Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Formuła 1: Grand Prix Włoch. Sprint kwalifikacyjny wygrywa Bottas

Sprint kwalifikacyjny decydujący o pozycjach startowych w wyścigu o Grand Prix Włoch rozegrany. Najlepszy Bottas, Kubica na 18. pozycji.
Verstappen i Bottas gratulują sobie wyników w sprincie kwalifikacyjnym (fot. F1.com)

Dziś był sprint kwalifikacyjny, nowość, która ma uatrakcyjnić Formułę 1. Kierowcy, którzy kolejność w dzisiejszym sprincie ustalili podczas wczorajszej sesji kwalifikacyjnej, mieli za zadanie pokonanie 18 okrążeń słynnego toru Monza, bez konieczności wykonywania pit-stopu.

Kwalifikacje w Grand Prix Włoch 2021

Sprint kwalifikacyjny wygrał Valtteri Bottas, co było o tyle przewidywalne, że startował z pierwszego miejsca, które zdobył najszybszym przejazdem podczas kwalifikacji. Na drugim miejscu uplasował się Max Verstappen i to on wystartuje w jutrzejszym wyścigu z Pole Position. Bottas straci swoją pozycję z powodu nieplanowanej wymiany silnika. Wymiany, która okazała się ponad limit określony przepisami w F1. Tym samym Bottas automatycznie będzie musiał wystartować z ostatniej pozycji w jutrzejszym wyścigu Grand Prix Włoch.

Robert Kubica podczas sesji próbnej spisywał się dobrze, był szósty. Jednak w sprincie kwalifikacyjnym startował z przedostatniego miejsca, bo takie zapewnił sobie nienajlepszymi, wczorajszymi kwalifikacjami. Niestety w trakcie sprintu Polak został uderzony w tylne koło przez Tsunodę, co spowodowało obrót bolidu i stratę pozycji. Poniższy tweet pokazuje jak to wyglądało:

Sędziowie nie dopatrzyli się w tym incydencie jakiegokolwiek przewinienia w efekcie Kubica sprint kwalifikacyjny ukończył na 18 pozycji, wyprzedzając jedynie Micka Schumachera, ostatnią pozycję zajął Pierre Gasly, dla którego sprint skończył się przed czasem. Poniżej kolejność w dzisiejszym sprincie, a tym samym w jutrzejszym wyścigu o Grand Prix Włoch:

Wyniki sprintu kwalifikacyjnego (źr. F1.com)

Valtteri Bottas mimo przesunięcia na ostatnią pozycję startową jutro nie może czuć się przegranym. Zwycięstwo w sprincie zapewniło Finowi 3 punkty, 2 oczka zdobył Verstappen, a jednym punktem zadowolił się Ricciardo. Przesunięcie Bottasa oznacza też, że Kubica wystartuje jutro z 17. pola startowego.

Co się zmieni w bolidach F1 2022?

Total
0
Shares