Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Gdzie na wakacje? Może Czarnogóra? Wjedziesz tam bez Zielonej Karty

Zielona Karta, czyli dodatkowe ubezpieczenie przy wjeździe do Czarnogóry nie będzie już potrzebnej. Kraj ten będzie honorować polskie OC.
Turystyka autem
Autem na wakacje to niezły pomysł. Teraz do Czarnogóry jest łatwiej (fot. Shutterstock)

Jak informuje Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, w tym roku Polacy, którzy będą chcieli ruszyć na wakacje do Czarnogóry nie będą musieli posiadać certyfikatu Zielonej Karty lub kupować ubezpieczenia granicznego. PBUK zawarło już odpowiednią umowę z czarnogórskim Biurem Narodowym. Umowa musi być jeszcze zatwierdzona przez Komisję Europejską (Czarnogóra nie jest państwem członkowskim UE, od 2010 ma status “kandydata do Unii Europejskiej”)

“W Europie już prawie nie ma państw, które wymagałyby od polskich zmotoryzowanych posiadania certyfikatu Zielonej Karty lub wykupienia ubezpieczenia granicznego. Systematycznie rośnie zaś liczba krajów, do których nasi kierowcy mogą wjechać legitymując się samą tylko aktualną polisą OC. W zeszłym roku do tego grona dołączyła Bośnia i Hercegowina. Niebawem wejdzie do niego także inne bałkańskie terytorium – Czarnogóra” – informuje Mariusz Wichtowski, prezes zarządu PBUK.

Przypomnijmy – Zielona Karta to międzynarodowy certyfikat ubezpieczeniowy dla posiadacza pojazdu, potwierdzający, że jest on objęty ubezpieczeniem OC zgodnie z prawem ubezpieczeniowym obowiązującym w kraju, w którym aktualnie przebywamy z naszym autem. Przy okazji zachęcamy was do zapoznania się z naszym materiałem o ubezpieczeniach. Fakt, że Zielona Karta nie będzie już potrzebna podczas wjazdu do Czarnogóry oznacza, że w Czarnogóra stała się 36. sygnatariuszem porozumienia pozwalającego danemu państwu honorować ubezpieczenie OC wykupione w kraju, z którego pochodzi turysta. Tym samym większość państw – członków systemu Zielonej Karty (jest ich 48) nie wymaga już jej. Ułatwienie na wakacje. W ostatnich czasach nie jest łatwo, więc każda pozytywna wiadomość to dobra wiadomość. Zwłaszcza, że Czarnogóra, piękny niewielki kraj położony nad słonecznym Adriatykiem to coraz częściej wybierany przez polskich turystów kierunek. Będziemy mogli w te wakacje pojechać tam i Zielona Karta nie będzie potrzebna. Przy okazji, mimo ze Czarnogóra nie jest jeszcze w UE, wybierając się na wakacyjny wyjazd do tego kraju nie potrzebujemy paszportów. Polacy mogą wjechać do Czarnogóry z dowodem i pozostawać tam przez maks. 30 dni (gdy dłużej – paszport jest konieczny, muszą go mieć też dzieci). Oczywiście wciąż na przeszkodzie w przemieszczaniu się stoi pandemia, ale przecież kiedyś się skończy. Oby jak najszybciej.

Total
0
Shares