Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

GreenWay Polska umawia się z Europark. Będzie więcej ładowarek

GreenWay Polska zbuduje nowe ładowarki na parkingach Europark. Dobra wiadomość dla tych co mają auta elektryczne.
Mazda MX-30
Testowana przez nas niedawno elektryczna Mazda MX-30 (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Firma GreenWay Polska – zarządca jednej z największych w Polsce sieci ładowarek do aut elektrycznych – podpisała umowę z Europark. Na mocy podpisanego porozumienia GreenWay będzie oferować ładowarki swoim klientom – właścicielom parkingów. Oznacza to, że można oczekiwać pojawienia się nowych stacji ładowania na parkingach w dużych miastach.

Bacznie obserwujemy i analizujemy zachowania oraz potrzeby elektromobilnych kierowców w Polsce. Niewątpliwie czas parkowania jest jednym najdogodniejszych momentów do ładowania pojazdu. Warto jak najszerzej udostępniać tego typu usługi – podkreśla Aleksander Czapczyk, dyrektor działu sprzedaży GreenWay Polska. – Wspólnie z przedstawicielami Europark będziemy oferować ich klientom rozwiązania związane z instalacją oraz zarządzaniem stacjami ładowania. Po naszej stronie będzie przygotowanie oferty, instalacja oraz zarządzanie urządzeniami.

Na mocy podpisanej umowy ładowarek na parkingach ma pojawić się znacznie więcej (fot. materiały prasowe Greenway Polska)

Zdaniem Czapczyka nowa umowa ma być ważnym krokiem w kierunku propagowania elektromobilności w naszym kraju. Niewątpliwie gęstsza sieć stacji ładowania się do tego przyczyni. Niemniej Czapczyk dodaje “Głęboko wierzę, że jedną z dróg do zwiększenia liczby samochodów elektrycznych w Polsce, jest budowa stacji blisko budynków wielorodzinnych, na ulicach gdzie parkowane są pojazdy na noc – między innymi temu służy podpisana właśnie umowa”. Tutaj mamy pewne wątpliwości. Wszystko zależy od tego jak taki rozwój ładowarek na osiedlowych parkingach będzie przebiegał i ile będzie kosztować ładowanie. Bo o ile z otwartymi ramionami powitalibyśmy inicjatywy umożliwiające mieszkańcom bloków ładować swoje auta choćby i zwykłym “domowym” prądem 230 V / 16A, to w przypadku ładowarek Greenway ładowanie – choć oczywiście szybsze – jest też sporo droższe. Tymczasem dla auta postawionego na parkingu pod domem, szybkość ładowania ma drugorzędne znaczenie (zupełnie inaczej jest wzdłuż tras szybkiego ruchu).

Każda nowa ładowarka cieszy posiadaczy aut elektrycznych, ale czy to przekona mieszkańców bloków do elektromobilności? Mamy wątpliwości (fot. materiały prasowe GreenWay Polska)

Chodzi nam o to, że elektromobilność ma sens w przypadku, gdy masz własny dom z garażem i gniazdkiem elektrycznym (a jeszcze lepiej z wallboksem i panelami fotowoltaicznymi na dachu). Mieszkańcy bloków takiej możliwości nie mają, a nawet gdy blok ma podziemny parking to “przepchnięcie” pomysłu indywidualnego olicznikowania gniazdka przy własnym miejscu parkingowym to droga przez mękę. Postawienie ładowarek na osiedlowych parkingach wiele nie zmieni, bo prąd z ładowarek GreenWay jest znacznie droższy (kilkukrotnie) niż z “domowego” gniazdka. A skoro już doczytaliście do tego miejsca, to niechybnie interesują was auta elektryczne. W naszych testach przeczytacie nasze recenzje tego typu pojazdów.

Total
0
Shares