Euro NCAP – nowe wyniki

Organizacja Euro NCAP opublikowała nowe wyniki testów kolejnych modeli. Z aut w pełni zbadanych mamy dwa modele z ocenami 4-gwiazdkowymi.
Test zderzeniowy nowego Renault Kangoo (fot. Euro NCAP)

W bazie danych Euro NCAP pojawiło się pięć nowych wyników testów bezpieczeństwa. Jednak tylko dwa z nowych wyników to faktycznie przeprowadzone testy, chodzi o nowego Renault Kangoo oraz najnowszego Opla Mokka. Oprócz tego noty otrzymały: Mercedes EQA, Mercedes GLA oraz Cupra Leon – jednak w przypadku tych aut organizacja badawcza w większości po prostu skopiowała noty z modeli, na których te auta bazują. Odpowiednio z Mercedesa klasy B z 2019 r (w przypadku GLA i EQA) i z Seata Leona (w przypadku Cupry Leon).

Najgorsze auta wg Euro NCAP – zobacz

Euro NCAP i Renault Kangoo – ocena: 4 gwiazdki

Euro NCAP - test Renault Kangoo
Ocena nowego Renault Kangoo (źr. Euro NCAP)

Testowany model Renault Kangoo to wersja 1.3 TCe w wersji 5 drzwiowej, niemniej ocena z testu zdaniem ekspertów kwalifikuje się do całej gamy tego modelu. Czemu auto nie otrzymało maksymalnej noty? Najnowsze Renault Kangoo choć dobrze wypadło w testach zderzeniowych w przypadku uderzeń przednich, to już ochrona przed uderzeniami bocznymi była umiarkowana, zbyt niska by kwalifikować ten model do najwyższej noty. Na plus odnotowano fakt, że najnowsze Kangoo wyposażone jest w szereg aktywnych systemów bezpieczeństwa, w tym autonomiczne hamowanie zapobiegające kolizjom z autami, pieszymi i rowerzystami. W trakcie testów te systemy zadziałały zgodnie z oczekiwaniami. Poniżej wideo z testu:

Euro NCAP i nowy Opel Mokka – również 4 gwiazdki

Euro NCAP - test Opel Mokka
W testach bezpieczeństwa w każdej składowej nowy Opel wypadł nieco gorzej od Renault Kangoo (źr. Euro NCAP)

W przypadku najnowszego Opla Mokka opartego na nowej platformie CMP firmy Stellantis brak maksymalnej noty wynika z niedostatecznej funkcjonalności aktywnych systemów bezpieczeństwa (auto zahamuje automatycznie przed innymi pojazdami w krytycznej sytuacji, ale nie wykrywa rowerzystów). Wpływ na ocenę miał również brak w standardzie wyposażenia centralnej poduszki powietrznej oddzielającej kierowcę od pasażera. Oprócz tego – zdaniem testerów – auto nie przekracza wymaganego progu pięciogwiazdkowej oceny w żadnym teście cząstkowym, włącznie z ochroną dzieci. Poniżej wideo z testu:

Mercedes i Cupra – 5 gwiazdek

W przypadku Mercedesów GLA i EQA organizacja badawcza przeprowadziła jedynie część testów, ale niektóre wyniki zostały przeniesione z Mercedesa klasy B, na którym oba te modele bazują. Cupra Leon pod względem konstrukcyjnym to auto niemal pod każdym względem identyczne z Seatem Leon, który w 2020 roku otrzymał najwyższą 5-gwiazdkową notę.

Najbezpieczniejsze auta wg Euro NCAP

Total
0
Shares