Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Europejskie auto znika przy amerykańskim. Różnica? Prawie dwa metry

Ford F-150 a Peugeot 208

Przeciętne europejskie auto znika przy amerykańskich gabarytach. Różnica jest na tyle ogromna, że mierzona w metrach. Doskonale widać to na przykładzie najczęściej kupowanego nowego w Europie. Peugeot 208 znika na tle najpopularniejszego auta w Ameryce – Forda F-150. Po obu stronach Oceanu Atlantyckiego wciąż widać nieco inne podejście do motoryzacji, głównie do jej rozmiarów.

Europejskie auto jak zabawka

Peugeot 208 to kompaktowy, miejski hatchback (fot. materiały prasowe)

Można śmiało stwierdzić, że europejskie auto, Peugeot 208, wygląda jak zabawka w zestawieniu z typowym pickupem ze Stanów Zjednoczonych. Ford F-150 ma dokładnie 5,89 metrów długości i 1,96 metrów wysokości. Dla porównania, wspomniany samochód osobowy klasy miejskiej mierzy 4,055 metry długości i 1,43 metrów wysokości.

Co łączy oba te pojazdy? Peugeot jest najczęściej kupowany Europie, a Ford w USA. Doskonale więc widać, jak wielka różnica jest między podejściem Europejczyków i Amerykanów do kwestii wielkości aut. Nie jest niespodzianką, że to właśnie Ford F-Series był najchętniej kupowany w 2022 roku w Stanach Zjednoczonych. To już czternasta generacja kultowego auta, tym razem z oznaczeniem F-150. Z kolei klienci z Europy upodobali sobie miejskie hatchbacki, które są praktyczne i mają przydatne w dużych miastach, niewielkie rozmiary.

Ford F-150 a Peugeot 208
Porównanie Peugeota 208 i Ford F-150 (fot. carsized.com)

Na zamieszczonej grafice zaznaczone są rzeczywiste gabaryty obu pojazdów. Peugeot 208 ze swoimi skromnymi rozmiarami mieści się cały w rozstawie osi Forda, a to przecież nawet nie jest jego największa wersja!

Ford F-150
Ford F-150 to jeden z najczęściej kupowanych aut w Stanach Zjednoczonych (fot. Ford)

W USA zaczyna mieć znaczenie ekologiczne podejście, ale Amerykanie wciąż bezgranicznie kochają ogromne auta. Czują się w nich komfortowo i bezpiecznie podczas kilkusetkilometrowych tras, często będących dla nich codziennością. W ciasnej, zatoczonej Europie drogi są węższe, a większość samochodów wykorzystywana jest na krótszych trasach i w ruchu miejskim, stąd różnice w gustach i w potrzebach.

Total
0
Shares