Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Południowa Obwodnica Warszawy – tunel POW gotowy – kiedy nim pojedziemy?

Tunel POW, czyli ostatni fragment Południowej Obwodnicy Warszawy przechodzi ostatnie szlify, testy i odbiory. Wiemy, kiedy będzie można nim pojechać
Tunel POW
Tunel POW (fot. Krzysztof Nalewajko / GDDKiA)

GDDKiA poinformowała, że Południowa Obwodnica Warszawy, a dokładniej tunel POW pod Ursynowem spinający dwa już gotowe odcinki S2, jest już gotowy. Na początku lipca uruchamiano już elementy systemów odpowiadających za bezpieczeństwo użytkowania tunelu i kończono malowanie ostatnich odcinków oznakowania poziomego. Niestety, na otwarcie tunelu jeszcze w wakacje raczej nie ma co liczyć.

Ambitne plany GDDKiA – nowe drogi

Drogowcy montują także bramy w przejeździe awaryjnym oraz w nawie środkowej na wlocie do tunelu. Ponadto do ścian tunelu mocowane jest oznakowanie pionowej.

To najnowocześniejszy tunel w Polsce

Nie zachowasz odstępu? Kamery to wychwycą! Pamiętajcie, tunel jest w ciągu drogi ekspresowej, zatem wprowadzone 1 czerwca br. roku przepisy zabraniające jazdy na zderzaku w nim obowiązują (fot. Krzysztof Nalewajko / GDDKiA)

Z faktu, że Polska jest w UE i że mamy rok 2021, tunel POW pod Ursynowem musi spełniać wszystkie zalecenia i normy prawne dotyczące bezpieczeństwa dla tuneli w transeuropejskiej sieci drogowej. Oznacza to, że rzeczony tunel wyposażono w aż 13 różnych systemów bezpieczeństwa. Obejmują one m.in. system zasilania podstawowego i awaryjnego, oświetlenie podstawowe, awaryjne oraz ewakuacyjne.

Nad bezpieczeństwem ruchu w tunelu POW czuwać będzie aż 13 systemów bezpieczeństwa (fot. Krzysztof Nalewajko / GDDKiA)

System wentylacji z czujnikami mierzącymi stężenie tlenku węgla i tlenku azotu, czujniki przezierności powietrza (wykryją i zasygnalizują najmniejszy pożar). Oprócz tego obiekt ten wyposażono w system punktów alarmowych, komunikację radiową dla służb ratowniczych i porządkowych, hydranty przeciwpożarowe, odwodnienie, kanalizację deszczową, drenażową i przeciwpożarową. Wzdłuż ścian tunelu są chodniki. Nie, piesi nie będą mogli spacerować w tunelu – mają one przeznaczenie ewakuacyjne. W tunelu znajdzie się też aż 130 kamer, zatem kierowcy – pamiętajcie. Żadne wykroczenie, stłuczka czy wypadek, nie zostaną przeoczone, przypominamy też o zakazie jazdy “na zderzaku”.

Centrum sterowania

Dzięki zainstalowanym przekaźnikom operatorów komórkowych w całym ciągu tunelu jest zasięg sieci komórkowych i mobilnego internetu (fot. Krzysztof Nalewajko / GDDKiA)

Tak bogata sensoryka, kamery i systemy bezpieczeństwa będą zarządzane z ukończonego już budynku Centrum Zarządzania Tunelem. To do niego trafiać będą wszelkie dane z czujników i obraz z kamer w tunelu POW. Pracownicy Centrum wspomagani przez system sterowania, zarządzania bezpieczeństwem i ruchem, przez 24 godziny na dobę, 7 dniu w tygodniu, będą kontrolować sytuację w tunelu i bezpieczeństwo jego użytkowników. W tym samym budynku docelowo będzie również funkcjonować Krajowe Centrum Zarządzania Ruchem, do którego będą spływać informacje z centrów regionalnych.

Kiedy pojedziemy przez tunel POW?

Ostatnie malowania oznakowania pionowego w ciągu S2 w okolicach tunelu POW (fot. Krzysztof Nalewajko / GDDKiA)

Zaawansowanie prac na ursynowskim odcinku S2 POW, wg GDDKiA na początku lipca przekroczyło 95 proc. Trwają testy i odbiory. Czas oddania tunelu POW do użytkowania zależy od pozytywnego wyniku przeprowadzonej przez Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego procedury administracyjnej. Ponieważ jest to skomplikowany obiekt oraz pierwszy, takiej długości tunel drogowy realizowany w ciągu drogi ekspresowej, trudno jest wskazać konkretną datę. Niemniej GDDKiA szacuje, że przy braku poważnych problemów i pozytywnej decyzji WINB, kierowcy pojadą tunelem za około dwa miesiące, czyli w pierwszej połowie września 2021.

Tunel POW (fot. Krzysztof Nalewajko / GDDKiA)

Intensywny rozwój dróg szybkiego ruchu w Polsce

Total
0
Shares