Porsche Taycan, wspaniały, sportowy samochód z elektrycznym napędem to sprzęt, który dotychczas głównie czerpał prąd z sieci energetycznej na potrzeby własnego, imponującego układu napędowego. Inżynierowie z Porsche wspólnie z firmą TransnetBW, operatorem sieci energetycznej, przeprowadzili interesujący test technologii V2G (Vehicle-to-Grid, z ang. “od pojazdu do sieci”).
Na czym polegał ten test? Otóż flotę pięciu seryjnych egzemplarzy modeli Porsche Taycan podłączono do sieci energetycznej za pośrednictwem specjalnych urządzeń Porsche Home Energy Manager (HEM), zarówno w warunkach laboratoryjnych, jak i typowo domowych. Oprogramowanie testowanych urządzeń HEM zostało wcześniej zmodyfikowane przez ekspertów z Porsche Engineering.
Jaki był cel eksperymentu? Nie chodziło tylko o to, czy da się przesłać energię z auta do np. domowej instalacji elektrycznej i dalej – do sieci energetycznej, bo to jest oczywiste. Celem było natomiast, czy możliwe jest wykorzystanie floty połączonych z siecią i zdolnych do dwukierunkowego przesyłania energii samochodów w roli magazynu energii bilansującego rynek energii. Ma to szczególne znaczenie w gospodarce, w której gros energii produkowany jest z niestabilnych źródeł odnawialnych (słońce nie zawsze świeci, wiatr nie zawsze wieje).
Tymczasem sieć energetyczna musi działać stabilnie przez cały czas. Jeżeli sieci energetyczne nie są ustabilizowane na stałej częstotliwości 50 Hz, istnieje ryzyko przerw w dostawie prądu. Dziś za tłumienie tych wahań odpowiadają konwencjonalne elektrownie, tymczasem eksperyment wykazał, że odpowiednio liczna flota podłączonych w tym samym momencie aut elektrycznych do sieci energetycznej mogłaby mieć istotny wkład w stabilizację energii w całej sieci.
Przedstawiciele Porsche podkreślają też, że wykorzystanie wysokonapięciowych akumulatorów samochodów elektrycznych jako swoistego bufora energetycznego dla systemu przesyłowego byłoby korzystne dla wszystkich: kierowcy nieużywanych, ale wykorzystywanych jako stabilizatory energii aut elektrycznych mogliby otrzymywać rekompensatę finansową za swój wkład w bilansowanie mocy.
Porsche Taycan GTS i najszybsza w Polsce ładowarka do aut elektrycznych – co za spotkanie!