Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Gdzie kupić używane auto? Programy dealerskie – KIA, Land Rover, Lexus – a ogłoszenia z Otomoto

Jak dobrze kupić auto używane? Metod jest wiele, jedną z nich jest skorzystanie z programów sprzedaży aut używanych poszczególnych marek.
Używana Kia Stinger? Programy aut używanych jako alternatywa dla zwykłych ogłoszeń – co dają? (fot. Teddy Leung / Shutterstock)

Co tydzień prezentujemy wam benefity związane z zakupem auta używanego oferowanego w ramach programów dealerskich sprzedaży aut używanych. Najczęściej chodzi o auta konkretnych marek. Tym razem “kupujemy używane” kolejnych trzech marek. Na warsztat bierzemy trzy kolejne programy sprzedaży aut używanych: KIA Używane, Land Rover Approved oraz Lexus Select.

Programy sprzedaży aut używanych danej marki poprzez sieć dealerską danej marki to nie jest nowość. Programy tego typu oferowane są już od kilku lat i dają szansę klientom na zakup auta, które – przynajmniej zgodnie z obietnicą przedstawicieli danej marki – jest wyselekcjonowane, sprawdzone, ma wiarygodną historię serwisową i – w wielu przypadkach – oferowane jest z gwarancją (oczywiście krótszą niż w przypadku aut nowych, ale zawsze).

Ogólne korzyści ze skorzystania z takich programów w stosunku do zwykłych ofert handlowych na rynku wtórnym to: często gwarancja, zwykle pewniejsza historia oferowanego modelu i rozsądny wiek oraz przebieg pojazdu. Jest też minus, często ceny aut używanych w programach dealerskich są wyższe niż w ogłoszeniach na Otomoto. Sprawdźmy jednak jakie są faktycznie różnice pomiędzy kolejnymi trzema programami zakupu aut używanych a ogłoszeniami.

Zobaczcie wcześniej przez nas opisane programy sprzedaży używanych aut grupy VW, Hyundai oraz Jaguar

Kupujemy używane – KIA Używane

KIA Ceed 1.5 T-GDi 7DCT GT Line (fot. Łukasz Walkiewicz / Automotyw.com)
KIA Ceed 1.5 T-GDi 7DCT GT Line (fot. Łukasz Walkiewicz / Automotyw.com)

Program sprzedaży aut używanych inspirowany przez koreańska markę ma prostą nazwę: KIA Używane. W jego ramach sieć dealerska KIA oferuje klientom samochody używane, ale zanim trafią one do ofert, muszą one spełnić szereg warunków, by w ogóle pojawić się w puli proponowanych do sprzedaży aut. Według informacji publikowanych przez markę, auta dostępne w programie KIA Używane to egzemplarze starannie wyselekcjonowane przez dealerów, nie starsze niż 4 lata i o przebiegu nie większym niż 120 tys. km. Szkoda jednak, że te warunki w ogłoszeniach dostępnych w ramach programu nie są spełnione – znaleźliśmy bowiem w ofertach dealerów auta zarówno starsze niż 4 letnie, jak i o większym przebiegu niż 120 tys. km. Na jakie dodatkowe benefity mogą liczyć klienci, którzy zdecydują się na zakup używanego pojazdu w ramach rzeczonego programu?

Oferowane egzemplarze używanych aut mają ochronę gwarancyjną od 3 do 6 lat – jednak, jak stwierdziliśmy – nie wszystkie. Z jednej strony brzmi świetnie, ale zauważmy, że wynika to z wspomnianego wcześniej warunku przyjmowania do programu aut nie starszych niż czteroletnie, który (co również sprawdziliśmy) także nie jest spełniony. Przypominamy, że KIA od dawna szczyci się 7-letnią gwarancją na swoje modele. Zatem auto czteroletnie wciąż ma jeszcze 3 lata gwarancji – ot i cała tajemnica. Podobnie jak w innych dealerskich programach sprzedaży aut używanych, również KIA Używane przewiduje możliwość odbycia jazdy testowej każdym oferowanym egzemplarzem. Bonusem w ramach programu jest bezpłatna kontrola pojazdu po miesiącu od zakupu lub przejechaniu 2000 km (zależnie co nastąpi wcześniej) w ASO sprzedawcy. Poniżej przykładowe zestawienia cen używanych modeli z programu z analogicznymi modelami znalezionymi w ogłoszeniach “prywatnych”.

Wnętrze jednego z oferowanych modeli KIA Ceed w ramach programu KIA Używane (fot. materiały dealera Odyssey)
 • Kia Cee’d 1.4 S 100 KM – auto z programu KIA Używane
  • Rocznik: 2018
  • Przebieg: 96 103 km
  • Cena: 54 900 zł
 • Kia Cee’d 1.4 CRDi S 90 KM – auto z ogłoszenia w Otomoto
  • Rocznik: 2018
  • Przebieg: 86 595 km
  • Cena: 46 900 zł

Niestety, nie znaleźliśmy w prywatnych ogłoszeniach identycznego modelu jak egzemplarz z programu KIA Używane, ale znaleźliśmy auto w tej samej wersji wyposażeniowej tyle, że z silnikiem wysokoprężnym. 8000 zł różnicy, sporo – tym bardziej, że zgodnie z informacjami podanymi przez prywatnego ogłoszeniodawcę w Otomoto, oferowane przez niego auto również jest jeszcze na gwarancji producenta.

Kupujemy używane – Land Rover Approved

Land Rover Discovery (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)
Land Rover Discovery (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Marka Land Rover oferuje własny program sprzedaży aut używanych. W przypadku oferowania egzemplarzy nie starszych niż 7 lat i o przebiegu niższym niż 150 000 km, klienci mogą liczyć na 2 lata gwarancji Land Rover Approved. Dodatkowym benefitem dla klientów zainteresowanych używanym Land Roverem w ramach programu jest 24 miesięcy ochrony Assistance. Auta trafiające do oferty Land Rover Approved to egzemplarze, które przeszły kontrolę 165 punktów inspekcji technicznej. Ponadto przedstawiciele marki zapewniają, że historia każdego auta oferowanego w ramach opisywanego programu jest weryfikowana. Porównajmy zatem wybrane ogłoszenia z programu z ogłoszeniem z serwisu Otomoto.

Auto z oferty dealerskiej w programie Land Rover Approved (fot. JRL)
 • Land Rover Discovery Sport 2.0L Diesel Pure 150 KM – auto z programu Land Rover Approved
  • Rocznik: 2017
  • Przebieg: 46 000 km
  • Cena: 149 000 zł
 • Land Rover Discovery Sport 2.0L Diesel 180 KM – auto z ogłoszenia w Otomoto
  • Rocznik: 2017
  • Przebieg: 150 000 km
  • Cena: 117 700 zł

Tym razem różnica na korzyść ogłoszenia z Otomoto jest już znaczna i przekracza 30 tys. zł. Co prawda auto oferowane w programie ma zapewnianą dwuletnią gwarancję, auto z ogłoszenia – nie.

Kupujemy używane – Lexus Select

Lexus LS500h (fot. Łukasz Walkiewicz / Automotyw.com)

Na koniec jeszcze jeden program sprzedaży aut używanych, tym razem marka premium. Lexus Select to program sprzedaży zweryfikowanych technicznie aut używanych japońskiej marki premium. Wśród zapowiadanych przez Lexusa benefitów dla klientów jest gwarancja nawet do 500 000 km. Jednak pamiętajmy o kluczowym słówku “do”. Absolutnie nie oznacza to, że każde auto w ramach tej oferty będzie miało taką właśnie półmilionową gwarancję. W ramach programu klienci kupujący auto używane z Lexus Select mogą liczyć także na europejską pomoc drogową – assistance obejmuje odholowanie pojazdu do najbliższej stacji obsługi, nocleg do czterech dni w cenie do 184 euro za dobę, przejazd pociągiem pierwszą klasą lub podróż samolotem w klasie biznes, ewentualnie samochód zastępczy na okres do pięciu dni.

Co ciekawe, w tym programie w ofertach znaleźliśmy również nieco starsze Lexusy (nawet roczniki 2009), nie zauważyliśmy także ograniczeń w przebiegach. Pamiętajmy jednak, że zadbane auto może pokonać bardzo duże przebiegi, a wciąż będzie to dobra propozycja. Poniżej porównanie oferty z programu z ogłoszeniem prywatnym z Otomoto.

Lexus RX – jeden z egzemplarzy oferowanych w ramach programu Lexus Select (materiały prasowe dealera Lexus Warszawa Puławska)
 • Lexus RX 350 Prestige 277 KM – auto z programu Lexus Select
  • Rocznik: 2015
  • Przebieg: 94 500 km
  • Cena: 129 900 zł
 • Lexus RX 350 – auto z ogłoszenia w Otomoto
  • Rocznik: 2015
  • Przebieg: 99 000 km
  • Cena: 119 400 zł

Tym razem różnica jest niewielka, poza tym auto z ogłoszenia w Otomoto było pojazdem bez tablic rejestracyjnych, co może oznaczać pojazd sprowadzony (trudniejsza do weryfikacji historia).

Na koniec zerknijcie jeszcze na opisane wcześniej programy sprzedaży używanych aut marek Audi, BMW i Citroen.

Total
0
Shares