Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Fotoradary i OPP w tunelu POW

POW, czyli Południowa Obwodnica Warszawy wkrótce zostanie domknięta tunelem pod Ursynowem. Na wjazdach do niego staną fotoradary.
Tunel POW
Tunel POW (fot. Krzysztof Nalewajko / GDDKiA)

Domknięcie ciągu trasy S2 w postaci już ukończonego tunelu pod Ursynowem to jedna z bardziej oczekiwanych przez kierowców dróg. Generalna Inspekcja Transportu Drogowego zmieniła zdanie w kwestii opomiarowania prędkości w tunelu POW. Wiadomo już że na wjazdach z obu stron staną fotoradary.

Tunel POW gotowy – kiedy nim pojedziemy?

Jest to wbrew pierwotnym założeniom, które przewidywały, że odcinek Południowej Obwodnicy Warszawy biegnący tunelem pod Ursynowem nie będzie opomiarowany. Jednak o zmianę tego zabiegał długo burmistrz Ursynowa Robert Kempa, który argumentował, że zdarzenie drogowe w tunelu będzie skutkować jego zamknięciem, a wtedy cały ruch na tej trasie szacowany obecnie na 5 tys. pojazdów na godzinę, będzie kierowany lokalnymi drogami Ursynowa. Co to znaczyłoby dla mieszkańców i kierowców chyba nie trzeba wyjaśniać. Zarówno władze dzielnicy jak i GDDKiA optowały za systemem OPP w tunelu POW, czyli odcinkowym pomiarem prędkości.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie image-2.png
Niezależnie od fotoradarów i przyszłego OPP tunel wyposażony jest w system monitoringu, który jest w stanie kontrolować odstęp pomiędzy pojazdami – pamiętajmy, “jazda na zderzaku” jest już oficjalnie wykroczeniem, które w tunelu będzie łatwo rejestrowane (fot. Krzysztof Nalewajko / GDDKiA)

Jednak CANARD GITD, czyli organizacja odpowiedzialna w Polsce za sieć urządzeń rejestrujących i monitorujących ruch na drogach, ostateczne postawiło na fotoradary. Jednak to nie będzie finalne rozwiązanie – fotoradary po prostu można postawić szybciej niż system OPP. W oficjalnym komunikacie GITD czytamy: “CANARD GITD zadeklarowało GDDKiA możliwość instalacji dwóch stacjonarnych urządzeń rejestrujących. Wprowadzenie kontroli z wykorzystaniem tzw. fotoradarów jest realizowane we współpracy i za zgodą GDDKiA oraz uzyskało pozytywną opinię Policji.

Fotoradary mają pojawić się w już ukończonym tunelu POW “jak najszybciej” GITD uzależnia montaż urządzeń od udostępnienia terenu przez GDDKiA, jednak już wiadomo, że to tylko rozwiązane tymczasowe. Finalnie w tunelu ma pojawić się system OPP, czyli Odcinkowy Pomiar Prędkości. Nie można tak od razu? Czemu wydawać publiczne pieniądze dwa razy?

Ile będziemy mogli pojechać tunelem, który ma być otwarty najprawdopodobniej we wrześniu br.? Prędkość maksymalna na tym odcinku będzie wynosić 80 km/h.

Odcinkowy pomiar prędkości – gdzie w Polsce?

Total
0
Shares