Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Extreme E: od Ziemi Ognistej po Grenlandię

e-CUPRA ABR XE1
e-CUPRA ABR XE1 (fot. CUPRA)

Pierwszy wyścig Extreme E, nowej serii wyścigowej wyczynowych samochodów elektrycznych, odbędzie się w Arabii Saudyjskiej. Kolejne etapy serii odbędą się w czterech rejonach świata o skrajnych warunkach klimatycznych. 

Co to jest Extreme E?

Kierowca e-CUPRA ABR XE1 (fot. Cupra)

Extreme E to innowacyjna formuła zawodów samochodów elektrycznych zaprojektowanych do wyścigów w najcięższych warunkach pogodowych. Lokalizacje wyścigów zostały dobrane tak, by przybliżyć wpływ zmian klimatycznych na środowisko. Ogólnoświatowe zawody w pięciu punktach Ziemi łączą rozrywkowy format z akcją uświadamiającą znaczenie elektryfikacji, równości i zrównoważonego rozwoju. W pierwszych zawodach, organizowanych w rejonie Al Ula w Arabii Saudyjskiej, weźmie udział dziewięć zespołów. Wydarzenie zostało podzielone na dwa dni: w sobotę odbędą się kwalifikacje 1,2,3 i 4, zaś półfinał i finałowy wyścig w niedzielę. 

Od Ziemi Ognistej po Grenlandię

Po inauguracyjnym wyścigu w Arabii Saudyjskiej zespoły zmierzą się jeszcze w czterech częściach świata. Kolejne etapy zawodów odbędą się w Senegalu, Kangerlussuaq na Grenlandii, Pará w Brazylii oraz na argentyńskim archipelagu Ziemi Ognistej. Każdy z pojedynków charakteryzuje się skrajnie różnymi warunkami – lokalizacje wyścigów zostały dobrane tak, by zwrócić uwagę na wpływ zmian klimatycznych na środowisko. 

Zespół ABT CUPRA

CUPRA była pierwszą marką motoryzacyjną, która potwierdziła swój udział w serii Extreme E. Jako głównego partnera zespołu, towarzyszącego we wszystkich wyścigach, wybrała uznaną firmę ABT Sportsline. Tak powstał 544-konny potwór e-CUPRA ABT XE1.

Za kierownicą e-CUPRA ABR XE1 zasiądzie damsko-męski duet: Claudia Hürtgen i Mattias Ekström

Kierowcy zespołu ABT CUPRA, Claudia Hürtgen i e-ambasador marki Mattias Ekström, ukończyli wymagające treningi przygotowujące do wyczerpującego fizycznie i psychicznie wyścigu. Ściganie się poprzez suchy pustynny krajobraz wymaga gotowości na każdą ewentualność. Claudia Hürtgen ma bogate doświadczenie zdobyte podczas wyścigów długodystansowych, a Mattias Ekström jako mistrz Rally Cross i DTM potrafi odnaleźć się w każdych warunkach. 

Bolid e-CUPRA ABT XE1

e-CUPRA ABR XE1
e-CUPRA ABR XE1 (fot. CUPRA)

Przed rozpoczęciem sezonu zespół przetestował 544-konny samochód e-CUPRA ABT XE1. Przejazdy odbyły się na torach Oscherleben w Niemczech oraz MotorLand Aragón w Hiszpanii. Jak jednak zauważają sami kierowcy, prawdziwy test będzie miał miejsce dopiero podczas weekendowego spotkania Desert X Prix. Odbędzie się ono w rejonie Al Ula w Arabii Saudyjskiej, na największej na świecie nieprzerwanej piaszczystej pustyni.  

Total
0
Shares