Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Elon Musk. Wizjoner, czy szarlatan?

Kontrowersyjny i bogaty. Innowacyjny pracoholik. Co jeszcze kryje Elon Musk?

Nie ma drugiej tak kontrowersyjnej postaci w motoryzacji (albo szerzej – biznesie), jak Elon Musk, szef Tesli. Jedni są jego wyznawcami, drudzy uważają, że to socjopata i szarlatan, który oszukuje świat. Dziś przytaczamy argumenty tych pierwszych. Nie liczcie na obiektywizm.

Covid-19 nie przeszkodził Muskowi we wzbogaceniu się w 2020 roku (fot. shutterstock)

Najbogatszy człowiek świata, który nie jest Amerykaninem. Biznesmen prący od sukcesu do sukcesu. Facet zwyczajnie dotrzymujący obietnic, po czasie, ale jednak. To tylko niektóre z argumentów ludzi obserwujących Elona Muska i co więcej, z ufnością inwestujących w jego przedsięwzięcia. To dzięki nim, inwestorom właśnie, Musk wzbogacił się w 2020 roku tak, że w najtrudniejszym dla biznesu roku od niemal 100 lat, został trzecim najbogatszym człowiekiem świata.

Elon Musk. Bogacz. Przedsiębiorca. Inżynier. Wynalazca

Właściciel Tesli, SpaceX, Neuralink i The Boring Company w wyścigu o podium na liście krezusów wyprzedził założyciela Facebooka – Marka Zuckerberga. Jak wynika z aktualizowanego na bieżąco rankingu Bloomberga, na początku września 2020 roku Musk dysponował majątkiem wycenianym na 115 mld dolarów. Tylko w 2020 roku zyskał 87,8 mld dolarów. A Tesla, najważniejsza z jego firm, przebiła, jeśli chodzi o kapitalizację Toyotę. Jest warta 200 mld dolarów, 5 razy tyle, co BMW na przykład. Albo 4 razy tyle, co Daimler (Mercedes-Benz).

Elon Musk na początku września dysponował majątkiem 115 mld dolarów (fot. Commons.wikimedia.org)

Kim jest ta wyjątkowa postać? Elon Musk to ktoś taki jak filmowy Iron Man (zresztą zagrał w drugiej części przygód tego superbohatera). A więc przedsiębiorca, inwestor, inżynier i wynalazca. Iron Man dokładał jeszcze playboya, Musk też mógłby, ale odkąd związał się z Grimes, 32-letnią kanadyjską piosenkarką, która urodziła mu syna w maju 2020 roku (jego imię X Æ A-Xii, ale historia jego nadania to raczej argument dla tych, którzy nienawidzą Muska), w sprawach obyczajowych stał się grzeczniejszym chłopcem. Chociaż był już 3 razy żonaty.

Szef Tesli. Imigrant doskonały

Elon Musk mierzy wyżej niż zdecydowana większość rekinów biznesu (fot. shutterstock)

Elon Musk urodził się w Republice Południowej Afryki, ale mieszka w USA. Ma obywatelstwa: południowoafrykańskie, kanadyjskie i amerykańskie. W Stanach Zjednoczonych zaliczany jest do biznesmenów, przynajmniej na listach najbogatszych, którzy nie pochodzą z tego kraju. Dlatego bywa też określany najbogatszym na świecie nie-Amerykaninem.

W swoim życiu – i to jest główny argument jego wyznawców – założył firmy, które miały różne górki i dołki, ale są warte miliardy i trzeba przyznać, że zrewolucjonizowały biznes, także motoryzacyjny. Te przedsiębiorstwa to SpaceX, X.com (teraz PayPal), The Boring Company, Tesla Inc., Neuralink, Zip2 i Open AI.

Elon Musk. Bez porażki nie ma sukcesu

Tesla Cybertruck. Dziwna, kontrowersyjna. Czy okaże się sukcesem? (fot. shutterstock)

Sukcesów SpaceX i Tesli nie sposób wymienić. Jest ich tak dużo, jak porażek. Jednak w 2020 roku wspólne przedsięwzięcie NASA i SpaceX się powiodło, dwukrotnie. A Tesla wykazała zyski za 2019 rok, nie mówiąc o tym, ile jest warta na giełdzie i jak się rozwija. Cyferkami Musk najczęściej zamyka usta krytykom, choć znany jest też z polemiki z nimi, głównie na Twitterze (czasami ze stratą dla tych cyferek).

Musk to nie jest przypadkowy człowiek, który miał w życiu szczęście i odziedziczył majątek po rodzicach. Przyznają to nawet jego wrogowie. O jego pracowitości krążą legendy. Nie śpi, nie potrzebuje, wciąż walczy. – Mam mentalność samuraja, wolę zginąć niż przegrać – przyznał w jednym z wywiadów.

Elon Reeve Musk urodził się 28 czerwca 1971 r. w Pretorii w RPA, jego matka Maye Musk jest Kanadyjką, modelką i dietetyczką, zaś ojciec Errol Musk, to inżynier i pilot. Także brat Elona Muska, Kimbal jest wynalazcą, działa tylko w innej branży. Poza tym, że jest szefem kuchni i restauratorem, jest rolnikiem i pracuje nad tym, żeby uprawiać rośliny w miastach, w odpowiedzi na światowe problemy z żywnością. Siostra ma firmę produkującą filmy, na koncie ma ich kilkanaście.

Dzisiejszy miliarder miał 10 lat, kiedy kupił swój pierwszy komputer. A potem już był jak Mozart. W wieku 12 lat sprzedał magazynowi „PC and Office Technology” swój pierwszy program – grę komputerową Blastar. Zarobił 500 dolarów. Po liceum poleciał do Kanady na studia na Queen’s University, pracował w Toronto jako specjalista od IT w banku, a w 1992 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie studiował ekonomię i fizykę na University of Pennsylvania. W 1995 roku Musk zaczął studia na wydziale fizyki Uniwersytetu Stanforda.

Musk. Od firmy do firmy

Po dwóch dniach je rzucił, żeby razem z młodszym bratem Kimbalem założyć Zip2 – firmę, która opracowała i sprzedała internetowy przewodnik po mieście stworzony z myślą o wydawcach gazet. W lutym 1999 roku Zip2 został przejęty przez Compaq za 307 mln dolarów w gotówce i 34 mln dolarów w opcjach na akcje. Musk dostał za swój udział 22 mln dolarów. Potem było jeszcze lepiej. W 1999 roku Musk założył firmę X.com. Ta świadczyła usługi finansowe i obsługiwała płatności za pośrednictwem poczty elektronicznej. Po roku X.com połączyła się z Confinity, do której należał PayPal. W październiku 2002 roku eBay przejął PayPala za 1,5 mld dolarów. Musk zarobił 165 mln dolarów.

SpaceX Crew Dragon może przenieść 7 pasażerów poza orbitę ziemi (fot. shutterstock)

I wtedy właśnie nastąpił prawdziwy przełom. W czerwcu 2002 roku Musk założył firmę Space Exploration Technologies (SpaceX), która projektuje i konstruuje rakiety nośne dla pojazdów kosmicznych. Pierwszą rakietą SpaceX był Falcon 1, który po raz pierwszy nieudanie wystartował 24 marca 2006 roku. Był on także pierwszą na świecie prywatną rakietą nośną na paliwo ciekłe, która umieściła satelitę na orbicie Ziemi. W maju 2020 roku, cały świat na to patrzył, Falcon 9 wyniósł na orbitę statek Dragon z ludźmi na pokładzie. To SpaceX przeprowadza loty zaopatrzeniowe na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

A Tesla? Jest amerykańską firmą, która produkuje elektryczne samochody i która nie goni za innymi koncernami, ale to one gonią za nią. Założyli ją Martin Eberhard i Marc Tarpenning w lipcu 2003 r. Elon Musk został prezesem rady nadzorczej Tesli w 2004 r., a w październiku 2008 r. – jej dyrektorem generalnym. Jest też głównym architektem produktów Tesli i „twarzą” firmy.

Elon Musk. Pracoholik. Ojciec. Aktor

Musk bywa też aktorem. Zagrał m.in niewielką rólkę w filmie “Iron Man 2” (fot. shutterstock)

Elon Musk mieszka w Bel Air w Kalifornii, był trzykrotnie żonaty, miał 7 synów, jeden z nich niestety zmarł. Prowadzi działalność charytatywną, zasiada w zarządzie Space Foundation, The Planetary Society, The National Academies Aeronautics, Space Engineering Board i Stanford Engineering Advisory Board. Jest pracoholikiem, spędza w pracy 100 godzin tygodniowo. Kocha skierowane na siebie światła jupiterów, o czym świadczą chociażby twitterowe kontrowersje (a były ich setki) i pojawianie się w filmach i serialach. Zagrał niewielką rolę w filmie „Iron Man 2” z 2010 roku, pojawił się w „Transcendencji”, „Maczeta zabija” i „Dlaczego on?”. Zagrał w „Teorii wielkiego podrywu” i „Młodym Sheldonie”, a w 2015 roku pojawił się też w „Simpsonach”.

Kim zatem jest Elon Musk?

  • Jest najbogatszym człowiekiem na świecie, nie-Amerykaninem. Jeśli wziąć pod uwagę wszystkich, jest na podium (numer 3)
  • Ma sześciu synów
  • Ma żonę, którą – jak deklaruje – kocha
  • Robi to, co – jak deklaruje – kocha, czyli non-stop pracuje
  • Starcza mu czasu na to, co – jak widać – kocha, czyli robienie z siebie publicznie idioty (Twitter, występy w radiu) lub publiczne występy (role w filmach i serialach)
  • Co najmniej dwie z jego firm (SpaceX i Tesla) są – delikatnie mówiąc – na fali wznoszącej
  • Jego marzenia, by dolecieć na Marsa, wysłać ludzi na Marsa i zbudować osiedle na Marsie, wciąż są w fazie realizacji
  • Jest na ustach wszystkich, którzy kochają samochody i nienawidzą ich, a zatem wszystkich
Total
1
Shares