Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

F1 – pierwszy sprint kwalifikacyjny w historii wygrywa Max Verstappen

Sprint kwalifikacyjny to nowość w Formule 1, dzisiejszy przejazd był triumfem Maxa Verstappena, ale to nie on wykręcił najszybsze kółko.
Max Verstappen zdobywa Pole Position w pierwszym w historii sprincie kwalifikacyjnym (fot. F1.com)

Tegoroczne Grand Prix Wielkiej Brytanii, jak zwykle rozgrywane na słynnym torze Silverstone jest wyjątkowe z jednego prostego powodu. To pierwsze GP F1, w którym wprowadzono zupełnie nowe zasady kwalifikacji kierowców, którzy chcą w wyścigu wystartować z jak najwyższej pozycji startowej. Sprint kwalifikacyjny.

Co się zmieni w bolidach F1 na rok 2022? Zobacz!

Czym jest sprint kwalifikacyjny w F1?

Sprint kwalifikacyjny - Verstappen obejmuje
Ostry start dał Verstappenowi pierwszą pozycję tuż po starcie, nie oddał jej już do mety (źr. Formula 1 YT Channel)

Na początek kilka słów o największej nowości, czyli sprincie kwalifikacyjnym. Czym on różni się od dotychczasowych sesji kwalifikacyjnych? Sprint kwalifikacyjny to… wyścig bolidów Formuły 1 tyle że rozgrywany na krótszym dystansie niż zwykłe Grand Prix. Dystans sprintu to ok. 100 kilometrów, na Silverstone oznaczało to pokonanie przez każdego z kierowców 17 okrążeń toru. Czas sprintu regulaminowo nie może przekroczyć godziny, Max Verstappen, który pierwszy sprint pokonał najszybciej, w czasie 25:38.426 sekundy.

Czy sprint zastąpił kwalifikacje? Niezupełnie, one przecież też się odbyły, tyle że w piątek (dzień przeznaczony w klasycznym harmonogramie wyścigowym na jazdy treningowe), Jednak tym razem piątkowe kwalifikacje zadecydowały nie o miejscu startowym w wyścigu głównym, lecz o pozycji startowej właśnie w sprincie kwalifikacyjnym. FIA uznała, że taka formuła będzie bardziej atrakcyjna dla widzów, ale prawdziwą przyczyną reorganizacji są oczywiście pieniądze. Sprint kwalifikacyjny to także dowolność w wyborze opon przez poszczególne zespoły, a jego wyniki decydują ostatecznie o kolejności poszczególnych kierowców w głównym wyścigu Grand Prix, który na torze Silverstone zobaczymy już jutro.

Sprinty kwalifikacyjne odbędą się w tym sezonie trzykrotnie, ten pierwszy raz mamy już za sobą właśnie w Silverstone, oprócz tego zaplanowano podobny sposób wyłonienia zwycięzcy Pole Position podczas GP Włoch, trzecim miejscem będzie albo GP USA, albo GP Brazylii.

Kolejność startowa i przydatne punkty

Sprint kwalifikacyjny na torze Silverstone
Verstappen przejechał najszybciej sprint, ale najlepszy czas okrążenia uzyskał Lewis Hamilton (źr. Formula 1 YT Channel)

Dodatkową korzyścią dla samych kierowców jest również to, że pierwsze trzy pozycje w sprincie kwalifikacyjnym są punktowane. Kierowcy otrzymują punkty do tak cennej i decydującej o mistrzostwie świata punktacji w klasyfikacji generalnej w danym sezonie. Lider pierwszego sprintu – Max Verstappen otrzymał 3 punkty, za drugie i trzecie miejsce mamy już odpowiednio dwa i jeden punkt. Te otrzymali kolejno: Lewis Hamilton oraz Valtteri Bottas. To właśnie ci kierowcy zajmą pierwsze trzy miejsca startowe podczas jutrzejszego wyścigu F1 Grand Prix Wielkiej Brytanii. Poniżej wyniki dzisiejszego sprintu:

Total
0
Shares