 gwiazdki

Wyniki testów modelu Hyundai Bayon (źr. Euro NCAP)

Jedyne auto w gronie nowo przetestowanych aut w Leuven, które nie otrzymało maksymalnej noty, jednak 4 gwiazdki to niezły wynik, a eksperci podkreślają, że słabszy wynik jest skutkiem braku w tym aucie centralnej poduszki powietrznej (która jest obecna w wyżej dwóch wymienionych modelach koreańskiej marki). Niemniej Bayon jest wyposażony w solidną ochronę przed zderzeniami i ma bogaty zestaw funkcji pozwalających unikać kolizji. Poniżej wideo:

Toyota Yaris Cross – 5 gwiazdek

Wyniki modelu Toyota Yaris Cross (źr. Euro NCAP)

Bardzo dobrze wypadła nowość japońskiego producenta, czyli najnowszy Yaris zupełnie niepodobny do Yarisa, odziany w szaty crossovera. Toyota Yaris Cross nie zepsuł dobrych rezultatów jakie ostatnio uzyskał zwykły Yaris oraz Toyota Mirai (również 5 gwiazdek) i podtrzymuje dobrą passę Toyoty w zakresie oferowania sprawdzonych systemów bezpieczeństwa. Na uwagę zasługuje najwyższy wskaźnik bezpieczeństwa pieszych, spośród wymienionych tu wyników nowo przetestowanych modeli. Poniżej wideo z testów:

Dobra wiadomość to fakt, że klienci z Europy nie mają obecnie do wyboru niebezpiecznych aut. Producenci nauczyli się budować auta bardzo bezpieczne, zwiększające szanse przeżycia, a także – dzięki systemom aktywnym – unikania kolizji. Kiedyś było inaczej, zobaczcie poniżej

Najgorsze auta wg Euro NCAP

Total
0
Shares